Имаме проблем с точките place=city|town|village и прилежащите им тагове.
Потребител mindfreeze е подел самодейна общонационална кампания за промяна на схемата на тагване по негово усмотрение.
Според него таговете описващи населеното място (name, name:*, ekatte, wikipedia и т.н.) трябва да присъстват в landuse=residential полигона.
Това не е така, понеже landuse е съвършенно различно нещо и един град не се състои от landuse=residential полигон. Или дори от мултиполигонен сбор от landuses.
Неговият аргумент беше че иска да има геометрията на населеното място. За тази цел се използва boundary=administrative, но потребителят явно не знае за този таг.
Тази схема за тагване не се препоръчва по още редица причини.
От както си писахме потребителят спря с тази инициатива (за сега), но промените са деструктивни и вече се намират случаи на софтуери, които не са пригодени да работят с такава схема и се чупят.
REAKTOR успя да ревъртне почти всички чейнджсети, някои единични дават конфликти и трябва да се направят ръчно.
Писах на mindfreeze с покана да се присъедини към форума или фейсбук групата и да обсъдим как да оправим бъркотията му.
Отговор вече седмица няма, така че пускам това обсъждане и без него
Като гледам останалите полигони не са много мисля, че ще ги оправим бързо.
Landuse=residential за повече от малко село няма как да се ползва. Тук си прав.
Има подобни случаи и с place тага като area, но пак е трудно да се дефинират границите на големите градове.
Затова практиката с точка някъде в центъра (всеки град си има нещо като център, площад, мегдан…) place=town е най-добра.
И за малко село не става.
Селото обикновено има ТКЗС, язовир, тук-таме някой по-нов цех, пазар - все неща, които не са residential.
Най-малките села имат пасища, ферми и гори между махалите.
С мултиполигони пък става много натоварващо за рутиращи и рендиращи софтуери и трудоемко за бъдещи редакции.
Затова практиката с точка някъде в центъра (всеки град си има нещо като център, площад, мегдан…) place=town е най-добра.
Пуснах един osmfilter да хване кои landuse=residential имат име. Отделно е добре да се провери в кои от тези полигони има точка с place=town или каквото е населеното място. Открити са около 900 полигона, което е доста. Ако се наема ще ги оправя за един ден, но все пак и вие да кажете какво смятате. Аз мисля, че не е много правилно да се поставя име на полигона, още повече да се трият place точките, и да речем че това се случва повече заради незнание на нови потребители и по-малко вандализъм. Та да ги оправя ли както трябва или не?
Глас за това да бъдат оправени…
Можеш ли да видиш дали идват от някакви общи changesets? Ако могат да се ревертнат и е по-лесно така от колкото да бъдат оправяни един по един…
Оправени са всички проблемни обекти. Останаха към 150 полигона, които са най-често затворени комплекси.
Това с landuse според мен трябва да се изолира в нещо като отделен слой. Както е сега има предпоставки за чертане върху точките на landuse полигоните, става проблем при селекцията, а за държавите, където е качен цял dataset като CLC нямам представа как ще го ъпдейтнат към по-нова версия.