I make a custom GARMIN map of Greece out of the OSM data you provide, targeted at mountaineering and outdoor activities. It is just the ref road ID I take and put as a road name. If you omit the ΕΟ/ΕΠ abbreviations of Εθνική Οδός/ΕΠαρχιακή οδός, I will simply not display them, which is obviously wrong.
ΕΟ/ΕΠ have their semantics too and my opinion is that they should be present along with the numbers.
thats the whole point, we dont want nat_ref and reg_ref to appear anywhere, they are used simply for documentation, as you will never see X16 and ΕΠ2 on signs in real life
dido3 the fact that you are using refs as names doesnt concern us here, i hope you understand this
Correct me if I misunderstood. If you mean that these tags do not get displayed on the map at osm.org, this does not mean something is right or wrong. What we see at osm.org is just one of the possible maps that someone can create with the data. I like to think of it as a simple preview, useful for us editors, not the best map for general use.
As I said, these tags do not appear on the map, I didnt say that these tags are loss of data.
But if these tags is important to be visible, there should be in a diferent usage.
Για τις επαρχιακές οδούς, επίσημα χρησιμοποιούμε το reg_ref?
Το λέω γιατί συναντώ και την εκδοχή ref=ΕΠ13 & reg_ref=ΕΠ13
Να επισημάνω πως το reg_ref δεν αποτυπώνεται οπτικά στον χάρτη παρά μόνο όταν κάνουμε EDIT και δεν βοηθάει στο να καταστρώσεις διαδρομές.
ika-chan
(Sharks with laser beams attached to their heads!)
34
On ID editor menu only plain “ref” is used, i guess we should use only plain ref for all Greek roads, since the difference is indicated with the prefix EO & ΕΠ.
I think it is also important the indicator of the Road Number to be shown on the map, and this is made only with plain “ref”.
I just noticed that all references are shown except reg_ref
ika-chan
(Sharks with laser beams attached to their heads!)
36
My personal preference is ref=*, but I await further opinion.
Σύμφωνα με το wiki, το reg_ref είναι για regional reference, το οποίο ελληνιστί υποθέτω σημαίνει ο κωδικός αναφοράς για την εκάστοτε περιοχή (το οποίο για την Ελλάδα αφορά περιφερειακή ενότητα, αφού ανά τέτοιο αριθμείται). Δηλαδή σίγουρα θα αφορά, για την ελληνική περίπτωση, επαρχιακές οδούς, αφού η αρίθμηση τους διαφέρει ανά νομό, και ως value μπαίνει π.χ. το ΕΠ13. Αλλά μόνο για το reg_ref θα μπαίνει αυτή η τιμή, αφού το σκέτο ref αφορά γενικό κωδικό αναφοράς. Το ΕΠ13 όμως σαν ref συναντάται και στους υπόλοιπους νομούς, δεν είναι μοναδικό για την Ελλάδα δηλαδή. Και από την στιγμή που σαν επίσημη λίστα των επαρχιακών οδών τα ΦΕΚ δεν αναφέρονται στους νομούς με κωδικούς, ώστε να λέει π.χ. 0313 για ΕΠ13 νομού Κοζάνης, θεωρώ δεν χρειάζεται να συμπληρώνεται το ref.
Και δεν έχει καμία σημασία το οτι το reg_ref δεν εμφανίζεται στον κύριο χάρτη του OSM. Σε έναν άλλο χάρτη με άλλες ρυθμίσεις του renderer μπορεί να εμφανίζεται.
Έχει ειπωθεί χιλιάδες φορές: “Don’t tag for the renderer”
μέτά από πολύ συζήτηση και ψηφοφορίες αποφασίστηκε η χρήση του reg_ref, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει συνεχώς να επανέρχεται
-κάθε νομός έχει δικό του αριθμημένο επαρχιακό δίκτυο
-η αρίθμηση αυτή χρησιμοποιείται μόνο σε τεχνικά έγγραφα και δεν εμφανίζεται σε πινακίδες
-οι επαρχιακές οδοί ορίστηκαν το μακρινό 1955 με αποτέλεσμα να μην ανταποκρίνονται στην σημερινή πραγματικότητα (αλλαγές χαράξεων, αντικαστάσεις τμημάτων, χωματόδρομοι κτλ)
JayCBR
Δεν αντιλέγω, απλά επειδή το είδα να έχει εφαρμοστεί, ρώτησα.
Επίσης μην ξεχνάς πως μπάινουν πολλοί νέοι χρήστες που δεν έχουμε παρακολουθήσει το κάθε θέμα και την εξέλιξη των συζητήσεων. Με αφορμή αυτή την απαντησή σου, μήπως θα έπρεπε να υπάρξει κάτι συγκεντρωτικό, ή σε θέμα εδώ ή σε κάποιο WiKi που αναγράφονται οι κατευθύνσεις σχεδιασμού για εντός της Ελλάδας?
Το OSM Wiki ειναι σε άλλη πιο γενική κατεύθυνση, με μετάφραση του Αγγλικού κειμένου!
Ένα “sticky” θέμα ίσως;
Το Ελληνικό Wiki αναφέρει ξεκάθαρα τα tags που θα πρέπει να χρησιμοποιούνται στο επαρχιακό δίκτυο. https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Greece/Provincial_Road_Network
Πραγματικά και εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί γίνεται αυτή η συζήτηση εφόσον όλες οι οδηγίες υπάρχουν στο Wiki.
(γιατί όλοι οι άλλοι χρήστες δεν έχουν πρόβλημα να βρούν τις οδηγίες στο Wiki?)
EDIT:
Στην παραπάνω σελίδα του Wiki λέει (εδώ και χρόνια): “each prefecture has separate road numbering”. (κάποιος δεν διαβάζει)