Jak oznaczyć klatki w bloku

Prowadzimy taką dyskusję, przy okazji poniższej notatki. Stan zgodnie z Prg jest taki, że każdy blog ma swój nadany adres - jeden pkt na budynek. Ze względów praktycznych kąza klatka ma oznaczenie literowe. Ja byście oznaczyli klatki?

Zastosowanie takie jak na osiedlu powoduje obecnie konflikt zdublowanych adresów.

https://www.openstreetmap.org/note/2480084

Może tag entrance=staircase + ref=* na obrysie bloku?

Jeśli w praktyce funkcjonują adresy z literami dla klatek to oznaczam je w addr:housenumber. Zaletą OSM jest właśnie to że nie jesteśmy uwiązani tylko do adresów urzędowych a pokazujemy jak jest faktycznie w terenie. Owszem, problem pojawia się, kiedy miasto ma niespójny system adresowy, tak jak w Żorach. Nadaje numer Sikorskiego 32A podczas gdy obok funkcjonuje już numer 32 z klatką A, czyli de facto 32A.
Można rozważyć użycie wtedy addr:unit. Co prawda Nominatim nie uwzględnia tego tagu, ale przynajmniej renderuje się on na warstwie domyślnej.

Edit:
Lub można to próbować obejść tak jak to ongiś zrobił Balrog, czyli Sikorskiego 32AA w housenumber, są wszak gminy, które nadają adresy z podwójną literą, zatem mamy już takie adresy w bazie.

No właśnie w praktyce obok są takie które już dublują i zaczyna się bałagan. Czyli mówisz addr:unit ?

Biorąc pod uwagę jak to jest oznakowane w Żorach pozostałbym przy notacji klatek tylko w addr:housenumber. W tym wypadku zapis Sikorskiego 32AA odpowiada stanowi faktycznemu.
W innych przypadkach posiłkowałem się już addr:unit.
Według taginfo w skali globu addr:unit ma ponad 700k wystąpień, stad największa szansa, że jakiś soft zacznie korzystać aktywnie z tego tagu.

A te oznaczenia klatek, to jest oficjalne oznaczenie, czy tylko pomocnicze? Z tego co zauwazylem, na zachodzie Polski miasta najczesciej numeruja klatki, jako osobny numer, a na wschodzie Polski, numerowany jest blok i kazde mieszkanie w bloku ma unikatowy numer, a na zachodzie kraju, unikatowy numer mieszkania jest tylko w klatce, czyli mieszkanie numer 1 moze byc w kilku klatkach.

Nie ma jednej reguły. W ww. przypadku oznaczenie klatek będzie raczej pomocnicze. Bywają jednak miasta (np. Poznań) ktore prowadzą ewidencję zarówno adresów oficjalnych (EMUiA) jak i tych “klatkowych” (zwanych zwyczajowymi).

Czy mogę w ten sposób oznaczyć numery mieszkań w klatce? Przykład blok ma adres liczbowy. Klatki nie posiadają oznaczeń. Adresacja mieszkań jest na zasadzie numer bloku/numer mieszkania. Czy mogę dać nad wejściem do klatki punkt entrance=yes i w housenumber np. 15(numer bloku)/1-20(numery mieszkań w danej klatce.

Zobacz https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:addr:flats

A tu masz przykład tak otagowanego bloku: https://www.openstreetmap.org/way/150752818

Bardzo pożyteczna rzecz, zwłaszcza w blokach ,łamanych’’ z klatkami po obu stronach. Jak numeracja jest w miarę oczywista to wystarczy oznaczyć pierwszą klatkę schodową.

Powiem Wam, że jest to wybitnie użyteczna rzecz w kontekście działalności pogotowia i straży, gdzie czas odnalezienia odpowiedniej klatki ma duże znaczenie. Planuję wprowadzenie takich oznaczeń klatek w mojej okolicy.

Tak, na pewno takie dane są pomocne, jednak trzeba ruszyć tyłek sprzed monitora :slight_smile: Tylko w terenie można to zweryfikować i żadne satelity w tym nie pomogą :slight_smile:

Odświeżam temat i się przyklejam, bo nic bardziej odpowiedniego nie znalazłem.
Mam w terenie budynek wielorodzinny, 5 klatek, numerowane od 4A do 4E. Numerki na domu wiszą, listonosze chodzą i trafiają, ludzie w dokumentach adresy mają wpisane. Tymczasem na OSM, Targeo i Geoportalu oznaczenia klatek są odwrotne. Pół biedy, że ja w OSM zmianę wprowadzę (wszędzie czytam, że ma być to, co jest w terenie), ale czy taka niespójność to jest coś normalnego? czy coś z tym się robi?

A moglbys cos wiecej napisac, bo nie rozumiem o co Ci chodzi. Ja jakos nie zauwazylem roznic pomiedzy osm, a rzeczywstoscia. W jednych miastach adres jest przypisany do klatki, a w innych do bloku. To jest jedyna roznica jaka znam, jesli chodzi o numerowanie klatek/blokow.

Można do tych adresów w OSM dodać info że są spisane z natury i różnią się od ewidencji gminnej, ale że są prawidłowe.
Najlepiej jednak wyprostować numerację w ewidencji gminnej.
Trzeba w tym celu dotrzeć najlepiej do osoby w urzędzie, która ją prowadzi.
Jak nie chce Ci się w to bawić to napisz chociaż o jakie miejsce chodzi.

Nie można powiedzieć, że to coś normalnego, ale zdarza się. Widziałem kilka razy takie przypadki, że numery klatek były odwrotnie w Geoportalu niż w rzeczywistości. Skoro to zauważyłeś, to popraw te adresy, tylko nie zapomnij dodać coś w stylu source:addr=survey + note=Geoportal/cośtam podaje odwrotną numerację.

Miasteczko w zachodniopomorskim o nazwie Drawno, dwa bloki: Kolejowa 4 i Kaliska 1. W obu jest po 5 klatek, oznaczonych od A do E, w obu kolejność literowania wstecz - odmiennie niż przewidują reguły z ministerialnego rozporządzenia. Gmina - co do tego jestem pewien na 100 proc - w życiu tyłka nie ruszy.

A ja mam pytanie, jak oznaczyć Kl. 1 itp, oraz podać zakres numerów (oczywiście 99% przypadków to gdy numery mieszkań są w kolejności, ale też są wyjątki).


entrance=staircase
ref=1
addr:flats=12-24

Żebym dobrze zrozumiał - faktyczne oznaczenie klatek w terenie jest inne niż te w ewidencji gminnej, czy jest takie jak w ewidencji, choć jest to niezgodne z rozporządzeniem?