Niebanalne technicznie ze względu na ilość detali w osm-carto, nie że sam proces jest niezrozumiały. Kafelki wektorowe zawierają tylko wybraną część danych z bazy i w pewnym sensie same są taką bazą, ale okrojoną i zorientowaną pod wyświetlanie. Czy protobuf Polski zawiera bramy, paczkomaty, brody, biura, strefy postoju przy autostradach itp.? Zobacz ile elementów zawiera legenda: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Standard_tile_layer/Key
Dopóki mówimy o poziomie szczegółowości w stylu GMaps, to są jak najbardziej takie style oparte na OSM i nawet mają do tego wygodny edytor ( https://openmaptiles.org/docs/style/maputnik/ ). Ale to tak jak przewieźć parę pudełek (rower czy auto osobowe raz i po wszystkim) a przewozić węgiel z kopalni - niby chodzi po prostu o transport, ale potrzeba zupełnie innej infrastruktury i skali.
Patrz tutaj. To zapewne też z MBTiles’ów, czy dowolnego podobnego roziązania. Niestety wysokości budynków w OSM są póki co słabej jakości i budki na działkach potrafią być wyższe od bloków, ale jeśli nie szkoda Ci życia, to bez problemu możesz coś takiego sobie generować na podstawie kafelek wektorowych. https://demo.f4map.com/#lat=52.2308819&lon=21.0076329&zoom=18
Piszesz o takich paczkomatach? https://www.openstreetmap.org/node/3891556127
Jeśli w imposm3 zmapujesz sobie punkty otagowane jako amenity=vending_machine i umieścisz to w odpowiedniej warstwie to będziesz miał tak szczegółowo jak sobie tylko chcesz. Radze też zmapować polygony i wyciągnąc z nich centroid, bo na pewno znajdzie się ktoś kto otaguje budynek
A co to ma za silnik, mogę go użyć na wolnej licencji?
Oczywiście, że się da, przecież ArcGIS pokazał, że się da zrobić klon osm-carto na ich silniku, ale niestety jest zamknięty i to nas nie urządza. Jako użytkownik możesz spokojnie korzystać z tego ich stylu, ale jako twórca jesteś całkowicie zależny od nich.
Projekt jest na BSD i chyba wszystko czego używa ma wolne licencje. Mapy na stronie OSM używają czegoś innego? To taki zlepek narzędzi od klokana, mapboxa, maptilera i innych który operuje na postgisie. Jak z wyświetlaniem na stronie to musisz się zorientować, ale jeśli im to działa i po coś to robią od dłuższego czasu, to raczej się da.
Nie pytałem o kafelki (kafelki to format danych a nie silnik), tylko o silnik F4. Jeśli ktoś uważa, że to proste, to niech robi w ten czy inny sposób i niech pokaże efekt. Zwłaszcza jak łatwo przeportować bieżący styl osm-carto na wektory bez grubszego ręcznego dłubania. Na razie są prostsze rzeczy do zrobienia i na nich chcę się teraz skupić.
F4 to tylko przykład tego co da się renderować na bazie wektorów. Właśnie sobie uświadomiłem że openstreetmap.org w 2021 wysyła rastry i jestem w szoku. Styl powinien być nakładany po stronie klienta, więc jeśli leaflet tego nie ogarnia, to widocznie póki co się nie da.
To wszystko zależy… Zobacz sobie tempo działania klona od ArcGIS-a, nie laguje i wygląda bardzo podobnie jak oryginał. Tak samo z kantami - styl rowerowy i transportu są robione do postaci wektorów i następnie rastrowane (co oczywiście nie dodaje ani nie zmniejsza kantów - każdy wektor jest ostatecznie jakoś rastrowany, bo ekran to matryca punktów). To zależy jak zredukujesz dokładność - wtedy mniej miejsca zajmują te kafelki, ale wcześniej będzie widać kanty.
Wektory to taki czy inny zapis geometrii, tych samych z jakich generowane są rastry. To jakby przeniesienie ich generowania do elementu który wyświetla mapy. Nie ma większego powodu dla którego miałyby być bardziej kanciaste.
Wolniejsze raczej muszą być, bo generują obrazek który mają wyświetlić, ale powinno być to niezauważalnie wolniej dla użytkownika. Tu jednak faktycznie dużo zależy - od dostępnych na frontach webowych narzędzi i tego jak się przyłoży programista to tworzący…
Natomiast raczej nie byłoby Ci smutno gdyby pojawiły się elementy UI do zmiany stylu i filtrowania zawartości
Pojawił się jakiś problem z aktualizowaniem bazy, potwornie długo to trwa i jeszcze nie wiem co się stało ani jak to poprawić, więc na razie dane na polskich kafelkach mogą być nieświeże.
Dopiero niedawno odkryłem ten wielce przydatny ficzer i muszę przyznać, że bardzo dobrze używa mi się tego jako narzędzia QA do sprawdzenia, czy nie pominąłem przy rysowaniu jakiegoś fragmentu chodnika. Brakuje mi jednak analogicznego renderingu dla area:cycleway - na przykład w jakimś lekko czerwonym odcieniu - dla odróżnienia i w zgodzie z rzeczywistością. Dałoby się, Panie Kierowniku?
BTW. W sumie tak sobie myślę, że w stylu Carto aż się prosi zamienić ze sobą kolory dla footway i cycleway. Chyba w większości krajów, jeśli DDR mają jakiś inny kolor, to jest to właśnie czerwony.
A ktoś wie, jak często to https://www.osmap.pl się odświeża?
Bo np. kawałek S19, oddany do użytku jakoś w styczniu/lutym, na przybliżeniu z12 jest gotowy, a już na z13 jest nadal w budowie…