Pytania początkujących

+1

W jaki sposób najlepiej oznaczać paczkomaty InPostu? Według wiki (https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Tag:vending%3Dparcel_pickup;parcel_mail_in) powinno to być:

name=Paczkomat InPost
ref=WRO56M

Jednak wtedy wyszukując taki paczkomat przykładowo w OsmAnd (wpisując “paczkomat WRO56M”), widzimy tylko listę pełną “Paczkomat InPost”, co w niczym nie pomaga. I nawet nie jestem pewny, czy taki paczkomat jest prawidłowo wyszukiwany. Z kolei niektóre paczkomaty mają swój kod w nazwie, czyli:

name=Paczkomat InPost WRO56M

Dzięki temu w wyszukiwarce od razu widać, który to jest paczkomat.

Według mnie ta druga opcja jest bardziej czytelna/przydatna. A może łączyć obie wersje i wpisać kod paczkomatu w ref i w nazwie?

W sumie nazwa dla takich obiektów brzmi dla mnie bez sensu:

  • Paczkomat - to kwestia ogólnego typu tagu dla obiektu, a nie część nazwy
  • InPost - operator
  • WRO56M - ref

Miałem nadzieję, że sobie pogadamy o tagowaniu paczkomatów w piątek na wirtualnym spotkaniu na Discordzie, ale były tylko 3 osoby i nikt nie pociągnął tematu, może w najbliższy piątek się uda (choć ja akurat koło 19:00 będę wychodził).

A co proponujesz? Czy jak nie będzie nazwy, to będzie się w Osmandzie wyświetlał ref?

Myślę, że możemy zrezygnować z nazw “Paczkomat InPost”. Ale taka nazwa jest dodana w NSI
https://nsi.guide/index.html?t=brands&k=amenity&v=vending_machine&tt=paczkomat#paczkomatinpost-bd9635
więc w iD i innych edytorach korzystających z NSI będzie tak w szablonie.

Ja na Wiki opisałem jaka jest praktyka, niekoniecznie jest to zalecenie. Zawsze lepiej, żeby było jednolicie, wtedy łatwiej wyszukać i zmienić tagowanie.

Jak paczkomat będzie miał już swój tag, to będzie można usunąć nazwy z name=. Ale obecne tagowanie to amenity=vending_machine czyli automat do sprzedaży, więc przy obecnym tagowaniu name=Paczkomat jest ok.

+1

Wszystkie mapy zaczynają od obsługi name, zaczynają np. renderować czy pozwalają przeszukiwać, w name zaczyna lądować wszystko i potem nie sposób się z tego wycofać, nawet gdy poszczególne elementy dużo lepiej pasują gdzie indziej. Ale nawet jeśli w komercyjnej firmie nie potrafili sobie z tym poradzić, to w OSM tym bardziej się nie uda.

W każdym razie nie należy dostosowywać tagowania pod implementację żadnej konkretnej wyszukiwarki.

Ja mam takie pytanie, czy mogę dodać wiele numerów telefonu w taki sposób:


phone=+48 000 000 000;+48 111 111 111

Czy ten obszar nie powonień być bez nazwy, a nazwę powinien dostać budynek?
https://www.openstreetmap.org/way/944333147

Pytanie numer 2:
Ten budynek ma dziwnie zaznaczone adresy, punkty adresowe powinny znaleźć się w środku, a sam budynek podzielony na osobne domki, bo jest to osiedle domków szeregowych. Czy mam racje?
https://www.openstreetmap.org/way/295232363

Nie, tak jest dobrze. Szkoły, przedszkola, żłobki mapujemy (najczęściej) przez zaznaczenie całego terenu z budynkami, boiskami i placami zabaw.

Adresy są ok. Umieszczanie adresów przy wejściu do budynku jest jak najbardziej wskazane. To znaczy prawie ok, bo powinny być w obrębie budynku, ale w tym przypadku to budynek należy przesunąć, te adresy są we właściwych miejscach.

Budynek też jest ok, building=terrace to domy szeregowe.

  1. Nie, cały teren szkoły lub przedszkola otrzymuje amenity=* wraz z nazwą instytucji. Boiska i place zabaw też są częścią przedszkola lub szkoły.
  2. Tak, można można podzielić na pojedyncze domy, Geoportal wykazuje je jako osobne budynki. Wtedy dane adresowe warto przenieść na ten sam obiekt, który reprezentuje budynek, tak jest lepiej, ale koniecznie nie trzeba. Jeśli punkty adresowe miałyby pozostać osobnymi węzłami, to powinny się znaleźć przynajmniej wewnątrz odpowiednich budynków.
  1. Jak chcę dodać stronę przedszkola to rozumiem, że mogę to dodać do tego terenu?

  2. W środku miałem na myśli, że wewnątrz budynku. Mój błąd.
    Czyli zgodnie z geoportalem, ten budynek można podzielić na mniejsze domki szeregowe.
    Czy dobrze rozumiem też, że podkład z geoportalu nie wymaga przesuwania/kalibracji?
    Cytat z poradnika dla początkujących:

Więc nie trzeba kalibrować nic.

Tak.

Można to różnie interpretować - jeśli domy szeregowe tworzą jedną bryłę to nawet lepiej jest zostawić jeden obiekt. Podział na osobne budynki jest dlatego, że są tam też osobne działki. Na zdjęciach lotniczych można zauważyć, że na dachach już takiego podziału nie ma. Ja bym to zostawił jako jeden obiekt. Do tagowania 3D też będzie lepiej.

Nie wymaga, ale budynki najlepiej rysować z podkładu z budynkami. Jak nie ma na nim budynku, to można ze zdjęć lotniczych z Geoportalu. W dawnych czasach np. zdjęcia z Binga rozmijały się z Geoportalem o kilka metrów, stąd to zalecenie.

x2, pojemność mierzymy w rowerach :wink:

Mam takie pytanie odnośnie tego tagowania:
https://www.openstreetmap.org/way/176759817

Jest to stacja paliw, która składa się z budynku oraz zadaszenia nad dystrybutorami (pomijając myjnie).

Wydaje mi się, że aktualne mapowanie zadaszenia nad dystrybutorami jest niepoprawne, ponieważ dubluje one stacje benzynową.
Według mnie powinno się na zadaszeniu zostawić takie tagi: building=roof i layer=1.

Na grupie telegramowej, przeczytałem, że zadaszenia nad dystrybutorami powinno się oznaczać dodatkowo tagiem amenity=fuel, ale wydaje mi się to dziwne i wprowadza niepotrzebną duplikacje.

Stacja oczywiście powinna być jedna.
Jest tam też trochę niepotrzebnych lub błędnych tagów np. automated na stacji albo shop=yes na drugim budynku.
Ktoś pomieszał w tej edycji: https://overpass-api.de/achavi/?changeset=105903693 Wcześniej była tam trzecia myjnia, co pewnie też było błędne, ale za to teraz jest druga stacja benzynowa…

Ja mapuję tak:

budynek-daszek:
building=roof
layer=1

a amenity=fuel jako węzeł w obrębie powyższego budynku

budynek ze sklepem:
building=retail
building:levels=1
shop=covenience
opening_hours=24/7
name= (sklepy największych sieci stacji paliw najczęściej mają swoją nazwę)

Czy figura świętego to waszym zdaniem memorial, artwork czy wayside_shrine?

historic=memorial
memorial=statue

Gdyż ponieważ?

To zależy - takiego Św. Floriana zrobił bym jako wayside_shrine, ale już takiego pewnie jako memorial=statue, a z kolei takiego raczej jako artwork.

historic=memorial to pomnik upamiętniający osobę, postać, wydarzenie lub miejsce
a memorial= to rodzaj tego pomnika, jeśli jest to figura, to memorial=statue, memorial=bust jeśli popiersie.
Tourism=artwork jest do dzieł sztuki, które niczego nie upamiętniają
historic=wayside_shrine to kapliczka, a nie pomnik.

Daj link do zdjęcia, to będzie łatwiej.

Dziękuję, zwłaszcza @szydzio za zniuansowanie problemu. To są teoretyczne rozważania i rzeczywiście chodzi właśnie o to, że takie figury były stawiane z różnym celem, który - dotąd wydawało mi się - ma wpływ na klasyfikację. Ten Św. Klemens i św. Benedykt mogą faktycznie być pomnikami, ale czy to samo powiemy o starych Nepomukach stojących przy drogach? Stawiane były jako wyraz wiary w ochronę roztaczaną przez świętego nad podróżnymi, a nie w celu upamiętnienia postaci (upamiętniają św. Jana Nepomucena wyłącznie w takim sensie, w jakim każdy krucyfiks upamiętnia Jezusa Chrystusa). A jeszcze trudniej jest z figurami Maryi. Do kapliczek maryjnych jesteśmy przyzwyczajeni, a czy ta albo ta Maryja jest pomnikiem czy kapliczką? Czy kapliczka musi mieć niszę albo daszek? Na wiki pokazana jako przykład wayside_shrine jest taka kolumna, więc jakby nie.