A teraz uzna, że są to kocie łby i w ogóle nie pojedzie. Mam podobny dylemat z drogami polnymi, gdzie z punktu widzenia samochodu są ogromne dziury i błoto, ale rowery mają obok ujeżdżoną wygodną ścieżkę szerokości 0.5 metra.
Kolejny tego rodzaju przykład: https://www.openstreetmap.org/way/298771247
Nawigacja rowerowa może uznać, że DDR jest z kostki. A nie można odwrócić priorytetów np:
footway:surface=paving_stones
surface=asphalt
Na wiki proponują podobnie.
W momencie gdy tego typu tagowanie stanie się wystarczająco popularne zostanie uwzględnione w algorytmach.
Jeżeli zaczniemy obchodzić prawidłowe i określone na wiki tagowanie poprzez stosowanie kruczków i sposobików, to nigdy to prawidłowe się nie spopularyzuje.
Różnica między paving-stones (polbruk) a asfaltem nie jest tak istotna jak to jest z kocimi łbami To samo jeżeli chodzi o ciąg pieszo rowerowy, a w pierwszym przypadku nie są to nawet pasy rowerowe i nijak nie powinno się ich tagować jako droga rowerowa.
Możesz tak zrobić. Nawigacja rowerowa, tj. nawierzchnia na ścieżce rowerowej jest ważniejsza niż ta dla pieszych.
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key%3Afootway%3Asurface
Powiedziałbym że tam surface=paved powinno być…
surface=asphalt to trochę błędne mapowanie pod render/router
ale cycleway:surface=asphalt też powinno być
Ja mam w sumie podobne pytanie, więc zapytam tutaj.
Jak mapować ozdobne powierzchnie? Chodzi mi o coś w stylu Rynku i okolic we Wrocławiu. Chodniki potrafią mieć kilka różnych powierzchni na tym samym odcinku i nie wiem, jak się za to zabrać.
Chodzi o sytuacje typu:
wzdłuż chodnika idzie kostka brukowa na szerokość ok 2 kostek, w środku są płaskie płyty chodnikowe.
W innych miejscach są ułożone kwadraty z jednego rodzaju płyt, a w środku jest inny typ płyt.
Akurat kostka brukowa i płyty chodnikowe to i tak ta sama wartość. W Polsce by pewnie nikt na to nie wpadł.
Przepraszam. Pomieszały mi się pojęcia
Chodziło mi o kamień brukowy
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:surface%3Dsett
i płyty betonowe/płyty chodnikowe (czy jak to się nazywa).
Zerknij sobie np na skrzyżowanie świdnickiej i Kazimierz wielkiego na orto z 2018, lub na Oławska.
Zobaczysz, że są tam różne typy nawierzchni.
Na tag_info widzę, że istnieją tagi mixed, a także, że istnieje możliwość łączenia powierzchni średnikami, np. asphalt;sand. Może da się załatwić, którym w tych tagów?
Niezbyt wiele razy użyto tego tagu, ale w tego typu przypadkach, to chyba najlepsze rozwiązanie
Dzięki
Na OSM drogę rysujemy jako linię o grubości 1, bez względu na jej szerokość, tj. czy jest tam 1 czy 12 pasów. Deptak na wrocławskim Rynku też jest zaznaczony jako jedna linia - nie można więc dodać różnych nawierzchni, bo jest jeden obiekt który odzworowuje całą szerokość deptaka. Można dać tylko surface=paved.
Ok, ale co w sytuacji, gdy czesc drogi jest z plyty chodnikowej, a przez taki chodnik przecina kamien brukowy? Sa takie miejsca w okolicy rynku. Ciezko mi teraz podac konkretne miejsca, ale widziałem takie miejsca.
Chyba nie ma sensu aż tak wiernie odwzorowywać nawierzchni, bo do niczego do nie będzie przydatne a tylko zaciemnia całą mapę i utrudnia późniejsze edycje. Wystarczające powinno być podanie przeważającej nawierzchni na tej drodze lub uogólnić to do surface=paved. Jeżeli różne nawierzchnie mają po kilka-kilkanaście metrów, to można je rozbijać ale pojedyncze paski stanowiące wzorek na deptaku są zbędne.
Nie do końca się zgodzę. Jeśli podajemy tylko jeden typ nawierzchni powinien być podany ten najmniej korzystny dla użytkownika. W tym wypadku kocie łby - tak by rowerzysta, czy osoba na wózku znały najgorszy scenariusz.
moim zdaniem jeżeli przebruki pełnią rolę tylko ozdobną, i np. można sensownie je ominąćpo nawierzchni z płyt bo są tylko niewielkimi elementami to dałbym paving_stones. To samo jeżeli jednak jest tego bruku dużo i trudno go ominąć to dawałbym bruk. Np. tu w Szczecinie jest taki deptak:
https://www.mapillary.com/map/im/p3RmeDEBRAfcZ1IDgV8-NA
Poza sezonem jak jest pusto można go rowerem pokonać po pasku równiutkich płyt, ale tagowanie jest jako unhewn_cobblestone i myślę, że słusznie
unhewn_cobblestone to kocie łby. Tu mamy bruk, czyli sett.
Powierzchnie mapuje się poprzez area=yes + highway=* lub area:highway=*
Odgrzeję wątek.
Co mam zrobić z takim czymś? W jedną stronę betonowe płyty, w przeciwną szuter.
https://www.mapillary.com/app/?lat=52.4990091&lng=15.760981599972&z=15.250642063649515&pKey=4190327664367526&focus=photo
surface:left surface:right dawałem w jednym podobnym miejscu (choć tam był asfalt/kostka)
a do surface dałbym gorszą z nawierzchni lub surface=concrete_plates;compacted
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Forward_%26_backward,left%26_right#Left_and_right https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Forward_%26_backward,left%26_right wyjaśnia co jest lewo a co prawo (liczy się kierunek lini)
Dzięki. Wprawdzie walidator JOSM ma z tym problem, ale najwyraźniej tego typu nawierzchnia nie została przez architektów OSM przewidziana