Pojawi się nam ona w menu podkładów. Gdy będziemy ją stamtąd dodawać do mapy, JOSM spyta się o datę, wpisujemy po prostu rok. Pokaże się nam najświeższa ortofotomapa dostępna w danym roku. Oczywiście nie jest ona wykonywana co roku, a co kilka lat.
Od pewnego czasu dostępna jest nowa ortofotomapa Częstochowy - Częstochowa: Ortofotomapa 2019 (link: http://e.czestochowa.pl/geoportaltoolkit/map.php). Jest oczywiście bardziej aktualna niż ta z 2017 roku. Ponadto jest wykonana w oparciu o dokładne zdjęcia lotnicze o wielkości piksela terenowego 5 cm, ale przede wszystkim charakteryzuje się brakiem przesunięć radialnych w postaci „pochylonych” budynków. Nie wiem tylko czy jest dostępna jako WMS.
Hej,
Ortofotomapa Krakowa 2019 — temat niezbyt świeży, ale nie znalazłem na forum. Jeśli już było, to wybaczcie.
Napisałem do Urzędu Miasta Krakowa (Referat ds. Miejskiego Systemu Informacji Przestrzennej) zapytanie: „bardzo proszę o informację, czy można, z prawnego punktu widzenia, wykorzystywać udostępniane przez UMK ortofotomapy do odzwierciedlania obiektów na mapie OpenStreetMap.”
Otrzymałem odpowiedź:
„Ortofotomapa jest materiałem zasobu geodezyjnego za który odpowiada Główny Urząd Geodezji i Kartografii. Dane te ostatnią zmiana prawa geodezyjnego zostały zwolnione z opłat i można pobierać bezpłatnie. Bardzo proszę, aby wątpliwości i pytania kierować wg właściwości bezpośrednio do GUGiK.”
Oznacza to, że ortofotomapę ze stron krakowskiego urzędu można używać tak samo jak dane z geoportalu.
Poniżej linki WMTS do ortofotomap z różnych lat:
Ponawiam pytanie.
iD od niedawna obsługuje WMS-y, ale jak sprawdziłem tę liste, to tylko Geoportal działa. Czy w takim razie te linki są nieaktualne, czy jest problem z iD, np. trzeba zmienić jakiś parametr?
Zmień w zaawansowanych ustawieniach imagery.wms.imageSize na 256 Domyślnie jest 512. U mnie zmniejszenie poskutkowało, lecz będzie to niekorzystne dla innych WMS-ów które nie potrzebują tego ustawienia - obciąży je dodatkowymi zapytaniami.
A, i pamiętaj o zmianie odwzorowania w preferencjach na PUWG 1992 - JOSM będzie działał płynniej bez reprojekcji.
Czy Wam też przestał chodzić w JOSM podkład Geoportal 2: Ortofotomapa (zdjęcia lotnicze) WMTS ?
Chodzi o ten Low Resolution, bo Geoportal 2: High Resolution Orthophotomap (aerial image) WMTS wczytuje się OK.
Z pomocą kreatora (Ustawienia → Podkłady → plusik) się nie udaje; nie wyskakują nawet żadne czerwone błędy o kafelkach, po prostu czarne tło.
Szczególnie interesuje mnie WMS “Mapa bazowa”, a konkretniej warstwa “budynki”. Udało mi się bez problemu dodać tę warstwę w QGIS, więc po stronie serwera wszystko wydaje się być OK. Jakaś niekompatybilność z JOSM-em?
Innym sposobem byłaby konwersja tych przykładowych budynków z warstwy WMS na format .shp w QGIS-ie, co byłoby nawet lepszym rozwiązaniem. Może ktoś jest w stanie doradzić, jak to zrobić? Zwykła poligonizacja rastra nie działa (zwraca szereg błędów).