Cześć,
zaznaczyłem myjnie: https://www.openstreetmap.org/changeset/105156676
I teraz mam pytanie, bo mam wrażenie że wprowadziłem duplikację adresu. W jaki sposób można to rozwiązać?
Czy w OSM da się dodać numer do działki? W tym przypadku załatwiło by to sytuacje.
Istotnie – jest to duplikacja adresu.
Należy mieć świadomość, że w Polsce formalnie adresy mają budynki bądź też (węzłowo) działki przeznaczone pod (przyszłą) zabudowę.
Problem powstaje kiedy różne obiekty de facto „podpinają” się i funkcjonują pod jednym adresem, zaczyna być wtedy problem, który adres jest tym właściwym (kiedy wzywana jest karetka która wykorzystuje dane OSM fajnie gdyby przyjechała jednak do domu a nie do myjni).
Próbowano to rozwiązać stosując relacje ale nie za bardzo to się przyjęło. W praktyce dodaje się zatem adres zarówno do budynku (przy importach adresów) jak i do (de facto wykorzystującego go) POI (przy wizjach w terenie) licząc na to że konsument danych sam połapie się o którą Rybnicką 112 chodzi (tą od domu czy tą od myjni).
Cześć,
czy poniższe mapowanie dróg serwisowych/parkingowych o znikomej długości jest podyktowane czymś ważniejszym niż tagowanie pod render? Któras z aplikacji nawigujących korzysta z takiego trackingu? Pierwszy raz cos takiego widzę i nie znalazłem na Wiki uzasadnienia, ale nie wiem wszystkiego, stąd pytanie o sensowność takiego rozwiązania. Jeden z mapowiczów, w kilku miejscowościach, zastosował coś takiego: https://www.openstreetmap.org/way/895696400#map=19/52.70821/16.52677
Nie pod render, to wygląda jak tagowanie pod Osmose ;). Tam wyskakuje taki błąd “Brak drogi dojazdowej do parkingu”, jeśli do parkingu nie dochodzi droga. Jest to dobre w przypadku dużych parkingów naziemnych (parking=surface), ale nie do pozostałych. To już zostało niedawno rozwiązane. W tym przypadku dodaj do tych parkingów tag parking=street_side i usuń te krótkie odcinki dróg.
Trzeba pamiętać że linia highway w OSM reprezentuje całą szerokość jezdni, mimo że sama ma tylko szerokość 1, więc żadnej drogi pomiędzy ulicą a parkingami przy ulicy nie ma.
Pomijając znacznik addr:street, który jest ewidentnie błędny. Czy znaki kierunkowe z nazwą ulicy odchodzącej od skrzyżowania znakujemy jako information=guidepost?
Czy mogę dodawać/poprawiać POI w OSM na podstawie danych z CEIDG?
Czy czasem nie zaznaczę w OSM czegoś co w CEIDG widnieje “tylko na papierze” a w terenie się tej firmy nie znajdzie.
CEIDG może jednak służyć jako dodatkowe źródło weryfikacji danych, które ktoś daje w uwadze (mając też na względzie typ POI, bo pewna część zgłaszanych u nas firm to słabo weryfikowalne w terenie firmy prowadzone z mieszkania - których raczej nie dodajemy do OSM).
Jeśli to są takie drogowskazy jak tu na zdjęciach https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Tag:information=guidepost to ok. Ale ten tag nie służy do znakowania zwykłej tabliczki z nazwą ulicy.
Poza tym information=guidepost to nie jest osobny tag, tylko uzupełnienie tourism=information. addr:street=information też jest błędne, bo nie ma takiej ulicy.
A czy sprawdziłeś i porównałeś kilkadziesiąt/kilkaset POI z tą bazą?
Właśnie o tym piszę. Użytkownik otagował tak całą swoją miejscowość. Do usunięcia, czy do zmiany tagowania? Nie mam pojęcia, czy jest tag dla tabliczek z nazwami ulic.
Do usunięcia. One nie wnoszą żadnej informacji i nie wyświetlają się na mapie. A na mapie już wyświetla się nazwa ulicy, więc po co dodawać na nią tabliczkę z tą nazwą?
Czy jest jakiś inny sposób tagowania ‘osiedli deweloperskich’? Chodzi mi tu o sytuacje takie jak w Krakowie są dodane takie rzeczy jak “Panorama Kliny” (https://www.openstreetmap.org/node/8395137916), “Słoneczne Kliny” (https://www.openstreetmap.org/node/6651440309) czy “Osiedle Millenia Fort” (https://www.openstreetmap.org/node/3441928943). Są to w rzeczywistości nazwy osiedli deweloperskich, zwykle nieznane przez mieszkańców (poza mieszkańcami tego konkretnego osiedla), dodatkowo pineska na środku nie pokazuje dobrze jakiego terenu to dotyczy. Zastanawiam czy jest jakaś opcja oznakowania tego tak, żeby lepiej pokazać granice osiedla i odróżnić je od nazw miejscowych typu “Kliny-Zacisze” czy “Osiedle za Fortem”, które są powszechnie znane? Pytam też dlatego, że w okolicy kilku osiedli wciąż brakuje (Atal, Harmonia, Mieczykowa) i chciałoby się je dodać, ale mam wrażenie, że zrobiłby się bałagan, gdyby je wszystkie dodał jako neighbourhood.