Wyświetlanie na domyślnej mapie

na https://github.com/openstreetmap/openstreetmap-website można pogrzebać, jedna ze zmian to https://github.com/openstreetmap/openstreetmap-website/pull/1017 ale były też później

Parę dni temu jeden z użytkowników narysował dwa zbiorniki retencyjne w lesie. Następnego dnia dodał je do relacji tego lasu (multipolygon) z rolą inner. W tym czasie zbiorniki zostały wyrenderowane na „domyślnej” mapie, przy czym ikonki drzew nachodziły na obrysy zbiorników, więc najprawdopodobniej kafelki zostały wyrenderowane przed tym drugim zestawem zmian.

Dzisiaj przed południem zbiorniki nadal były pod ikonkami drzew. Wysłałem zestaw zmian, w którym nieco zmieniłem geometrię lasu i krótko po tym pojawiły się nowe kafelki, na których już była uwzględniona rola zbiorników w relacji, a więc drzewa już nie były narysowane na zbiornikach.

Czy Mapnik (lub jakiś inny komponent) ignoruje zmiany w członkostwie w relacjach?

(W międzyczasie rola zbiorników była zmieniana z inner na outer i z powrotem, ale to nie powinno mieć znaczenia, bo obie role dają ten sam efekt.)

Drzewa na landuse zawsze się tak renderują, czyli ikonka drzew plus kolor z tego landuse.

To tak (dopóki nie są w multipolygonie), tylko czy zmiana geometrii była konieczna do tego, żeby została wyrenderowana nowa wersja kafelków?

Raczej nie, po za tym dłużej niż renderowanie nowych kafelków trzymają rozmaite cache po drodze, często można mieć już nowsze kafelki w np. innej przeglądarce.

Trochę to dziwne, że wyświetla się nazwa jakiegoś mało znanego morza, a nie ma nazw innych mórz ani oceanów:

Jest nowa wersja OSM Carto:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/blob/master/CHANGELOG.md#v540—2021-09-22

Wreszcie parkingi przy drodze i na drodze tak nie biją po oczach.

Zmiana bardzo na plus. IMHO aż by się prosiło zrobić to samo dla stojaków rowerowych typu bicycle_parking=wall_loops, które często są umieszczane np. przed sklepami, itp - w realu ledwie dostrzegalne, a na mapie rzucają się w oczy bardziej niż sam sklep czy budynek, przed którym stoją :wink:

Jest też mniej rzucająca się w oczy zmiana w wyświetlaniu pól golfowych - są zmiany kolorów i więcej detali, np. tu:

[ https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/pull/4381 ]

Cześć, miło mi gościć po raz pierwszy na tym forum. Mam nadzieję, że to odpowiedni wątek.

Pracuję obecnie nad obszarem gdańskiego ZOO.
https://www.openstreetmap.org/#map=17/54.41482/18.53264

Zauważyłem, że duża część węzłów oznaczonych attraction=animal nie wyświetla się w widoku domyślnym, szczególnie w północnej i zachodniej części obiektu. Nie jest to kwestia “świeżości” zmiany, ponieważ niektóre z takich węzłów mają już ponad dwa lata, a niektóre zastąpiłem nowymi w zbliżonej lokalizacji. W mapy.cz wszystko wyświetla się w porządku. Czy ktoś spotkał się z taką sytuacją albo wie, jak temu zaradzić?

Mają inne tagi - brak im tourism=attraction.

Niby bardzo proste rozwiązanie, a jakoś tego nie zauważyłem. Dzięki za szybką odpowiedź!

https://www.openstreetmap.org/#map=18/52.44774/16.94987
Ciekawie drzewa interferują z POI.

Pytanie poboczne: a czemu właściwie te POI są poza obrysem budynku?

Luźne pytanie do naszych dwóch ekspertów od osm-carto: Gdyby był możliwy pre-processing (to jest: np. generalizacja geometrii, wzbogacenie danych w wyniku analizy jak choćby gęstość POI w pobliżu), to jakich zmian byście dokonali w tym stylu?

Najbardziej to generalizacja sieci rzek na średnim i niskim poziomie, czyli w jakimś oddaleniu, kiedy nie widać już szerokości.

+1

Zacząłem się temu przyglądać 5 lat temu:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/2688#issuecomment-320518004

A 3 lata temu znalazłem http://riverbasinmap.com (już chyba nieczynne) i tam tak to wyglądało:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/2688#issuecomment-481617979

Wydaje mi się, że bez systemu klasyfikacji dla waterway=river ciężko będzie wydzielić duże rzeki, a tym bardziej zapewnić ciągłość linii (do tego pewnie i tak jakiś algorytm sprytny jest potrzebny).

Na własne potrzeby łączę odcinki rzek po nazwie i próbuję łączyć w (multi)linestringi. W zależności od wartości skali, wyświetlam rzeki o długości większej niż xxx. Cieków oznaczonych tagiem width jest jak na lekarstwo. Teoretycznie możnaby się posiłkować danymi z BDOT10k, gdzie szerokosc jest podana. Dodatkowym utrudnieniem w ciągłości rzek są mosty/przepusty, z których usunięty jest name. I znów, możnaby się pokusić o sprawdzenie nazwy cieku po obu stronach przepustu. Dodatkowym aspektem do uwzględnienia jest obszar natural=water, water=river często (ale nie zawsze) narysowany dla większych rzek.

Pozdrawiam,
Grzesiek

Z rzekami dla mnie bardzo nieintuicyjne było, że należy je mapować również po dnie zbiorników wodnych - i na Carto renderuje się nazwa często pośrodku zbiornika. Uważam że to mylące, ale nie porywam się na próby poprawy