Ja nawet taką Biedronkę wolę dodać jako oddzielny POI, bo wtedy znacznik można umieścić w pobliżu jej wejścia aczkolwiek tak jak napisałeś - każdy sposób jest dobry
Jest to dość dziwny sposób mapowania, używany, ale do obiektów “w ścianie”, np. murali, bankomatów.
Jeśli to ma wskazywać na wejście do POI, to lepiej dać tag entrance=, wówczas nie ma wątpliwości o co chodziło mapującemu.
Jak to jest ze znakiem B-18 ?
Stosujemy wtedy maxweight czy maxgcweight ?
W/g tej strony wikimaxgcweight ale jak można się już dowiedzieć z tej strony ten tag ma status „Abandoned” a ta strona mówi, że maxweight …
Czuję, że się cofam w rozwoju, dlatego zapytam w dziale dla początkujących: czy przypomni mi ktoś w jaki sposób w JOSM mając wyrysowany obiekt wydłużało się go od krawędzi? Pamiętam tylko, że przytrzymywało się jakiś klawisz i myszą rozciągało wybraną ścianę. Teraz za żadne skarby nie mogę sobie tego przypomnieć…
Dziękuję, Rico. Inne - najczęściej używane przeze mnie skróty - jakoś kojarzę i zapamiętałem, ale ten akurat wyleciał mi z głowy. Właśnie mam otwarty JOSM, więc sobie popoprawiam co tam potrzebuję. Dzięki.
Powinny.
Takie mapowanie utrudnia edycje początkującym. Sam kiedyś miałem problem z edycją, bo na mapie widziałem POI, a nie wiedziałem gdzie ono jest, jak je mogę edytować. Bankomaty można jedynie tak łączyć, jeśli są w ścianie budynku. Ale sklepy są wewnątrz. iD słusznie sugeruje, żeby je wyodrębnić.
Ja, żeby to rozróżnić, daję sklepom w centrum handlowym tag level=*, a tym, do których wejście jest od zewnątrz, nie daję.
Mam taki budynek: https://www.openstreetmap.org/way/202707324
Aktualnie wygląda inaczej niż 8 lat temu, co można zauważyć na zdjęciach lotniczych (zdjęcia lotnicze są aktualne z tym co tam jest aktualnie).
Chciałbym go zaktualizować, ale widziałem, że był on importowy z Urzędu Miasta w Zabrzu.
Czy:
lepiej wprowadzić poprawkę ręcznie
nie edytować go ręcznie
spróbować zainicjować import danych z UM w Zabrzu?
Jeśli coś było importowane 8 lat temu to się nie przejmuj - to tylko import, może być niedokładny lub niektualny i możesz śmiało edytować.
W tej okolicy jest kilka nieistniejących budynków, gdzie faktycznie stoją samochody - te możesz usunąć.
dodałem w okolicy swojego miasta szlak rowerowy jako relację do istniejących dróg (w większości). jak długo trzeba czekać żeby szlak pojawił się na warstwie ROWEROWA?
Cześć,
zaznaczyłem myjnie: https://www.openstreetmap.org/changeset/105156676
I teraz mam pytanie, bo mam wrażenie że wprowadziłem duplikację adresu. W jaki sposób można to rozwiązać?
Czy w OSM da się dodać numer do działki? W tym przypadku załatwiło by to sytuacje.
Istotnie – jest to duplikacja adresu.
Należy mieć świadomość, że w Polsce formalnie adresy mają budynki bądź też (węzłowo) działki przeznaczone pod (przyszłą) zabudowę.
Problem powstaje kiedy różne obiekty de facto „podpinają” się i funkcjonują pod jednym adresem, zaczyna być wtedy problem, który adres jest tym właściwym (kiedy wzywana jest karetka która wykorzystuje dane OSM fajnie gdyby przyjechała jednak do domu a nie do myjni).
Próbowano to rozwiązać stosując relacje ale nie za bardzo to się przyjęło. W praktyce dodaje się zatem adres zarówno do budynku (przy importach adresów) jak i do (de facto wykorzystującego go) POI (przy wizjach w terenie) licząc na to że konsument danych sam połapie się o którą Rybnicką 112 chodzi (tą od domu czy tą od myjni).
Cześć,
czy poniższe mapowanie dróg serwisowych/parkingowych o znikomej długości jest podyktowane czymś ważniejszym niż tagowanie pod render? Któras z aplikacji nawigujących korzysta z takiego trackingu? Pierwszy raz cos takiego widzę i nie znalazłem na Wiki uzasadnienia, ale nie wiem wszystkiego, stąd pytanie o sensowność takiego rozwiązania. Jeden z mapowiczów, w kilku miejscowościach, zastosował coś takiego: https://www.openstreetmap.org/way/895696400#map=19/52.70821/16.52677