Мапирање записа

Унутар теме ”Стандард у означавању картографских објеката за карту Србије” [1] дискутовано је о мапирању записа, да би оригинална тема остала прегледна издвајам дискусију у посебну тему.

До сада речено на тему записа, хронолошки:

Вања, предлог стандардизације

Пеђа

Дуја

Пеђа

Вања


[1] [https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=15978&p=2](https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=15978&p=2)

Иницијално сам кренуо у означавање записа обележавајући само стабло ( natural=tree ) са додавањем имена и коршћењем новог тага ( zapis = yes ) ради могућности распознавања. Касније сам прешао на sacred = zapis.

У почетку сам желео да избегнем коришћење religion тага управо из разлога које је Пеђа поменуо, прехришћанска времена, али сам попустио под притиском :slight_smile: Шалу на страну коришћење religion тага има смисла јер објашњава извор веровања. Тренутни религијски обичаји везани за записе су православни а сами записи се налазе често на поседу православних цркви.

Одустао сам од додавања amenity=place_of_worship из два разлога, оба су доста мекана. Први, опис тага наводи да се ради о грађевини и нечемy што је доступно верницима. Моје схватање је да је запис нешто што је религијски важно мештанима места а нама осталима културолошки и са аспекта очувања флоре. Други разлог је приказ, додавањем само amenity=place_of_worship приказао би се [3] а уз religion таг [4]. Пошто се записи понекад налазе на приватним поседима желео сам да избегнем приказивање ових симбола.

У католичком свету најближе записима што сам нашао је [7], overpass за преглед стабала који имају religion таг [8]. Тренутно на територији Србије не постоје објекти мапирани са natural=tree i amenity=place_of_worship [6].

Аутор списка записа се бавио и израдом симбола тако да би могли да пробамо да га убацимо унутар openstreetmap-carto.

Пројекат мапирања записа [2] и моје белешке [5].

[1] https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=15978&p=2
[2] https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Talk:Serbia/Projekti/Mapiranje_zapisa
[3] https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/blob/master/symbols/amenity/place_of_worship.svg
[4] https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/blob/master/symbols/religion/christian.svg
[5] https://github.com/vanjakom/zanimljiva-geografija/blob/master/projects/zapis.md
[6] http://overpass-turbo.eu/s/14zE
[7] https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:historic%3Dwayside_shrine
[8] http://overpass-turbo.eu/s/14kH

Još jednom sam pogledao opis amenity=place_of_worship i ne vidim nikakav problem sa njegovom upotrebom. Suština tog taga je da se označi mesto gde se praktikuju verski obredi. To ne znači da to mora biti neki građeni objekat.

To to u Srbiji ne postoje tako označeni objekti je najverovatnije zato što niko do sada nije ni obraćao pažnju na to označavanje.

Nemoj se brinuti oko prikaza na mapi. Ne unose se podaci u mapu geldajuci kako ce to biti prikazano. Važno je da se objekat dobro označi a ko će i kako da renderuje mapu, to je sasvim druga stvar.

Uvođenje novog taga je uvek pipava stvar. Ako si uveo namenski tag sacred to bi moglo da prođe (mada bi verovatno bilo primedbi da je to isto što i amenity=place_of_worship) ali vrednost “zapis” bi verovatno bila problematična zato što je na srpskom jeziku. Kada uvodiš tag onda moraš to da uradiš tako da on ima smisla da se koristi na celoj planeti.

Tako da ako misliš da se taj tag primi onda bi moguće vrednosti trebalo da budu ovako nekako:

sacred=yes
sacred=tree
sacred=cave
sacred=rock
sacred=mountain

i slično.

Međutim, s obzirom da takvi objekti svakako treba da budu označeni kao drvo, pećina, stena ili šta već, onda je verovatno dovoljno dodati samo sacred=yes.

U tom slučaju ostaje samo da se razreši dilema da li je sacred=yes (bitno) različito od amenity=place_of_worship da ima opravdanja da se uvodi kao novi tag.

Religion tagovi ne smetaju. Oni mogu da se dodaju ako će se time pružiti više infomacija u vezi objekta ali nisu obavezni. Moje razmšiljanje je više u smeru kako opisati zapis ne ulazeći dublje u religijsku pozadinu koja u momentu unosa podatka može biti i nejasno. Ja na to gledam isto kao na i ucrtavanje crkve. Crkvu možeš da označiš da je crkva a ne moraš odmah i da naznačiš kojoj religiji pripada. Tako bi trebalo da bude i sa zapisom.

Meni je isto prihvatljivo da se taguju sa amenity=place_of_worship, bez detaljnijih tagova. Ne bih da uvodimo novi tag, ova kombinacija sa natural=tree i eventualno imenom ili opisom (description) je dovoljno jedinstvena da se lako identifikuju zapisi. Možda vredi dodati i tourism=attraction na poznatija.

Prilično sam siguran da ne postoji ozvaničen tag kojim se označavaju sveta i religijska mesta iz prirode. Prvo što sam proverio je Uluru, sveto mesto australijskih Aboridžina, i najviše što ima je tourism=attraction i natural=peak (jedno na landuse objektu, drugo na tački), plus description. A ne bih da pokrećem ni novu diskusiju na tagging mejling listi, te uglavnom ne vode nikuda.

P.S. Sad pogledah mejling listu, ako ima članak na srpskoj Vikipediji, definitivno ga treba ulinkovati preko wikipedia i wikidata tagova. (Wikidata je bolji i stabilniji tag, i nastaviće da postoji i ako se članak preimenuje, obriše ili redirektuje. iD editor automatski pronađe i doda wikidata tag kad se uveže wikipedia tag sa člankom).

Nedavno je odobren predlog taga place_of_worship=holy_well za izvore koje se smatraju svetim. Po analogiji s tim, mogla bi se dodati i detaljnija specifikacija place_of_worship=sacred_tree. Postoji čak i kratak članak o sacred tree na engleskoj Vikipediji.

Doduše, dalo bi se raspravljati i da je taj odobreni tag suvišan, jer man_made=well + amenity=place_of_worship [+religion=*] već sami za sebe opisuju da je u pitanju izvor koji se smatra svetim.

Meni place_of_worship=holy_well liči kao tagovanje za rendering. Lakše je napraviti render koji se oslanaj na taj jedan tag.

Ali je zato noćna mora ako neko treba da radi sa podacima, kad je sve više slučajeva kada jedan te isti objekat može da se označi na više načina, pa treba da nagađaš ko je kako obeležavao.

Има смисла додати amenity = place_of_worship. Проблем који остаје је да се доста стабала налазе на приватном поседу, нека доступна нека не. Додавање amenity = place_of_worship некако подразумева дозвољен приступ, делује да ово решава access=private.

На пар записа сам применио ново таговање. Када завршим итерацију кроз записе које увозим, вратићу се и додати amenity = place_of_worship на већ унешене записе.

Пратио сам предлог за place_of_worship=holy_well али стоји да је заправо само дуплирање нечега што је могуће описати другим таговима.

Уколико нема приговора додао бих следеће на MappingSerbia унутар Религија:

запис - свето дрво


natural=tree
amenity = place_of_worship
denomination=serbian_orthodox
religion=christian
genus=
leaf_type=

уколико се запис налази на приватном поседу и није доступан додати access=private
више о мапирању записа

Ja ne bih preporučio da se forsira denomination=serbian_orthodox i religion=christian na zapisima.

Ako je to slučaj treba dodati ali ne treba podrazumevati da je tako. Ja bih to stavljao samo ako je SPC nešto zvanično proglasila svetim mestom.

Нисам сигуран колико има смисла оставити тагове denomination=serbian_orthodox и religion=christian као опционе. Моје досадашње схватање је да је запис освештано стабло а сам чин освештавања некако подразумева учешће СПЦ. Питање је да ли унутар СПЦ постоји неки облик евиденције “званичних” записа.

Можда је најбоље да за почетак ставимо тагове denomination=serbian_orthodox и religion=christian као опционе како си предложио па некада у будућности поново продискутујемо означавање ако буде потребе.

Уколико нема приговора додао бих следеће на MappingSerbia унутар Религија:

запис - свето дрво


natural=tree
amenity = place_of_worship
genus=
leaf_type=

уколико је запис проглашен светим од стране Српске православне цркве додати religion=christian и denomination=serbian_orthodox
уколико се запис налази на приватном поседу и није јавно доступан додати access=private
више о мапирању записа

Meni je to ok. Valjalo bi bar u nekoj skraćenoj i uopštenoj verziji dodati opis za natural=tree tako da i ostali u svetu koji imaju potrebu da obeleže sveto drvo lako mogu da nađu opis metodologije.