Pytania początkujących

Czy jest jakiś tag do oznaczania parkingów dla hulajnóg elektrycznych?

amenity=scooter_parking

Cześć, zrobiłem relację opisującą przebieg ścieżki, która nie ma oznakowań w terenie, a tylko swoją historyczną nazwę. Użyłem type=route, route=hiking, network=lwn, ale tak skonfigurowana ścieżka wyświetla się jak szlak, mimo że nie zdefiniowałem koloru. Chciałbym uzyskać efekt jak przy samych highway=path, name=Moja Ścieżka, ale składa ona się z wielu fragmentów, więc dodawanie do każdego name=“” raczej nie ma sensu i dlatego chcę to załatwić używając relacji.

route=road

Nie wyświetla się nazwa relacji.

W czym? Nie wszystko się wszędzie wyświetla.

“historyczną nazwę” - to jest nazwa czego? Drogi? Trasy? Czy jest ona w jakikolwiek sposób używana czy jest całkowicie martwa?

Chodzi o leśną drogę mającą swoją nazwę (“Trakt Bolka”) występującą na mapach i ogólnie kojarzoną. Nie ma żadnych oznaczeń w terenie. Nie wyświetla się na Waymarked Trails i zwykłej OSM. Wygląda na to, że pomysł ze zrobieniem z niej relacji nie był dobry i trzeba będzie wrócić do dodania name=Trakt Bolka do każdej części drogi.

W takim razie powinna mieć tag name na swoich segmentach

Czyli źródłem nazwy i przebiegu będzie jakaś mapa papierowa? Np. http://www.sleza.sobotka.net/sobotka/szlaki/masywslezy.jpg ?

Nie wiem. Nazwa była już naniesiona na OSM a, jak mawiają, lepsze jest złem dobrego.:wink: Szkoda, że relacje nie mają możliwości wyświetlania nazw na drogach gruntowych. Przecież takich dróg z nazwami miejscowymi są setki, jeśli nie tysiące w Polsce.
Może jednak zostawić tę relację i tylko dodać name= do segmentów drogi?

Jasne że można, tylko potem trzeba pilnować relacji. I jak kocham relacje, tak nie bardzo to widzę.
W sensie, że niepilnowana relacja za jakiś czas się zdegraduje i zostanie śmieciem.

Można wyświetlać nazwy z relacji, wszak to zależy tylko od autorów rendera. Np. osmand potrafi wyświetlać ref z relacji route=road, mógłby więc i name - trzeba to tylko dopisać do reguł wyświetlania.

Jeśli jest to szlak, to nazwa powinna być tylko w relacji.
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Szlaki - pierwsze zdanie

Cześć, łaziłem dzisiaj w tej okolicy https://www.openstreetmap.org/#map=15/50.6702/20.3815 i zaczyna mnie już irytować, że tam gdzie spodziewam się miejsca z dużą widocznością jest las. Na OSM las jest jakiś dziwny, składa się z pojedynczych kresek co nie jest prawdą - wystarczy spojrzeć na zdjęcia satelitarne. Poprawiłbym to na podstawie tych zdjęć i własnych obserwacji ale nie chciałbym czegoś popsuć. Jak chce obrysować cały teren z lasem to mam ostrzeżenie (logiczne) że robię las w lesie. Ale nie wiem czy mogę pousuwać te paski lasu bo mają one jakieś oznaczenia (tagi adr_les i ref).
Ja się zupełnie nie znam na tych znacznikach Lasów Państwowych. Dla mnie las jest tam gdzie drzewa rosną, a nie gdzie ktoś zarządził że jest.
Podpowiedzcie co się powinno zrobić w takiej sytuacji zrobić - wywalić te paski, czy obrysować i olać ostrzeżenia JOSM-a czy w ogóle nie powinienem tego poprawiać.

Ja usuwam te “paski” jak je nazywasz i rysuję las od nowa - jak mam o nim wiedzę i dobry podkład. Te paski to nieszczęsne, źle wykonane importy z bazy danych Lasów Państwowych sprzed paru lat, które jeszcze w wielu miejscach na mapie się zostały.

Sprawdziłem, o co tu chodzi. Otóż:

  • wiele lat temu Zmianowy wprowadził nazwę name=Trakt Bolka do dróg na Ślęży, bazując na danych ze sleza.sobotka.net, czyli pewnie z tej mapy od galileos.pl, do której link podałem
  • miesiąc temu przeniosłeś te nazwy do nowo utworzonej relacji szlaku pieszego - to było problematyczne, bo to nie jest szlak.

Zostaje więc - powrót do rozwiązania Zmianowego lub zostawienie tego jako route=road.

https://www.openstreetmap.org/way/438183666/history

Jak poprawnie oddzielić wieś scaloną z budynkiem?

https://www.openstreetmap.org/way/438183666/history - pewnie skasować tagi z budynku, odtworzyć punkt z tymi tagami

nie wiem czy więcej zniszczeń tam nie było

Zrobione:
https://www.openstreetmap.org/changeset/101004152

Ale skopiowałeś razem z building=yes, więc na to samo wyszło…

Poza tym miejscowości nie powinny mieć tagu “addr:postcode” tylko “postal_code”.