Adresy z ulicą, ale bez miejscowości

Przy okazji wyszukiwania błędnych adresów natknąłem się na adresy, które posiadają:

  1. addr:housenumber
  2. addr:street

ale nie posiadają addr:city.

W tej chwili mamy takich adresów 51821. Czasami to całe osiedla dodawane hurtowo.

Kwerenda Overpass do wyszukiwania: http://overpass-turbo.eu/s/15gp

Można zamiast Polska wpisać dowolne województwo, powiat lub miasto. Jeśli możecie, to wspomóżcie czyszczenie.

P.S. Niestety cały czas generujemy nowe adresy z błędami. :frowning:

Odfiltruj obiekty z tagiem głównym, to będzie dużo mniej.

A jakie to ma znaczenie? Skoro obiekt ma przypisaną ulicę i numer, to powinien mieć też miejscowość, prawda?

Wg polskich zasad - tak. Wg powszechnie używanych w osm jest to opcjonalne albo zbędne, bo miejscowość jest brana z granicy administracyjnej.

Mówisz o renderowaniu mapy, zgadza się? Tu nie ma wątpliwości, że to działa. Jednak sami piszemy, że OSM, to tak naprawdę baza danych, z której da się wygenerować mapę. Sami nie wiemy do czego ta baza może zostać wykorzystana przez użytkowników/odbiorców. Baza to baza. Moim zdaniem powinna zawierać pełne informacje, które wskazują unikalność rekordu POI, obiektu, czy adresu. Mylę się?

EDIT: Tu znalazłem raczej potwierdzenie:
“A few mappers consider higher-level tags, or even addr:city=* as redundant, since they could be calculated from the respective boundary relations they are contained in (if present and valid). However, such practice has severe disadvantages and can lead to wrong results.”

Źródło: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:addr#What_to_add

O powszechnie spotykanym sposobie korzystania z danych. Nie można z niego zrezygnować, bo są kraje, które miejscowości w adresach nie umieszczają, więc każdy użytkownik danych musi i tak nauczyć się korzystać z granic.

To jest przyjęta w Polsce konwencja. Jest ona korzystna z powodów, które wymieniłeś. Nie oznacza to, że dane bez miejscowości nie działają - no właśnie działają, w Szczecinie przecież przez lata były adresy bez miejscowości.

To korzystanie z granic w przypadku Polski jest problematyczne, bo prowadzi do innego, tym razem poważnego problemu:
w przypadku nieprawidłowości w granicach miejscowość będzie błędnie przypisana do adresu. Należałoby więc wychwycić wszystkie adresy, gdzie miejscowość z granic nie zgadza się z miejscowością w addr:city|place i skorygować (lub usunąć) granice.

Warto dodać, że w/w kwestia była już poruszana pod koniec ubiegłego roku.
Konkluzja była taka że zasadniczo korzystniej jest uzupełniać tag addr:city/place.

Moim zdaniem, jeśli problem dotyczy 0,6% wszystkich punktów adresowych w OSM na terenie Polski, to traktuję go w kategorii niepełnych danych, które warto uzupełnić i mieć 100% danych w jednej konwencji. Sygnalizuję tylko problem, który łatwo wyeliminować. Zwłaszcza w centrach dużych miast, gdzie nie ma żadnych wątpliwości, że chodzi o to właśnie miasto. Niech każdy rozejrzy się po swojej okolicy i może powoli uda się zredukować te niedociągnięcia.

Przy okazji będzie można wychwycić adresy, gdzie edytor wpisał nazwę miejscowości w addr:street zamiast addr:place. Nie ma tego dużo, ale zdarza się.

Niekoniecznie. Ja do POI często dodaję tylko ulicę i numer, bez kodu i miejscowości, bo nie są takie potrzebne, skoro obok ten adres z kodem jest. Jest to tylko informacyjnie dla kogoś kto bezpośrednio widzi tagi POI i dla Nominatima, bo on nie zgadnie jaki jest adres jak wokół jest kilka i bez niego wychodzą błędy.
Oczwyście zgadzam się, że same adresy powinny mieć komplet informacji.

Ja robię kopiuj-wklej adresu, bo to zajmuje mniej czasu niż pomijanie kodu pocztowego i miejscowości.
Poza tym - jeśli POI to placówka poczty, to prawdopodobnie używa innego kodu pocztowego niż sąsiednie adresy.

Tak, poczty to wyjątek, myślałem o sklepach i restauracjach.