Dziękuję, Rico. Inne - najczęściej używane przeze mnie skróty - jakoś kojarzę i zapamiętałem, ale ten akurat wyleciał mi z głowy. Właśnie mam otwarty JOSM, więc sobie popoprawiam co tam potrzebuję. Dzięki.
Powinny.
Takie mapowanie utrudnia edycje początkującym. Sam kiedyś miałem problem z edycją, bo na mapie widziałem POI, a nie wiedziałem gdzie ono jest, jak je mogę edytować. Bankomaty można jedynie tak łączyć, jeśli są w ścianie budynku. Ale sklepy są wewnątrz. iD słusznie sugeruje, żeby je wyodrębnić.
Ja, żeby to rozróżnić, daję sklepom w centrum handlowym tag level=*, a tym, do których wejście jest od zewnątrz, nie daję.
Mam taki budynek: https://www.openstreetmap.org/way/202707324
Aktualnie wygląda inaczej niż 8 lat temu, co można zauważyć na zdjęciach lotniczych (zdjęcia lotnicze są aktualne z tym co tam jest aktualnie).
Chciałbym go zaktualizować, ale widziałem, że był on importowy z Urzędu Miasta w Zabrzu.
Czy:
lepiej wprowadzić poprawkę ręcznie
nie edytować go ręcznie
spróbować zainicjować import danych z UM w Zabrzu?
Jeśli coś było importowane 8 lat temu to się nie przejmuj - to tylko import, może być niedokładny lub niektualny i możesz śmiało edytować.
W tej okolicy jest kilka nieistniejących budynków, gdzie faktycznie stoją samochody - te możesz usunąć.
dodałem w okolicy swojego miasta szlak rowerowy jako relację do istniejących dróg (w większości). jak długo trzeba czekać żeby szlak pojawił się na warstwie ROWEROWA?
Cześć,
zaznaczyłem myjnie: https://www.openstreetmap.org/changeset/105156676
I teraz mam pytanie, bo mam wrażenie że wprowadziłem duplikację adresu. W jaki sposób można to rozwiązać?
Czy w OSM da się dodać numer do działki? W tym przypadku załatwiło by to sytuacje.
Istotnie – jest to duplikacja adresu.
Należy mieć świadomość, że w Polsce formalnie adresy mają budynki bądź też (węzłowo) działki przeznaczone pod (przyszłą) zabudowę.
Problem powstaje kiedy różne obiekty de facto „podpinają” się i funkcjonują pod jednym adresem, zaczyna być wtedy problem, który adres jest tym właściwym (kiedy wzywana jest karetka która wykorzystuje dane OSM fajnie gdyby przyjechała jednak do domu a nie do myjni).
Próbowano to rozwiązać stosując relacje ale nie za bardzo to się przyjęło. W praktyce dodaje się zatem adres zarówno do budynku (przy importach adresów) jak i do (de facto wykorzystującego go) POI (przy wizjach w terenie) licząc na to że konsument danych sam połapie się o którą Rybnicką 112 chodzi (tą od domu czy tą od myjni).
Cześć,
czy poniższe mapowanie dróg serwisowych/parkingowych o znikomej długości jest podyktowane czymś ważniejszym niż tagowanie pod render? Któras z aplikacji nawigujących korzysta z takiego trackingu? Pierwszy raz cos takiego widzę i nie znalazłem na Wiki uzasadnienia, ale nie wiem wszystkiego, stąd pytanie o sensowność takiego rozwiązania. Jeden z mapowiczów, w kilku miejscowościach, zastosował coś takiego: https://www.openstreetmap.org/way/895696400#map=19/52.70821/16.52677
Nie pod render, to wygląda jak tagowanie pod Osmose ;). Tam wyskakuje taki błąd “Brak drogi dojazdowej do parkingu”, jeśli do parkingu nie dochodzi droga. Jest to dobre w przypadku dużych parkingów naziemnych (parking=surface), ale nie do pozostałych. To już zostało niedawno rozwiązane. W tym przypadku dodaj do tych parkingów tag parking=street_side i usuń te krótkie odcinki dróg.
Trzeba pamiętać że linia highway w OSM reprezentuje całą szerokość jezdni, mimo że sama ma tylko szerokość 1, więc żadnej drogi pomiędzy ulicą a parkingami przy ulicy nie ma.
Pomijając znacznik addr:street, który jest ewidentnie błędny. Czy znaki kierunkowe z nazwą ulicy odchodzącej od skrzyżowania znakujemy jako information=guidepost?
Czy mogę dodawać/poprawiać POI w OSM na podstawie danych z CEIDG?
Czy czasem nie zaznaczę w OSM czegoś co w CEIDG widnieje “tylko na papierze” a w terenie się tej firmy nie znajdzie.