Wracamy z wynikami naszej kolejnej analizy, tym razem wskazaliśmy w MapRoulette drogi, które istnieją w TomTomie natomiast nie są zmapowane w OSM, a na tapet wzięliśmy województwo łódzkie. Challenge w MapRoulette dostępny jest tutaj:
Polecam, zrobiłem 12 i tylko jedno wydało mi się nieprawidłowe. Paradoksalnie zadanie jest czasochłonne, bo często w towarzystwie jednej brakującej drogi znajdzie się więcej z ortofoto.
Dobrze słyszeć, że dane są przydatne, mimo że faktycznie może się wiązać z towarzystwem kolejnych brakujących dróg. Dziękuje za komentarz:)
Oczywiście przeanalizujemy te przypadki które są oznaczone jako nieprawidłowo wskazane.
Spodziewaliśmy się tego, że brakujące podjazdy oraz highway=track będą dominować, co wynika z tego, że wyższe klasy w OSM są bardzo dobrze zebrane. W związku z tym, że widzimy, że jest zainteresowanie danymi planujemy udostępnić kolejne województwa oraz dodać kolejne taski dla województwa łódzkiego.
W oparciu o dostępne OSMowe narzędzia do sprawdzania jakości – Altas i Osmose oraz naszą wewnętrzną analizę udało nam się wykryć kolejne błędy
w mapie na terenie Polski. Nowe challenge’e koncentrują sie przede wszystkim na poprawie błędów wpływających na sieć drogowa, a w konsekwencji – na aplikacje nawigacyjne.
Challenge w MapRoulette są zorganizowane w taki sposób, który wyodrębnia poszczególne kategorie błędów np: poprawa geometrii, tagów… itp. Challenge’e są one dostępne w poniższym projekcie „Polska_QualityChecks":
PS Miło mi poinformować, że do grona osób uczestniczących w komunikacji TomToma ze Społecznością, dołączy również Paulina, której profil znajdziecie tutaj: TT_Paulina.
zauważyliśmy Waszą aktywność w naszym projekcie ‘Polska_QualityChecks’ i widzimy, że projekt nadal jest aktywny.
Wiele tasków w powyższym projekcie nadal jest nierozwiązanych - chcielibyśmy skorzystać z tej okazji i wprowadzić naszych lokalnych - łódzkich - edytorów doświadczonych w edycji mapy jako pomoc w rozwiązywaniu tych zadań. Zespół (maksymalnie 6 osób, w zależności od ich dostępności i alokacji zadań) może zacząć wspierać projekt od przyszłego tygodnia - zaczęlibyśmy od 3 osób. Osoby te przeszły szkolenie w ramach edycji OSM (pod względem edycji w zakresie sieci drogowej, jak również rozwiązywania problemów jakościowych udostępnianych przez nasz zespół). Pamiętamy, korzystanie z firm zewnętrznych podczas edycji nie zawsze jest przez Was mile widziane - dlatego też nasi polscy użytkownicy mogą wesprzeć edycję mapy swoją wiedzą lokalną.
W ramach naszej współpracy chcielibyśmy Was również poprosić o przejrzenie wykonanych przez naszych edytorów zmian. Wszelkie sugestie mile widziane!
Dodatkowa informacja, abyście byli na bieżąco - obecnie punktami kontaktu jestem ja (Tomek_TT) i KasiaTT.
Cześć,
od naszego postu minęły ponad 2 tygodnie - jak zapowiadaliśmy, zaczynamy pracę nad opublikowanymi przez nas wyzwaniami. Pierwszy z nich to ‘Droga bez połączenia | Not connected highway’ - połączenie ‘wiszących’ way’ów otagowanych jako highway do sieci drogowej. Rozwiązywaniem wygenerowanych zadań zajmie się trójka edytorów. Po zakończeniu tego wyzwania podejmą pracę nad kolejnymi aktywnymi wyzwaniami w naszym projekcie.
Witam,
TomTom wraca na forum. Jestem Dominika z TT, część z Was zna mnie już z Discord. Myślę, że zostanę tu na dłużej bo nasza współpraca z OSM się rozwija. Rozmawiałam z kilkoma osobami ze społeczności i przygotowałam dwa wyzwania:dla mazowieckiego: MapRoulette, żeby wzbogacić mapę o drogi poza miastami i Krakowa: MapRoulette proces wykrywania miejsc zmian, używając śladów GPS, co zwiększa poprawność ich wykrycia. Kilka osób je już widzialo, zachęcam innych i pozdrawiam!
Trochę poklikałem i mam takie pytanie - jeśli droga jest na terenie w OSM oznaczonym jako budowa, bez nowszych zdjęć na Geoportalu to powinienem przeglądać inne podkłady aż jakiś znajdę? Czy możliwe że na żadnym nie będzie widocznych dróg? np. task 155336930.
Ja tez mialem takie sytuacja. Jak na najnowszym podkladzie z geoportalu nie było jeszcze drogi to oznaczałem task jako “Too hard/can’t see”. Wtedy ten task zostanie na później, aż pojawi sie nowe orto.
Cześć, sprawdziłam to zadanie, o ktorym pisze Kuba powyzej i widze ze warstwa z Mapbox pokazuje już budynek i dojazd więc Geoportal ma starsze dane. Pytanie stąd do Was - który materiał źródłowy jest wg. Was najlepszy? Może używacie konkretnie któregoś, natomiast te zadania były przeglądane z użyciem różnych dostępnych żrodeł w JOSM, tak żeby przynieść największą wartość i polecam użycie innych zdjęć. Myślę, że wtedy można zobaczyć i mapować dużo więcej. Oczywiście nie każde źrodlo ma datę, ale w sytuacji jest droga/budynek można wywnioskować co ma większy sens i nie ryzykować błędnych edycji. Kraków, z tego co pisał Mateusz może być trudniejszy, ale może mazowieckie wygląda inaczej, z tych poprzednich zadac dużo sie udało zmapować. Sprawdzacie inne zdjęcia?
Cześć, dla zainteresowanych tematami innymi niż drogi: MapRoulette, to są brakujące budynki lub ich grupy, w Warszawie i Bydgoszczy. Jeśli chcecie testować, zapraszam i czekam na info czy takie wyzwanie przynosi wartość. Pozdrawiam.
Frustrujące jak znajdzie się targ z brakującymi daszkami
Mi się podoba, ale raczej nie działam w tych miastach, (jakbyś robił coś jeszcze, to chętnie Kraków albo Lublin).
MapRoulette jest ciężki w użyciu niestety
Hej, ok, zobaczę co jest w innych miastach. A co się działo z MR? Zakładam, że to jakiś chwilowy problem. Jeśli piszesz o targach i daszkach, to w takim razie jest może jakaś kombinacja tagów, których można użyć i wyczyścić takie i inne zbędne wartości?
Hej, mamy kolejne wyzwanie: MapRoulette,
uwzględniając uwagi społeczności - przygotowane jest inaczej niż poprzednie. Porównalismy mapę TT i OSM, tym razem, staraliśmy się wykluczać najniższe klasy dróg, są to nadal drogi lokalne (inne już w OSM są), mogą się zdarzać podjazdy ale powinny mieć wartość dla kurierów, logistyki itd. To na razie jest Toruń, testowo. Możemy zrobić taki challenge dla całej Polski od razu - odchudzimy go jeszcze bardziej zawężajać do wyższych klas, bo myślę w kraju mamy większe szanse na znalezienie takich braków, niż w pojedyńczym regionie. Dajcie znać proszę, jeśli macie jakieś uwagi.