Numery domów

Ostatnio uzupełniałem numery domów w mojej okolicy bazując na danych z geoportalu.

Niektóre domy, które w rzeczywistości mają z przodu widoczny numer nie mają go w geoportalu.

  1. Wiadomo z czego to wynika?
  2. Czy numery takich domów (które nie mają numeru w geoportalu, ale mają go w rzeczywistości) należy dodać do OSM czy nie?

Dzień dobry,
Ad. 1. Najprawdopodobniej z braku pracy urzędnika, który na danym terenie nie wprowadził wszystkich danych z ewidencji gminnej.
Ad. 2. Tak, na OSM mapujemy wszystko, co istnieje w rzeczywistości.

Pozdrowienia!

Oczywiście tak może się zdarzyć, jednak znacznie częstszym przypadkiem jest niewystąpienie do urzędu o nadanie punktu porządkowego. Urzędnik sam z siebie nie może go nadać, właściciel posesji musi o to wystąpić, jednocześnie nie ma sankcji administracyjnej za używanie adresu “na dziko”.
W mojej gminie jest co najmniej kilka takich punktów, które są zmapowane ale brak ich w oficjalnej ewidencji z powodu jak wyżej. To przewaga OSM nad ewidencją urzędową - my spisujemy jak jest de facto a nie koniecznie de iura.
Takie braki jak np. tutaj czy tutaj warto jednak zgłaszać poprzez e-mapę dla twojej gminy poprzez funkcję wykrzyknika =>Zgłaszanie problemu => błąd w numeracji adresowej lub przebiegu ulicy, jest wtedy szansa że zostaną uzupełnione i/lub wyjaśnione.

Tak jak pisał Piotr - jak najbardziej, warto przy tym dodać source:addr=survey, żeby zaznaczyć że adres spisany jest z natury.

Dzięki :slight_smile: