Tagowanie niestandardowych układów nawierzchni jezdni

Pozostaje wrysować DDR osobną linią.

Może trzeba jeszcze kilka dni poczekać aż się zaktualizują?

Czy samochód też jedzie kołami po tym? Jeśli tak to surface=asphalt surface:middle=unhewn_cobblestone byłoby do obrony…

Poprosić autorów tych narzędzi o wspieranie tego tagu? Nie zawsze pomaga, ale w mojej ocenie spora część moich zgłoszeń tego typu jest realizowana (w ekosystemie OSM jest dużo lepiej niż generalna średnia).

Zaimplementować to wsparcie i PR wysłać?

To byłoby błędne i mylące tagowanie pod render, to nie jest osobny DDR.

Tak, paski są specjalnie tak rozsunięte, aby samochód choć jedną stroną musiał jechać po bruku. Takie uspokojenie ruchu.
Jest to specjalnie zaprojektowane aby “urowerowić” ten odcinek. Stąd bardziej mnie interesuje żeby nawierzchnia ‘rowerowa’ była rozpoznawana przez nawigacje. Szczególnie w tym układzie gdzie jest to bruk/asfalt bo jak wiadomo dla rowerzysty bruk to zło :smiley:

Jakoś dotarłem na Githubie i zrobiłem zgłoszenie. Poczekajmy na rozwój wydarzeń:
https://github.com/GIScience/openrouteservice/issues/895

Jak już, to tagowanie pod nawigację. Żadna kombinacja standardowych tagów OSM nie sprawi,
że droga stanie się preferowaną dla rowerów, i unikaną przez samochody. A ewidentnie taka jest intencja tego projektu.

wrysowywanie tego układu osobną linią było by wypaczeniem. Mamy tu wspólną jezdnię dla samochodów i rowerzystów, a ktoś mógłby wywnioskować że są tam osobne DDR i się srogo zdziwić na miejscu.

A teraz uzna, że są to kocie łby i w ogóle nie pojedzie. Mam podobny dylemat z drogami polnymi, gdzie z punktu widzenia samochodu są ogromne dziury i błoto, ale rowery mają obok ujeżdżoną wygodną ścieżkę szerokości 0.5 metra.

Kolejny tego rodzaju przykład: https://www.openstreetmap.org/way/298771247
Nawigacja rowerowa może uznać, że DDR jest z kostki. A nie można odwrócić priorytetów np:
footway:surface=paving_stones
surface=asphalt

Na wiki proponują podobnie.

W momencie gdy tego typu tagowanie stanie się wystarczająco popularne zostanie uwzględnione w algorytmach.
Jeżeli zaczniemy obchodzić prawidłowe i określone na wiki tagowanie poprzez stosowanie kruczków i sposobików, to nigdy to prawidłowe się nie spopularyzuje.

Różnica między paving-stones (polbruk) a asfaltem nie jest tak istotna jak to jest z kocimi łbami :slight_smile: To samo jeżeli chodzi o ciąg pieszo rowerowy, a w pierwszym przypadku nie są to nawet pasy rowerowe i nijak nie powinno się ich tagować jako droga rowerowa.

Możesz tak zrobić. Nawigacja rowerowa, tj. nawierzchnia na ścieżce rowerowej jest ważniejsza niż ta dla pieszych.
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key%3Afootway%3Asurface

Powiedziałbym że tam surface=paved powinno być…

surface=asphalt to trochę błędne mapowanie pod render/router

ale cycleway:surface=asphalt też powinno być

Ja mam w sumie podobne pytanie, więc zapytam tutaj.

Jak mapować ozdobne powierzchnie? Chodzi mi o coś w stylu Rynku i okolic we Wrocławiu. Chodniki potrafią mieć kilka różnych powierzchni na tym samym odcinku i nie wiem, jak się za to zabrać.
Chodzi o sytuacje typu:
wzdłuż chodnika idzie kostka brukowa na szerokość ok 2 kostek, w środku są płaskie płyty chodnikowe.
W innych miejscach są ułożone kwadraty z jednego rodzaju płyt, a w środku jest inny typ płyt.

Akurat kostka brukowa i płyty chodnikowe to i tak ta sama wartość. W Polsce by pewnie nikt na to nie wpadł.

Przepraszam. Pomieszały mi się pojęcia
Chodziło mi o kamień brukowy
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:surface%3Dsett

i płyty betonowe/płyty chodnikowe (czy jak to się nazywa).
Zerknij sobie np na skrzyżowanie świdnickiej i Kazimierz wielkiego na orto z 2018, lub na Oławska.
Zobaczysz, że są tam różne typy nawierzchni.

Na tag_info widzę, że istnieją tagi mixed, a także, że istnieje możliwość łączenia powierzchni średnikami, np. asphalt;sand. Może da się załatwić, którym w tych tagów?

Niezbyt wiele razy użyto tego tagu, ale w tego typu przypadkach, to chyba najlepsze rozwiązanie

Dzięki

Na OSM drogę rysujemy jako linię o grubości 1, bez względu na jej szerokość, tj. czy jest tam 1 czy 12 pasów. Deptak na wrocławskim Rynku też jest zaznaczony jako jedna linia - nie można więc dodać różnych nawierzchni, bo jest jeden obiekt który odzworowuje całą szerokość deptaka. Można dać tylko surface=paved.

Ok, ale co w sytuacji, gdy czesc drogi jest z plyty chodnikowej, a przez taki chodnik przecina kamien brukowy? Sa takie miejsca w okolicy rynku. Ciezko mi teraz podac konkretne miejsca, ale widziałem takie miejsca.

Chyba nie ma sensu aż tak wiernie odwzorowywać nawierzchni, bo do niczego do nie będzie przydatne a tylko zaciemnia całą mapę i utrudnia późniejsze edycje. Wystarczające powinno być podanie przeważającej nawierzchni na tej drodze lub uogólnić to do surface=paved. Jeżeli różne nawierzchnie mają po kilka-kilkanaście metrów, to można je rozbijać ale pojedyncze paski stanowiące wzorek na deptaku są zbędne.

@Marek-M

Nie do końca się zgodzę. Jeśli podajemy tylko jeden typ nawierzchni powinien być podany ten najmniej korzystny dla użytkownika. W tym wypadku kocie łby - tak by rowerzysta, czy osoba na wózku znały najgorszy scenariusz.

moim zdaniem jeżeli przebruki pełnią rolę tylko ozdobną, i np. można sensownie je ominąćpo nawierzchni z płyt bo są tylko niewielkimi elementami to dałbym paving_stones. To samo jeżeli jednak jest tego bruku dużo i trudno go ominąć to dawałbym bruk. Np. tu w Szczecinie jest taki deptak:

https://www.mapillary.com/map/im/p3RmeDEBRAfcZ1IDgV8-NA

Poza sezonem jak jest pusto można go rowerem pokonać po pasku równiutkich płyt, ale tagowanie jest jako unhewn_cobblestone i myślę, że słusznie :smiley: