Tematy ogólne

Przeglądnąłem mapę w swojej okolicy, i bardzo dobrze pokrywa się z tym co zmapowałem w terenie. Nawet fajnie się renderuje, bo już wycięty obszar (który oznaczam landuse=clearcut) miksuje się z kolorem nakładki na różowo, a ten planowany do wycinki pozostaje zielony. Jedynie kształty wycinek są nieco różne, ale to zrozumiałe, jak się rysuje z pamięci czy GPS. BDL też podobno zawiera nieścisłości. Duże rozbieżności są tam, gdzie obowiązywał stary PUL (Plan Urządzenia Lasu) na lata 2010-2020. Wczoraj byłem nawet obejrzeć tego typu miejsce. Rosną sobie 20cm sosenki i jak rozumiem, według definicji Lasów Państwowych cykl wycinek/rębni się zakończył i jest tam już nowy las do pozostawienia na kolejne kilkadziesiąt lat:

Tymczasem w rozumieniu potocznym to nawet nie jest młodnik (landuse=scrub) co raczej szkółka leśna (landuse=plant_nursery). Łatwo taki obszar pomylić z łąką lub polem uprawnym. Nawet gdybyśmy się wszyscy zgodzili co do sposobu tagowania (a do tego daleka droga: https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=57017&p=4)), ogarnięcie takich szczegółów zmieniających się co kilka miesięcy w skali całego kraju wygląda na niewykonalne. Za mało nas jest…

Popraw obrazek - do Dropboxa nie da się hotlinkować. Wstaw na imgur albo postimg.cc

Nie rozumiem. Nie widzisz go w poście?

Ja obrazek teraz widzę.

Co do takich nasadzeń - gdyby w Polsce edytowało 100 000 ludzi to można by to rozróżniać na dużą skalę (jak ktoś chce to oczywiście może próbować!), ale na razie nie ma szans by za tym nadążyć i można mieć po prostu landuse=forest niezależnie od tego czy jest tam las czy “las” czy szkółkę.

Być może najprostsze byłoby dodawanie do landuse=forest wysokości drzew, np: maxheight=0.5. Takie dane, wysokość pokrywy roślinnej, istnieją w pomiarach lidarowych. Z kolei w danych BDL jest podany wiek lasu i dominujący gatunek, co jest poniekąd równoważne.

Ciekawostka. Bardzo produktywny zbieracz śladów. Za co wielki szacun, ale bez edycji na swym koncie https://www.openstreetmap.org/user/MUQUMJON/traces
Pewnie myśli że samo wgranie śladu tworzy mapę :smiley:

Czy wkrótce zaczniemy mierzyć się z nowym problemem: https://homodigital.pl/swiat-ktory-nie-istnieje-deepfake-geography/

Mam takie pytanie, czy jest inna możliwość wpłacenia na rzecz OSM niż poprzez Paypal?

Pytam się z tego powodu, że nic innego nie znalazłem, a dodatkowo że paypal ma strasznie złodziejski przelicznik, przykładowo
Dzisiaj 10 euro w revolucie to 44,64, a na paypalu 46,58.

Patrząc na https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Donations https://wiki.osmfoundation.org/wiki/Donate raczej nie.

Są jakieś problemy z bankiem a w dodatku w praktyce nie jest to i tak tańsze.

Podłączyć revoluta jako źródło płatności w paypalu, żeby revolut dokonywał konwersji waluty, a paypal nie miał nic do gadania

Ej, podobno OSM ma własny serwer discorda https://discord.com/invite/openstreetmap Czy my z niego korzystamy?

Przypomni mi ktoś, kto zajmuje się kontem abakus_uploader na mapie OSM? Bo zauważyłem, że aplikacja pousuwała hydranty, dodane kiedyś przeze mnie, które istnieją fizycznie w terenie. Jeśli to ma działać tak, że użytkownik ładuje obiekty (albo je kasuje) poprzez aplikację, nie będąc osobiście na miejscu to ja dziękuję za taką robotę…

Cześć Krystek. Ja się nim zajmuję. Możesz podać jakiś przykład albo miejsce gdzie te hydranty zostały usunięte? Na tym koncie pracuje soft który dodaje hydranty zebrane przez aplikację StrazakOSM, ale ani aplikacja nie ma opcji usuwania hydrantów ani ten soft nie ma takiej opcji… więc obawiam się że nie mógł niczego usunąć.

Rzadko bywam na forum, ale możesz mnie łapać na telefonie (numer w zakładce zarządu na stronie), messengerze, whatsupie, skype(jedrus305).

Pozdrawiam

Gdyby ktoś się zastanawiał czy mikromapowanie i wyświetlanie tego ma sens, to kilka dni temu dostałem od człowieka podziękowanie za dodanie drzwi, bo się umówił ze znajomymi i szukał z innej strony budynku. :smiley:

Przypominam, że od roku jest nowy tag parking=street_side do tagowania parkingów, które są bezpośrednio przy drodze.

To wiadomość głównie do użytkowników iD, w którym dopiero od wczoraj (!) jest ten tag w edytorze, mimo że plugin został napisany już rok temu.
Wcześniej trzeba było go wpisywać ręcznie, ale zauważyłem, że wiele osób używających iD o nim nie wie i tagowało takie parkingi jako parking=surface.

Różnica między parkingami surface jest taka, że na street_side nie ma uliczek parkingowych i wjazd jest bezpośrednio z jezdni/drogi.

W rzeczywistości to tych parkingów jest właśnie najwięcej, jednak jeszcze minie pewnie dużo czasu, zanim zmieni się tagowanie istniejących parkingów otagowanych parking=surface. Zachęcam do zwracania na nie uwagi i sprawdzenia w waszej okolicy, czy parkingi parking=surface nie wymagają przetagowania na street_side.
Liczba użyć tego tagu od czasu głosowania do dzisiaj wzrosła z 20 do ponad 110.000. Pewnie głównie dzięki StreetComplete, ale ten jedynie pyta o rodzaj parkingu, gdy go nie ma. Nie przetaguje już istniejącego.

Razem z tym tagiem powstał jeszcze parking:orientation, którym można zaznaczyć, w którą stronę jest parkowanie.

http://osmose.openstreetmap.fr/en/map/#zoom=13&lat=50.0457&lon=19.9439&item=3161&level=1%2C2%2C3 ładnie znajduje takie parkingi (lub takie gdzie alejek brakuje)

Czy tylko u mnie od niedawna na podstawowym stylu mapy OSM i w JOSM-ie przestały wyświetlać się latarnie uliczne? Orientuje się ktoś z jakiego powodu, były jakieś zmiany może w działaniu wyświetlania obiektów mapy?

Na podstawowym stylu nigdy się nie wyświetlały, co najwyżej na warstwie Humanitarnej

Hmmm. Kojarzę z JOSM-a ikonkę latarni i taka sama ikonka chyba była na mapie. W JOSM-ie teraz też nie widać latarni, tylko widać węzeł. Trochę bez sensu, skoro widać ławki, kosze na śmieci i inne tego typu obiekty.

U mnie w JOSM lampy wyświetlają się jak poniżej na zdjęciu. Może to wynikać z wybranego stylu rysowania (Widok → Style rysowania).