Tematy ogólne

Chciałbym ogłosić, że jutro planowane jest rozpoczęcie głosowania nad sposobem mapowania węzłów drogowych

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Talk:Pl:Znakowanie_dr%C3%B3g_w_Polsce#W.C4.99z.C5.82y_drogowe_-_G.C5.81OSOWANIE

Podsumowanie

Głosowanie trwało przez 15 dni od 15 lutego 2021 do 1 marca 2021. Oddano 19 głosów.

Metoda A uzyskała 17 głosów (89,47%)
Metoda B uzyskała 1 głos (5,26%)
Metoda C uzyskała 1 głos (5,26%)

W wyniku głosowania przyjęto metodę następującą:

*Łączniki pomiędzy drogami o różnych kategoriach są przypisane do drogi o wyższej klasyfikacji. Oznacza to, że na przykład wszystkie łącznice węzła pomiędzy drogą kategorii highway=trunk a drogą kategorii highway=primary powinny zostać oznaczone jako highway=trunk_link. Nie powinno się dzielić łącznika dróg na dwie części i przypisywać jednej z nich do drogi o wyższej klasyfikacji, a drugiej do drogi o niższej klasyfikacji. *

Najnowsza aferka z Lasami Państwowymi, w której bardzo dużą rolę odgrywa niedokładność odwzorowania części lasów w OSM:

https://www.facebook.com/LasyPanstwowe/posts/10159339986347630

Nie widzę roli OSM w tym.

Dane są oparte o Bank Danych o Lasach, nie OSM.

Wizualizacja sugeruje planowaną wycinkę drzew w miejscach. które w rzeczywistości pokryte są trawą lub łąkami. Podkład tej wizualizacji to OSM, i bardzo często te trawy i łąki są u nas zmapowane i wyświetlane jako lasy (drzewa), co widać po porównaniu ze zdjęciami lotniczymi. Niestety ta niedokładność mapy wprowadza ludzi w błąd. Gdyby pokrycie terenu było zmapowane dokładniej, to często nie wyglądałoby to aż tak groźnie jak sugeruje nałożenie tych czerwonych pól na OSM.

https://mapy.lasyiobywatele.pl/zanim-wytna-twoj-las.html

̶T̶o̶ ̶m̶o̶ż̶e̶ ̶m̶o̶ż̶n̶a̶ ̶b̶y̶ł̶o̶b̶y̶ ̶d̶o̶d̶a̶ć̶ ̶s̶p̶r̶a̶w̶d̶z̶e̶n̶i̶e̶ ̶t̶e̶g̶o̶ ̶t̶y̶p̶u̶ ̶m̶i̶e̶j̶s̶c̶ ̶j̶a̶k̶o̶ ̶z̶a̶d̶a̶n̶i̶e̶ ̶M̶a̶p̶R̶o̶u̶l̶e̶t̶t̶e̶?̶
Wszedłem w link, jednak dane OSM są jak najbardziej w porządku!
Problem całej afery leży gdzie indziej. Ta mapa ma budzić zamieszanie i lęk u ludzi zamkniętych (uwięzionych) w domach, bo pokazuje półprawdę.

Skąd ta pewność?

Przeglądnąłem mapę w swojej okolicy, i bardzo dobrze pokrywa się z tym co zmapowałem w terenie. Nawet fajnie się renderuje, bo już wycięty obszar (który oznaczam landuse=clearcut) miksuje się z kolorem nakładki na różowo, a ten planowany do wycinki pozostaje zielony. Jedynie kształty wycinek są nieco różne, ale to zrozumiałe, jak się rysuje z pamięci czy GPS. BDL też podobno zawiera nieścisłości. Duże rozbieżności są tam, gdzie obowiązywał stary PUL (Plan Urządzenia Lasu) na lata 2010-2020. Wczoraj byłem nawet obejrzeć tego typu miejsce. Rosną sobie 20cm sosenki i jak rozumiem, według definicji Lasów Państwowych cykl wycinek/rębni się zakończył i jest tam już nowy las do pozostawienia na kolejne kilkadziesiąt lat:

Tymczasem w rozumieniu potocznym to nawet nie jest młodnik (landuse=scrub) co raczej szkółka leśna (landuse=plant_nursery). Łatwo taki obszar pomylić z łąką lub polem uprawnym. Nawet gdybyśmy się wszyscy zgodzili co do sposobu tagowania (a do tego daleka droga: https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=57017&p=4)), ogarnięcie takich szczegółów zmieniających się co kilka miesięcy w skali całego kraju wygląda na niewykonalne. Za mało nas jest…

Popraw obrazek - do Dropboxa nie da się hotlinkować. Wstaw na imgur albo postimg.cc

Nie rozumiem. Nie widzisz go w poście?

Ja obrazek teraz widzę.

Co do takich nasadzeń - gdyby w Polsce edytowało 100 000 ludzi to można by to rozróżniać na dużą skalę (jak ktoś chce to oczywiście może próbować!), ale na razie nie ma szans by za tym nadążyć i można mieć po prostu landuse=forest niezależnie od tego czy jest tam las czy “las” czy szkółkę.

Być może najprostsze byłoby dodawanie do landuse=forest wysokości drzew, np: maxheight=0.5. Takie dane, wysokość pokrywy roślinnej, istnieją w pomiarach lidarowych. Z kolei w danych BDL jest podany wiek lasu i dominujący gatunek, co jest poniekąd równoważne.

Ciekawostka. Bardzo produktywny zbieracz śladów. Za co wielki szacun, ale bez edycji na swym koncie https://www.openstreetmap.org/user/MUQUMJON/traces
Pewnie myśli że samo wgranie śladu tworzy mapę :smiley:

Czy wkrótce zaczniemy mierzyć się z nowym problemem: https://homodigital.pl/swiat-ktory-nie-istnieje-deepfake-geography/

Mam takie pytanie, czy jest inna możliwość wpłacenia na rzecz OSM niż poprzez Paypal?

Pytam się z tego powodu, że nic innego nie znalazłem, a dodatkowo że paypal ma strasznie złodziejski przelicznik, przykładowo
Dzisiaj 10 euro w revolucie to 44,64, a na paypalu 46,58.

Patrząc na https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Donations https://wiki.osmfoundation.org/wiki/Donate raczej nie.

Są jakieś problemy z bankiem a w dodatku w praktyce nie jest to i tak tańsze.

Podłączyć revoluta jako źródło płatności w paypalu, żeby revolut dokonywał konwersji waluty, a paypal nie miał nic do gadania

Ej, podobno OSM ma własny serwer discorda https://discord.com/invite/openstreetmap Czy my z niego korzystamy?

Przypomni mi ktoś, kto zajmuje się kontem abakus_uploader na mapie OSM? Bo zauważyłem, że aplikacja pousuwała hydranty, dodane kiedyś przeze mnie, które istnieją fizycznie w terenie. Jeśli to ma działać tak, że użytkownik ładuje obiekty (albo je kasuje) poprzez aplikację, nie będąc osobiście na miejscu to ja dziękuję za taką robotę…

Cześć Krystek. Ja się nim zajmuję. Możesz podać jakiś przykład albo miejsce gdzie te hydranty zostały usunięte? Na tym koncie pracuje soft który dodaje hydranty zebrane przez aplikację StrazakOSM, ale ani aplikacja nie ma opcji usuwania hydrantów ani ten soft nie ma takiej opcji… więc obawiam się że nie mógł niczego usunąć.

Rzadko bywam na forum, ale możesz mnie łapać na telefonie (numer w zakładce zarządu na stronie), messengerze, whatsupie, skype(jedrus305).

Pozdrawiam