Allroads
(Allroads)
February 25, 2021, 11:13am
165
Per 25 februari 2021 stelt PDOK de nieuwe luchtfoto uit 2020 beschikbaar met een resolutie van 25 cm als open data. Deze 25 cm luchtfoto wordt ter beschikking gesteld door de overheden in de Samenwerking Beeldmateriaal, zie www.beeldmateriaal.nl . De 2020-luchtfoto toont heel Nederland, inclusief het zoomlevel 14.
RGB:
WMS:
https://service.pdok.nl/hwh/luchtfotorgb/wms/v1_0?&request=GetCapabilities&service=wms
WMTS:
https://service.pdok.nl/hwh/luchtfotorgb/wmts/v1_0?&request=GetCapabilities&service=wmts
actueel is nog niet aangepast zal eerdaags wel gebeuren.
Allroads
(Allroads)
March 25, 2021, 9:26am
166
EDIT:
De vraag is wel, welke licentie hebben deze beelden.
Eerdere jaren:
Luchtfoto landelijke voorziening Beeldmateriaal 2020 wmts
Daar staat geen CC-BY-4.0 bij.
Quick ortho 2021
Tijdelijke lagen
Map met de voortgang, door links op de stippen te klikken krijg je meer inzicht.
https://geodata.nationaalgeoregister.nl/luchtfoto/rgb/wms?request=GetCapabilities&service=WMS
JOSM
https://service.pdok.nl/hwh/luchtfotorgb/wms/v1_0
De laag Actueel_ortho25 beelden bevatten al de beelden van 2020, en zijn dus al bijgewerkt.
Allroads
(Allroads)
March 25, 2021, 10:01am
167
Laatst op het GEOforum :
Beeldmateriaal5 (BM5), uitgevoerd door Het Waterschapshuis, [stelt] vanaf maart 2021 gefaseerd luchtfoto’s met een grondpixelresolutie van 7,5 cm via open data beschikbaar voor iedereen.
Hoe beschikbaar en welke condities is nog even afwachten.
De superview foto’s van maart 2021 staan online op https://www.satellietdataportaal.nl/ staan online.
De WMS link lijkt niet te kloppen.
De URL https://satellietdataportaal.nl/wmslayer/MOS_Superview_maart_2021
geeft de laag “Superview december 2019 Mosaic” op.
Ik heb een mail naar het contact email adres gestuurd.
Ik heb een reactie gekregen dat het nu goed zou moeten zijn.
JOSM laat mij nog de foute laag zien, maar een handmatige aanpassing lost het op.
Dit geeft de WMS laag van de maart 2021 foto (zonder wolken in mijn omgeving):
wms[18]:https://satellietdataportaal.nl/wms/Mosaics/service?FORMAT=image/png&TRANSPARENT=TRUE&VERSION=1.3.0&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=Superview_maart_2021&STYLES=&CRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}
Allroads
(Allroads)
May 21, 2021, 1:27pm
170
Melding:
https://josm.openstreetmap.de/ticket/20201#comment:2
https://service.pdok.nl/hwh/luchtfotorgb/wmts/v1_0?&request=GetCapabilities&service=wmts
verandering van url service.pdok.nl
de wmts is nog niet werkend in JOSM.
Ligt het aan de xml, aan josm, aan de certificaten?
Sander_H
(Sander H)
May 21, 2021, 2:21pm
171
Allroads:
Melding:
https://josm.openstreetmap.de/ticket/20201#comment:2
https://service.pdok.nl/hwh/luchtfotorgb/wmts/v1_0?&request=GetCapabilities&service=wmts
verandering van url service.pdok.nl
de wmts is nog niet werkend in JOSM.
Ligt het aan de xml, aan josm, aan de certificaten?
De url die JOSM hiervan maakt is:
https://service.pdok.nl/hwh/luchtfotorgb/wmts/v1_0SERVICE=WMTS&REQUEST=GetTile&VERSION=1.0.0&LAYER=Actueel_ortho25&STYLE=&FORMAT=image/jpeg&tileMatrixSet=EPSG:3857&tileMatrix=10&tileRow=338&tileCol=529
en die werkt niet, halverwege ontbreekt een ? na de v1_0 en als je die toevoegd:
https://service.pdok.nl/hwh/luchtfotorgb/wmts/v1_0?SERVICE=WMTS&REQUEST=GetTile&VERSION=1.0.0&LAYER=Actueel_ortho25&STYLE=&FORMAT=image/jpeg&tileMatrixSet=EPSG:3857&tileMatrix=10&tileRow=338&tileCol=529
Dat levert wel een plaatje op.
Geen idee wat de oorzaak is van die ontbrekende ?
Allroads
(Allroads)
May 21, 2021, 2:59pm
172
Hoi Sander, was ook al aan het zoeken
Als je dan de GetCapabilities bekijkt.
<ows:OperationsMetadata>
<ows:Operation name="GetCapabilities">
<ows:DCP>
<ows:HTTP>
<ows:Get xlink:href="https://service.pdok.nl/hwh/luchtfotorgb/wmts/v1_0">
<ows:Constraint name="GetEncoding">
<ows:AllowedValues>
<ows:Value>KVP</ows:Value>
</ows:AllowedValues>
</ows:Constraint>
</ows:Get>
<ows:Get xlink:href="https://service.pdok.nl/hwh/luchtfotorgb/wmts/v1_0">
Dan staat daar ook geen ? achter.
Waar het bij andere wmts wel staat.
de oude van nationaal georegister
ows:Get xlink:href="https://geodata.nationaalgeoregister.nl/tiles/service/wmts?">
Het lijkt er dan op dat de href url niet volledig is en er een ? achter hoort in de xml
Melding op het geoforum
Edit: met een reactie dat ze het gaan oppakken.
Allroads
(Allroads)
May 28, 2021, 10:45am
173
Oude lagen gaan per 1 juni uit productie.
Omdat bij het toevoegen van een ? in de get tile aanvraag in de browser wel een plaatje geeft.
OSMLAB
Voor ID
Heb ik een pull request aangemaakt voor osmlab/editor-layer-index , waarbij de volledige get tile string wordt aangegeven inclusief de ? met de verwachting dat het dan wel goed werkt.
Moet nog wel worden goedgekeurd voor het zichtbaar wordt.
https://service.pdok.nl/hwh/luchtfotorgb/wmts/v1_0?FORMAT=image/jpeg&SERVICE=WMTS&REQUEST=GetTile&VERSION=1.0.0&LAYER=Actueel_ortho25&STYLE=&FORMAT=image/jpeg&tileMatrixSet=OGC:1.0:GoogleMapsCompatible&tileMatrix={zoom}&tileRow={y}&tileCol={x}
Josm:
Er zijn twee manieren om lagen toe te voegen.
Het activeren van een laag uit de default entries. Hier heb ik alleen de wms versie aangepast en deze werkt. Bij Josm opstart staat deze in default entry.
De wmts gebruikt de url
https://service.pdok.nl/hwh/luchtfotorgb/wmts/v1_0?&request=GetCapabilities&service=wmts
De GetCapabilities, daarbij moet Josm zelf op zoek naar de juiste begin url inclusief de ?
Ik denk dat dit hetzelfde werkt als bij 2. Vandaar nog niet doorgevoerd.
Eigen laag toevoegen bij wmts waar ook
https://service.pdok.nl/hwh/luchtfotorgb/wmts/v1_0?&request=GetCapabilities&service=wmts
Wat dus nog steeds een error geeft.
In de xml href string hoort een ? te staan
of
Josm is niet in staat een ? toe te voegen, wanneer deze ontbreekt.
Edit:
Er is ook een derde manier volgens de saved layer *.jos file methode.
Deze kan je handmatig maken, bij wmts gebruik voer je daar ook de GetCapabilities url in.
Met als gevolg ook een error.
Allroads
(Allroads)
June 2, 2021, 12:50pm
174
Ondertussen is de XML aangepast door het Kadaster, toevoeging van een ? aan de url.
<ows:Get xlink:href="https://service.pdok.nl/hwh/luchtfotorgb/wmts/v1_0?">
Het is wel belangrijk om ?& te gebruiken bij GetCapabilities, met alleen een ? geeft JOSM wel de keuze menu layers maar geen tiles, tiles error.
In Josm default entries en OSMlab zijn de url’s veranderd.
EDIT: Ik lees net dat het Kadaster de url van de GetCapabilities ook gaat aanpassen en dat er alleen een " ? " komt te staan.
De links in JOSM zullen dan misschien weer moeten worden aangepast.
Allroads
(Allroads)
July 15, 2021, 6:29pm
175
ID editor heeft OSMlab verandering niet opgepakt.
ID editor pull request aangemaakt.
https://github.com/ideditor/imagery-index/pull/105/files
Is er een storing bij PDOK? Ik kan de actuele satellietbeelden niet meer gebruiken in de ID-Editor.
eggie
(Eggie)
July 16, 2021, 9:01am
177
jb54osm
(Jb54osm)
July 16, 2021, 10:57am
178
Als je in iD
https://service.pdok.nl/hwh/luchtfotorgb/wmts/v1_0?FORMAT=image/jpeg&SERVICE=WMTS&REQUEST=GetTile&VERSION=1.0.0&LAYER=Actueel_ortho25&STYLE=&FORMAT=image/jpeg&tileMatrixSet=OGC:1.0:GoogleMapsCompatible&tileMatrix={zoom}&tileRow={y}&tileCol={x}
plakt bij Achtergrond - Aangepast - 3-puntjes krijg je weer de foto-achtergrond.
(Met dank aan de pull van Allroads).
Lachgast
(Luciën)
July 16, 2021, 12:41pm
179
Allroads:
Ondertussen is de XML aangepast door het Kadaster, toevoeging van een ? aan de url.
<ows:Get xlink:href="https://service.pdok.nl/hwh/luchtfotorgb/wmts/v1_0?">
Het is wel belangrijk om ?& te gebruiken bij GetCapabilities, met alleen een ? geeft JOSM wel de keuze menu layers maar geen tiles, tiles error.
In Josm default entries en OSMlab zijn de url’s veranderd.
EDIT: Ik lees net dat het Kadaster de url van de GetCapabilities ook gaat aanpassen en dat er alleen een " ? " komt te staan.
De links in JOSM zullen dan misschien weer moeten worden aangepast.
Hé Allroads,
Het is me nog een beetje abradacadabra, welke regel voeg ik nu toe aan jouw fijne .JOS-bestand?
Allroads
(Allroads)
July 16, 2021, 1:35pm
180
Files aangepast naar service.pdok.nl en wmts laag.
Download files .jos topic
Sander_H
(Sander H)
July 21, 2021, 6:53pm
181
Net de aankondiging in m’n mailbox gehad: https://www.pdok.nl/introductie/-/article/luchtfoto-pdok
Neem aan dat dat inhoudt dat wij deze ook mogen gebruiken?
Allroads
(Allroads)
July 21, 2021, 11:31pm
182
Dat neem ik ook aan. Ten tijde van afspraak (It’s so funny) was alleen de 25 cm beschikbaar.
We zijn later op het kantoor in Zwolle geweest en hebben toen met de man gesproken, die het geregeld heeft.
Omschrijving contributies pagina
Als je dit leest dan zou het mogen.
Misschien wel goed om even contact op te nemen. Gedaan, mail naar de productmanager Beeldmateriaal.
Allroads
(Allroads)
July 22, 2021, 9:45am
183
De bevestiging van de productmanager Beeldmateriaal. Waarvoor dank.
Vraagje namens een aantal minder ervaren mappers: wanneer doen de PDOK luchtfoto’s in de iD editor het weer gewoon? Of moet iemand daar nog actie op gaan ondernemen. Ik laat ze (via via) nu de workaround beschreven door jb54osm gebruiken.