OSMapa Polski, czyli mapa OSM na Garmina

I nadal jest coś nie tak z tymi rondami.


Styl generuje drogę wokół ronda.

https://www.openstreetmap.org/relation/5486730 Winne jest to. Nie powinien uznawać junction=roundabout bez highway=*.

Czyli w lines zmieniamy:
junction=roundabout [0x10e13 resolution 22] => junction=roundabout & highway=* [0x10e13 resolution 22]

Jak masz czas to podmień i zrób testową mapę, jak nie to zajmę się tym w poniedziałek.

Cześć,
tak właśnie kompiluję moje mapy - na początku mam wpisane zmienne definiowane przed kompilacją, sobie tam wpisuję danego dnia:

#Definiujemy ścieżki i zmienne

*data_kompilacji=“2021-02-20”
nazwa_mapy=“PL_DE_CZ_Radzio edition”
wersja=“V1.0_Breshnew”
plik_poly=“PL_DE_CZ.poly”
wersja_mapy= data_kompilacji + “" + wersja
wersja_mapy_szlaki= data_kompilacji + wersja
nazwa_wersja_mapy=nazwa_mapy + "
” + wersja_mapy
*

i potem niżej przy wywołaniu kompilacji:

def kompiluj_mape_glowna():

os.chdir(tmp_mapa_glowna)
shutil.copy(binarki + “/typ/” + typfile_glowna, “style.typ”)

args=[‘java.exe’,
‘-enableassertions’,
‘-Xmx6000m’,
‘-jar’,
binarki+‘/mkgmap.jar’,
‘–verbose’,
‘–family-name=’+nazwa_mapy,
‘–description=’+wersja_mapy,
‘–series-name=’+nazwa_wersja_mapy,
‘–coastlinefile=’+dane_osm+‘/coastlines_europe.osm.pbf’,
‘–read-config=’+mapa_root+‘/config/osmapa.config’,
‘–bounds=’+dane_osm+‘/bounds’,
‘–family-id=’+fid_glowna,
‘–product-id=’+fid_glowna,
‘–mapname=66’+fid_glowna+‘001’,
‘–overview-mapname=66’+fid_glowna+‘000’,
‘–style-file=’+binarki+‘/resources/styles/’,
‘–style=’+styl_mapy_glowna,
‘–check-styles’,
‘–read-config=template.args’,
‘style.typ’]
args1=‘C:\Program Files (x86)\Common Files\Oracle\Java\javapath\java.exe’
ret=subprocess.call(args)

  • if(ret!=0):
    raise Exception(“Blad generacji mapy!”)

zaciągają się wyżej wpisane daty, nazwy itp. widoczne potem w Garminie w opisach mapy.

Breshnew, lepszym rozwiązaniem jest zautomatyzowanie procesu - pobierać aktualną datę (gdy chcesz mieć datę kompilacji) lub/i datę danych z pliku pbf.

Naturalnie, tu tylko potwierdzam słuszność Twojego stanowiska, że to zostawia czytelne footprinty w mapie.

dzień dobry wszystkim, wie ktoś kiedy możnma spodziewać się aktualizacji mapy?
Pozdrowieina dla wszystkich

Cześć, mapa powinna się aktualizować w każdy poniedziałek, co z jakiegoś powodu ostatnio nie nastąpiło (najnowsza wersja jest z 19 lipca 2021).

Napiszę do obecnego opiekuna OSMapy na Garmina (Andrzej Talarczyk) na Discordzie, żeby spojrzał na serwer generujący mapy.

Dzięki serdeczne!!! Pozdrowienia!

Dziś generacja map przebiegła pomyślnie. Dzięki kocio za naprawę DNS-a w kontenerze generatora map. :slight_smile:

dzięki serdeczne!!!

Może ktoś z doświadczeniem w zegarkach Garmina pomoże: https://www.wykop.pl/wpis/59744719

Witam,
Mam następujący problem. Dużo podróżuję, do planowana tras używam serwisu www.plotaroute.com, który bazuje na OSM, wspomagam się też stroną Bank Danych o Lasach https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy, która tez bazuje na mapach OSM. Na stronie https://www.openstreetmap.org/ jest ta sama mapa.
Używam do nawigacji sprzętu GARMINA, i chciałbym mieć w urządzeniu takie same mapy, jakie użyłem do planowania. Ściągnąłem wiele map bazujących na OSM, ale wyglądają zupełnie inaczej. Jak ujednolić te mapy, skąd wziąć taką mapę, jaka jest wyświetlana na stronie https://www.openstreetmap.org/ w BDL oraz w serwisie www.plotaroute.com.
MS

Cześć

Mogę prosić o aktualne linki do plików OSMapy?

Dotarłem do:
http://garmin-osmapa.5v.pl/sciagnij-mape/index.html

ale linki do google drive nie działają

Dzień dobry. Wie ktos co się stało ze stroną Osmapy? Drugi dzień próbuję wejść i nic…
Pozdro

Chyba serwer padł… Linki do google drive nie działają, bo ja już nie tworzę map, bo robi to automat co tydzień.

Każdy serwis ma swój styl wyświetlania map, czyli to jakie obiekty są widoczne i jak je widać, można drogę leśną (track) wyświetlić tak ja w naszym stylu jako brązową przerywaną kreskę, albo jeśli chcesz jako różowe gwiazdki w ciągu. Odpowiadają za to pliki .typ oraz pliki konfiguracyjne lines. polygons, points itd… używane przez kompilator mkgmap.

Tak, serwer padł - dyski umarły

A szkoda, że siadło :frowning:
A macie coś zastępczego fajnego aktualnego z mapa polski i pełnymi ścieżkami w lesie

OSMapa to bezapelacyjnie najlepsza mapa na Polskę, ale jak dla mnie kolorystyka jest raczej fatalna.
Wygląda to o wiele mniej czytelnie niż oryginalne mapy Garmin City Navigator Europe na urządzeniach z późniejszej serii Nüvi oraz Drive.

Dla porównania OpenMapChest ma świetną kolorystykę i jest niebywale czytelny w samochodowych nawigacjach Garmin.
Wygląda jak oryginał, zwłaszcza jak się połączy budynki 3D i wzniesienia z oryginału (można to zrobić w samym urządzeniu) z tą mapą.

Z drugiej strony OSMapa ma lepszy routing, bo co najmniej na jednej z tras którą jeżdżę, prowadzi mnie na główne drogi (czyli prawidłowo), a wiele innych map bazujących na OpenStreetMaps (także OpenMapChest) pcha mnie bocznymi dróżkami.

Ściągnąłem sobie OSMapę z GitHuba oraz OpenMapChest z GitHuba, więc będę musiał posiedzieć żeby przegrać style z tego drugiego do tego pierwszego.
W IT siedzę od dawna, ale w OpenStreetMaps dopiero raczkuję i jeszcze nie wiem które pliki/ustawienia odpowiedzialne są konkretnie za routing (bo ten chciałbym zachować z OSMapy), a które za wygląd (te już wstępnie ustaliłem).

PS.
Podobnie jak OpenMapChest, kapitalnie wyglądają mapy Polska OSM Auto, które stworzył użytkownik popej z Garniaka.
Ale w przypadku tych ostatnich nie znalazłem żadnych źródeł, na których można by się oprzeć.

OSMapa jest oczywiście najlepsza, ale UMPpc-PL bym tak znowu nie demonizował.
Ostatnio robiłem tam 2 zgłoszenia - jedna droga zamknięta (przebudowa na deptak), a jedna remont (tylko czasowy). I oba zgłoszenia załatwili profesjonalnie na drugi dzień (szok!).

Ta mapa też bardzo czytelnie wygląda w moim nüvi 3597 LMT i w serii Drive oczywiście też.

Znacznie gorzej jest u dużych dostawców komercyjnych, jak HERE (można poczytać np tu) i TomTom (można poczytać np tu).
Tam zmiany potrafią wisieć w nieskończoność i nikt tego nie poprawia.

Jak tak czytam i patrze na te projekty komercyjne, to dochodzę do wniosku, że długoterminowo powinno się je zaorać. Ludzie poprawiają im błędy, ślęcząc czasem całymi godzinami na edycji, a oni to olewają.