Wyszukiwanie dróg

Chciałem sobie szybko sprawdzić, którędy biegnie droga krajowa nr 15. No to wpisałem w wyszukiwarkę “DK15” - znalazło ławkę w Holandii. “DK 15” - domki w Danii.

Serio?

Przecież ta mapa “do niczego się nie nadaje”, skoro nawet drogi krajowej znaleźć się nie da.

A, bo trzeba wpisać “Droga krajowa nr 50”? A kto się tego domyśli? Komu się chce tyle pisać?

Tak sobie myślę, czy nie warto by było dodać short_name i alt_name do tych relacji, żeby się wyszukiwały po tych nazwach?

A to coś pomoże - Nominatim chyba i tak nie wyszuka takiej relacji ?

Brzmi sensownie, to w końcu podpada pod definicję short_name. Nominatim short_name uwzględnia.

A może w tym zestawie fraz do Nominatim https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Nominatim/Special_Phrases/PL wystarczy dodać skróty DK i DW?

Jest tam już dodana np. pełna nazwa DK:
Droga krajowa|highway|primary|-|N

Ale Nominatim nie wyszukuje relacji…
Tu masz wszystkie drogi krajowe: http://ra.osmsurround.org/searchRelation?name=Droga+krajowa&route=road

Żeby wyświetlić taką drogę i tak lepiej to zrobić na powyższej stronie, bo osm.org nie daje rady.

Oraz na https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Poland/Sie%C4%87_drogowa/Drogi_krajowe

Problem wynika z błędnej polityki OSM wpisywania do name tasiemcowych nazw oficjalnych z porozwijanymi skrótami. W name powinna być nazwa najpowszechniej używana, w tym wypadku DK 50. Nazwa rozwinięta do official_name lub full_name. Tag short_name nie jest używany np: w renderingu zbyt długich nazw. Świeży przykład mini-potyczki edycyjnej tego typu w miejscu gdzie kiedyś się pogubiłem: https://www.openstreetmap.org/way/204769296/history - ktoś przywrócił ,słuszną’’ nazwę ulicy, o której nigdy nie słyszał żaden mieszkaniec Katowic…

Przy okazji, czy name jest zablokowane przez ,wikidata’’ tylko w iD? I skąd się bierze, bo nie jest to nazwa artykułu na Wikipedi - tam jest “Droga krajowa nr 50 (Polska)”.

Wikidata blokuje edycję chyba tylko w iD ale i tutaj jest sposób - można przełączyć wyświetlanie znaczników na tryb tekstowy i tam wtedy można zmienić nazwę.

Ale skąd się ta ,zablokowana’’ nazwa w ogóle bierze? Np: tu jest inna niż na wikipedii: https://www.openstreetmap.org/way/141548263

Ja tylko edytuję w edytorze ID tam gdzie są wszystkie znaczniki jest po prawej zmiana listy na text i po zmienieniu na tekst nie ma najmniejszego problemu z edytowaniem zablokowanej nazwy https://www.openstreetmap.org/changeset/104248689

Jeśli źle zrobiłem to niech ktoś przywróci nazwę poprzednią albo umieści 2 nazwy tak żeby algorytmy znajdowały.
No niestety w tej kwestii muszę googlowym algorytmom wyszukiwania przyznać wyższość gdyż dają radę nawet gdy wpisuje się coś z błędem ortograficznym albo nie posiadając czcionki dla nazw lokalnych w innym języku z takimi literami å, ø, æ, ě, š, č, ř, ž, ý, á, é, ů, ú

A na OSM wszystko musi być wpisane literka w literkę.

Podpisuję się obiema rękami. Nigdy nie rozumiałem dlaczego w przypadku wszystkich innych obiektów w tagu name używa się najpopularniejszej nazwy (full_name czy official_name dostają to urzędową), ale w przypadku ulic już jest to niemożliwe. Chociaż z drugiej strony, może gdyby częściej używać tagu short_name to twórcy aplikacji czy nawet mapy zaczęliby ten tag wykorzystywać i problem rozwiązałby się sam…

Nazwa jest taka, jaką ktoś wpisze w name=. Jeśli jest znacznik wikidata= i nie dodałeś go podczas edycji, tylko już tam był, to pole name jest zablokowane. Według mnie to błąd w iD.

Nie musi. Jak wpiszesz “lodz”, to znajdzie Łódź.

Ty zawsze wiesz jak pocieszyć w komentarzu. Rzeczywiście masz rację działa to już dużo lepiej niż kiedyś ale jeszcze nie jest idealnie. Niedawno wpisywałem w wyszukiwarkę miasto Jesheim (zawsze zapominam jak to się pisze) Gooogle w ten sposób wpisaną nazwę odnajduje bez problemu a OSM należy wpisać poprawnie Jessheim gdyż zapis fonetyczny nie zostanie odnaleziony.

A nie wiem. Czemu nie miałby?

EDIT: A, “Droga krajowa nr 15” też nie wyszukuje. Niedobrze, ale to osobny problem. “DK15” ani “DK 15” nie wyszuka nawet Overpass, bo ta nazwa w ogóle nie istnieje w OSM.

Nieprawdą jest, jakoby; wpisz “Wisła”.

Tu bym się nie spieszył z rewolucją. Do wyszukiwania wystarczy, że napis będzie uwzględniany przez wyszukiwarkę. Może być w short_name, jak dla mnie. Tag official_name zaś to doskonałe miejsce na uwzględnienie pomysłów w stylu “Droga krajowa nr 15 imienia świętego Jana Pawła II”…

type=boundary i type=waterway wyszukuje, co niczego nie rozwiązuje. Chyba że… zmienisz drogi krajowe w rzeki :wink:

A, faktycznie, są wyjątki.
Ale szlaków, tras autobusowych i innych tras nie.