https://budynki.openstreetmap.org.pl/

Było już wyjaśnione, że BDOT nie jest doskonały i zawiera błędy zarówno geometrii, jak i aktualności. Dlatego jest ostrzeżenie, że należy przeglądać dodawane obiekty.

Gdyby żródło było idealne to zostałoby zaimportowane botem, bez przeglądania.

Dobrze że przeglądasz i nie importujesz na ślepo bo weryfikacja jest potrzebna.

A to drugie źródło w tle? Też nie jest idealne.

to drugie źródło to:

wms:https://integracja.gugik.gov.pl/cgi-bin/KrajowaIntegracjaEwidencjiGruntow?FORMAT=image/png&TRANSPARENT=TRUE&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=budynki&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}

w większości pokrywa się z BDOT10k, w niektórych miejscach jest aktualniejsze

Rozumiem że są błędy geometrii, tylko czemu tak jest, że pod spodem BDOT10k wyświetla się dobrze, a w imporcie jest w złym miejscu.

Rzeczywiście. Nie zauważyłem, że odnosisz się do warstwy BDOT. Sądziłem, że porównujesz z warstwą gruntów i budynków.

Czy jest jakaś awaria? Od rana nie ładują się warstwy adresów i budynków.

Skrobnąłem wiadomość do Tomasza na Messengerze - serwer już podniesiony. :slight_smile:

A może ktoś by postawił jakiś panel czuwający nad stanem działania tych różnych serwisów, może na przykład od razu z wysyłaniem wiadomości do opiekuna? Byłoby łatwiej kontrolować na bieżąco.

Ktoś ostro sprząta:
https://www.openstreetmap.org/changeset/101018022
https://www.openstreetmap.org/changeset/101013319

Data Working Group (DWG)

O, dobrze że ktoś to zauważył.

Proszę op pomoc. Trzy lata temu kupiłem wersję OSm+ na Androida do komórki.Wszystko było OK. Kilka dni temu musiałem zrestartować komórkę. Zainstalowałem ponownie OSm+, pobrałem wybrane mapy PL i niestety nie wyświetlają mi się kontury budynków i ich numery. Może mi ktoś pomóc?

Przypominam, że na importującym leży obowiązek sprawdzenia obiektów dodawanych do mapy. Gdyby nie trzeba było weryfikować danych, to zrobilibyśmy masowy import botem i strona budynki.openstreetmap.org.pl nie byłaby potrzebna. Oczu patrzących na mapę jest wciąż za mało, więc błędy potrafią leżeć latami, stąd trzeba zrobić raz, a dobrze - i pamiętać, że mapowanie to nie wyścig.

Mam tu na myśli, że sprawdzicie (nawet jeśli przez sekundę) każdy budynek, który dodajecie - czy widać go na podkładach zdjęć lotniczych lub ewidencji budynków (proszę ustalić który podkład jest najaktualniejszy w okolicy) oraz czy ma poprawne tagi.
Można to zrobić używając wtyczki *todo *w JOSM-ie. Zaznaczamy budynki (ale nie ich węzły) i dodajemy do listy. Potem przelatujemy po liście, klawisz ] zaznacza jako zrobione/sprawdzone, klawisz [ zostawia i przechodzi dalej.

Wiem, że spowalnia to import, ale tak ma być.

https://budynki.openstreetmap.org.pl/#map=7.02/52.306/19.848

Świetna wizualizacja gdzie brakuje adresów i budynków. Można wyłączyć warstwę budynków i skupić się na adresach. Niestety skupiamy się na mapowaniu ławeczek w parkach, a baza adresowa w Polsce zawiera potężne dziury. Jakiś pomysł na szybkie pozbycie się tych niezaktualizowanych obszarów? Budynki, to tylko ładna mapa, ale adresy, to baza danych. Bez nich mapa jest kulawa.

Rzucić wszystko, zaszyć się gdzieś z kompem na 2 tygodnie, mało spać i duuuużo mapować :wink:

Ja regularnie czyszczę Warszawę i okolicę (co widać na mapie), NieWnen zajmuje się głównie powiatem pruszkowskim, ostatnio też grodziskim i mszczonowskim. Niestety masowe importy nie zawsze byłyby pomocne, ponieważ są wsie, w których zmienił się system adresacji na ulicowy i import nic nie da (w takim przypadku strona nie wykrywa wszystkich nowych adresów, jeśli stary jest w tych samych współrzędnych) Problemem też są nazwy ulic i konieczność ich weryfikacji przed importem. Importy to po prostu żmudna praca, którą należy wykonywać systematycznie, bo jak widać, są już regiony czyste. Dlatego zachęcam więcej osób do importów, na pewno wtedy pójdzie to szybciej.
PS Mój post tutaj co do wsi z nową adresacją https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=840285#p840285

Jaki jest optymalny schemat postępowania w przypadku, gdy budynek wyszczególniony na powyższej stronie nie istnieje (wyburzony)? Czy wystarczy go np. zgłosić przez te stronę, czy też lepiej go wrysować z odpowiednim tagiem (removed:building lub demolished:building - na marginesie, czy jest jakaś różnica?), żeby w przyszłości nie kusiło go wrysowywać z nieaktualnych podkładów?

Haha, robię tak od stycznia i dalej efekty mizerne :smiley:

Racja. Jeśli już, to import małymi porcjami ze sprawdzeniem jakości (wyrzucam z importu np. adresy w krzakach lub na polu bez widocznego budynku) i poprawkami następnego dnia w oparciu o Mrówki.

Jeśli wyburzony, to nie importować i zgłosić przez stronę. Czasami widać na podkładach, że trwa budowa nowego osiedla i trudno określić, czy budynek jest wyburzony, czy dopiero powstaje. Przydatne są wtedy podkłady ze starszymi zdjęciami i warstwa ewidencji budynków. Raczej importuję tylko widoczne, żeby uniknąć wpadek, jak przy wyburzonym osiedlu Pekin w Gdyni. Akurat dobre importy budynków są bardzo żmudne, bo trzeba sprawdzić setki budynków, a podkłady ładują się wolno.

Wręcz przeciwnie - serio, u nas naprawdę nie jest źle z adresacją - zobaczcie sobie dla porównania jak wygląda adresowo (i budynkowo też) gęsto zaludnione serce Londynu (szukałem tam ostatnio adresu znajomego).
Jak ktoś nie przejdzie i nie spisze z natury to jest 0 adresów… (a mówimy o stolicy kraju w którym narodził się OSM) :smiley:

Ja jestem przeciwny takiemu kasowaniu, to nadal jest nadany formalnie adres, jeśli faktycznie tam nic nie ma, to powinniśmy to zgłaszać właściwej gminie, a nie kasować.

Jeśli adres jest ok, to po co go zgłaszać gminie?
Jeśli adres jest do usunięcia, po co go zgłaszać i czekać na reakcję gminy, dlaczego od razu go nie usunąć z OSM?

Zgłaszać warto duplikaty, adresy podejrzane czy braki w adresach/ulicach, bo takich problemów sami nie rozwiążemy.