Pytania początkujących

Staram się ignorować. Jeśli to niemożliwe, to przy niewielkich potrzebnych zmianach poprawię, a przy większych kasuję i nie uzupełniam.

Cześć. Mam pytanie o czas aktualizacji map serwisu Mapbox z których korzysta aplikacja Strava. Serwis ten wykorzystuje dane OSM. W ostatnim czasie równocześnie zaktualizowałem drogę jak i zbiornik wodny. Droga jest już zaktualizowana, lecz zbiornik wodny pozostaje w niezmienionej wersji.
Dlaczego tak się dzieje? Czy zbiorniki wodne w Mapbox są aktualizowane rzadziej niż drogi? W OSM wszystko jest wyświetlane poprawnie.

cześć, czy wszyscy pracujący nad OSM to wolontariusze?

Dziwna sprawa. Wydawało mi się, że tag natural=water wystarczy aby zbiornik pojawił się na Stravie. Ale ewidentnie nie jest to takie proste. Np. zbiornik z tagiem water=basin nie renderuje się,
ale za to renderuje się water=pond lub basin=fish_pond.

Cześć, choć są większością, to nie wszyscy. W Polsce zawodowi edytorzy to głównie kilkuosobowy zespół mapowy Yanosika. Globalnie - zespoły logistyczne Amazona, Mapbox, parę

Szukaj po angielsku pod hasłem OSM organized editing, a na pewno znajdziesz to, co cię interesuje.

Mam natomiast wątpliwości czy to pytanie, czy spam SEO, patrząc na link do WWW w profilu (oraz głównym profilu OSM). Był tam jakiś wątpliwej przydatności ranking hostingów. Serio komuś chce się bawić w takie metody w 2021 roku? Kasuję ten link z Twojego profilu na forum.

Ma to sens, bo to odpowiednik landuse=basin, którym oznacza się np. suche zbiorniki przeciwpowodziowe.

Dzięki za informację. Ustawiłem zbiornik jako water=basin i czekam na pozytywny efekt.

Wychodzi na to że to troll https://www.openstreetmap.org/changeset/103093077
https://resultmaps.neis-one.org/osm-discussion-comments?uid=6353007

DWG ostatnio odpowiedziało na jego zgłoszenie ale chyba lepiej żeby jakiś polski admin mu się przyjrzał.

Wystarczyły 2-3 ostatnie przypadki prawdziwego wandalizmu i wszędzie teraz widzicie trolli i wandali…
To po prostu ktoś, kto ma gdzieś opinię innych. Mało takich było i wciąż jest? :wink:
W przeszłości blokadę już dostał… https://www.openstreetmap.org/user_blocks/3766

Jeśli świadomie łamie zasady, nie uczy się, powiela błędy.
Czyli odpuścić? Niech mapuje po swojemu.

Co ciekawe blokada była 10 miesięcy temu, jak się przyjrzeć ostatnim edycją tego użytkownika dalej powiela te same błędy które admin mu wypisał.

Tyle że odpowiada na komentarze.

Słabe mapowanie to nie trolling i wandalizm - o to mi chodziło. Wielu nie widzi różnicy.

Prawie rok wskazuje mu błędy, kieruje do Wiki. On teraz twierdzi że nie czyta Wiki, jak dla mnie to trollowanie.

Spróbowałem wytłumaczyć łopatologicznie, może dotrze? Ogólnie jak jest się wkurzonym na osobę robiącą błędy a nie niszczącą celowoto lepiej poprosić o pomoc a jak to zostanie zignorowane to banować.

Wiele osób szczerze nie rozumie że może być klasyfikacja inna niż urzędowa, niekoniecznie to wandalizm. Może nawet myśli że jak jedna osoba twierdzi inaczej to jest ktoś kto tkwi w błędzie. Jak dostanie informację od kilku że się myli to może by dotarło?

Niestety, tag highway jest jedynym niezbędnym aby wprowadzić jakąkolwiek drogę, a równocześnie najmniej zrozumiałym i najbardziej mętnie stosowanym. Może trzeba zacząć powszechniej stosować highway=road, aby początkujący użytkownicy nie byli wciągani w niezrozumiałe dla nich wojenki weteranów OSM.

W tym przypadku chyba o coś innego idzie. Ten użytkownik nazywa co się tylko da i prawdopodobnie podwyższa statusy dróg by nazwa przeszła. Ja nie sprawdzam wszystkiego co robi ale jak już zerknę to jest masę błędów i takich właśnie dziwnych edycji.
A z tego co widzę chyba nie ma sensu wchodzić w dalsze dyskusje, po prostu co mi wpadnie to poprawię bez komentowania. Ja już się nakomentowałem i niewiele to dało :smiley:

Plac Marii Konopnickiej w Drawsku Pomorskim:
https://www.openstreetmap.org/way/915057615

Pytanie - jak to otagować, żeby Mrówki adresów przypisanych do placu zniknęły?

W takich przypadkach do obiektu z adresem trzeba dodać tag validate:ants:yellow=ignore i mrówka znika.
Działa to również w przypadku mrówek innego koloru (typu) - wystarczy zmienić sufiks.
Więcej info w dedykowanym wątku :wink:

Ten przypadek już poprawiłem.

Oczywiście ten trick znam. Bardziej chodziło mi o to, czy plac nie powinien mieć przypisanej jakiejś funkcji ulicznej przy pomocy odpowiedniego tagu. Ten przypadek jest bardzo specyficzny. Pierwszy raz spotykam się z sytuacją, że plac nie jest jednocześnie formą ulicy.

Dość często zdarza się, że plac nie jest jednocześnie formą ulicy. Z tym, że wtedy przeważnie nie ma do niego przypisanych adresów.

Mimo wszystko, nie jest to żadna reguła - w całej Polsce można znaleźć podobne przypadki, jak ten z Drawska, np. Koszalin - Plac Teatralny, również Plac Teatralny, ale w Warszawie, Kraków - Plac Jana Nowaka-Jeziorańskiego, czy Jarosław - Plac Wolności.

Nie widzę powodu, aby dodatkowo (na siłę) przypisywać tam nazwę placu do dróg. Czasami kończy się to w taki sposób - https://www.openstreetmap.org/way/230363054 - mimo, że jest to część ulicy Juliana Ordona to dwa fragmenciki tego ciągu mają nazwę placu obok :confused: Akurat ten przypadek mógł być spowodowany tym, że np. Yanosik nie znajdował adresu bez nazwy przypisanej do drogi, ale jest to już naprawione.

Ok, dzięki za wyjaśnienie. :slight_smile: