JOSM - różne sprawy, porady

Też tak macie że jak dodajecie kilka rzeczy trzymając ctrl, to nie można go teraz cały czas trzymać tylko po każdym dodaniu trzeba go zwolnić?

Jesteś pewien, że to problem JOSM, a nie systemu operacyjnego? W Windowsie jest jakis feature dla osob z problemami ruchowymi, co powoduje tego typu objawy.

Jako użytkownik szablonu maxspeed_PL mam do niego kilka uwag. Mógłbym sam te poprawki nanieść, ale nie wiem na ile były by “zgodne ze sztuką”. Dajcie proszę znać co o tym sądzicie?
– Pierwsza rzecz: usunięcie wszystkich maxspeed:conditional – od dziś nieaktualne
– Brakuje mi szablonu dla stref ograniczonej prędkości podtypów przód/tył. Są przypadki, kiedy na przykład w strefie 40 są odcinki z dodatkowym obniżeniem do 30, niekoniecznie w obu kierunkach.
– Przy dodawaniu obszaru zabudowanego możemy podać wartość klucza “maxspeed:hgv:conditional”. Moim zdaniem użyteczniejszy byłby tu “maxspeed:hgv” – ten warunek spotyka się dość często
– Brak możliwości szybkiego przedefiniowania przy dodawaniu “obszaru zabudowanego” prędkości maksymalnej. Z definicji jest to 50, ale powszechnym w Polsce jest obniżenie jej do 40.
– Podnoszona w innych miejscach zmiana source:maxspeed na maxspeed:type

Co o tym sądzicie? Może jeszcze coś Wam w tym skąd inąd fajnym szablonie nie pasuje?

Ogólnie to wygląda sensownie

nie powinno to być wtedy strefowe ograniczenie prędkości?

Ja tak to właśnie realizowałem - jako PL:zone40

No właśnie mam wrażenie że co użytkownik to inne podejście. Spotkałem się już z wersjami że “urban”, “zone” albo wręcz “sign” :slight_smile:

source:maxspeed=sign to znak B-33 i obowiązuje do najbliższego skrzyżowania lub odwołania, a B-43 to PL:zone30, PL:zone40 itd.
source:maxspeed=PL:urban to prędkość w terenie zabudowanym wynikająca z przepisów, obecnie 50, a dokładniej: od znaku D-42.

Z tego wniosek, że D-42 z B-33 po spodem nie łapie się na żadne z powyższych. Najbliżej mu jednak do “zone”.

Czy jest jakiś sposób na przyspieszenie ładowania się ortofotomapy Geoportalu w JOSM?
Dlaczego Bing, Maxar, Esri ładują się natychmiast, a Geoportal nie?
Czy jest szansa na szybki mirror kafelek z Geoportalu?

Możesz spróbować zmienić ustawienie odwzorowania na PUWG 1992 (EPSG:2180) przed dodaniem warstwy. Albo użyć podkładu WMTS.
Nie ma łatwego rozwiązania tego problemu, po prostu serwery Geoportalu są znane z tego, że mają problemy z powodu obciążenia.
Napisałem parę miesięcy temu do Mapboxa, że mogą w swoim podkładzie użyć uwolnionego ortofoto, tak jak robią to w innych krajach. Odpisali że pewnie zintegrują - ale nie nastawiałbym się, że ogarną to w najbliższym czasie.

Ten sam obszar bezpośrednio w Geoportalu ładuje się błyskawicznie. W JOSM trwa to kilka minut. Coś tu nie gra z priorytetem? JOSM jest blokowany?

A jak jest w QGIS-ie?

Testowałeś o różnych porach? U mnie w ostatnich miesiącach działa bardzo słabo w normalnych godzinach roboczych.

U mnie przy odwzorowaniu ustawionym na PUWG 1992, Ortofotomapa z Geoportalu pobierana z WMTS-a ładuje się w około 2 sekundy.

Masz jakiś tutorial jak to zrobić? Niestety nie radzę sobie.

Czasem Geoportal łapie zawiechę w normalnych godzinach pracy, ale nie o to chodzi.
Chodzi mi o sprawdzanie równoległe, kiedy Geoportal działa normalnie. Otwieram ten sam obszar bezpośrednio w Geoportalu i JOSM. W Geoportalu ładuje się od razu, a w JOSM czekam do minuty.

Wejdź w Edycja => Ustawienia => Odwzorowanie kartograficzne => z listy wybierasz PUWG (Polska)

Gdzieś widziałem chyba rozwiązanie tego problemu, ale nie potrafię teraz znaleźć. Chodzi o warstwy budynków, działek i pokrewne z Geoportalu. Ktoś, coś?

Mam pytanie - czy można ustawić gdzieś JOSM tak, żeby uruchamiał się z wybranymi przeze mnie podkładami?

Można to zrobić przez uruchamianie automatycznie zapisanej sesji (nie robiłem tego ale podobno tak się da) - wstępny opis znajdziesz tutaj: https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=64247

Można też zapisaną sesję otwierać już po odpaleniu JOSM.

Ja jednak zrobiłem sobie do najczęściej używanych podkładów przyciski w menu głównym i po pobraniu danych z OSM klikam Ortofoto, później Budynki i granice i gotowe :slight_smile: