Ostatnio już takie nazwy się zdarzają. Osiedle z “etapem” w nazwie jest nawet we Wrocławiu.
W ogóle ostatnio deweloperzy te swoje nazwy zaczynają utrwalać w sposób bardzo widoczny - duży napis wysoko na budynku lub na ścianie szczytowej budynku.
Dlatego - najlepiej sprawdzić w terenie.
Ja razy dwa.
Na szybko nie znalazłem nic na wiki. StreetComplete ma uwagę “Pamiętaj, że do większości zwykłych stojaków rowerowych można przypiąć rowery z obu stron.”.
Zliczam ze zdjęcia/nagrania ile się zmieści :D. Jak są kryte, albo dość gęsto rozstawione, to nie zawsze wejdą 2 na każdy stojak (szczególnie przy samych ściankach).
Czy jest osobny tag na ulicę utwardzoną jako betonowe płyty zalane asfaltem? Komfort jazdy po takiej drodze jest jednak nieco inny niż po zwykłym “asfalcie”.
Jednak wtedy wyszukując taki paczkomat przykładowo w OsmAnd (wpisując “paczkomat WRO56M”), widzimy tylko listę pełną “Paczkomat InPost”, co w niczym nie pomaga. I nawet nie jestem pewny, czy taki paczkomat jest prawidłowo wyszukiwany. Z kolei niektóre paczkomaty mają swój kod w nazwie, czyli:
name=Paczkomat InPost WRO56M
Dzięki temu w wyszukiwarce od razu widać, który to jest paczkomat.
Według mnie ta druga opcja jest bardziej czytelna/przydatna. A może łączyć obie wersje i wpisać kod paczkomatu w ref i w nazwie?
W sumie nazwa dla takich obiektów brzmi dla mnie bez sensu:
Paczkomat - to kwestia ogólnego typu tagu dla obiektu, a nie część nazwy
InPost - operator
WRO56M - ref
Miałem nadzieję, że sobie pogadamy o tagowaniu paczkomatów w piątek na wirtualnym spotkaniu na Discordzie, ale były tylko 3 osoby i nikt nie pociągnął tematu, może w najbliższy piątek się uda (choć ja akurat koło 19:00 będę wychodził).
Ja na Wiki opisałem jaka jest praktyka, niekoniecznie jest to zalecenie. Zawsze lepiej, żeby było jednolicie, wtedy łatwiej wyszukać i zmienić tagowanie.
Jak paczkomat będzie miał już swój tag, to będzie można usunąć nazwy z name=. Ale obecne tagowanie to amenity=vending_machine czyli automat do sprzedaży, więc przy obecnym tagowaniu name=Paczkomat jest ok.
Wszystkie mapy zaczynają od obsługi name, zaczynają np. renderować czy pozwalają przeszukiwać, w name zaczyna lądować wszystko i potem nie sposób się z tego wycofać, nawet gdy poszczególne elementy dużo lepiej pasują gdzie indziej. Ale nawet jeśli w komercyjnej firmie nie potrafili sobie z tym poradzić, to w OSM tym bardziej się nie uda.
W każdym razie nie należy dostosowywać tagowania pod implementację żadnej konkretnej wyszukiwarki.
Pytanie numer 2:
Ten budynek ma dziwnie zaznaczone adresy, punkty adresowe powinny znaleźć się w środku, a sam budynek podzielony na osobne domki, bo jest to osiedle domków szeregowych. Czy mam racje? https://www.openstreetmap.org/way/295232363