Pytania początkujących

Dzięki za wyjaśnienie.

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:crossing%3Dunmarked, uncontrolled powinno jakieś oznakowanie posiadać.

Takie zieleńce są oznaczane w osm tagiem leisure=park.
Nie rozumiem stwierdzenia “Nie ma też jak widać żadnej infrastruktury.” Widać chodnik, lampy, śmietnik, nasadzenia. Widać, że ktoś o to dba, by było tam ładnie i ludzie mogli tam spacerować. Czego tam jeszcze brakuje? Ma być 1000m2 by się formalnie kwalifikowało na park?

Ja zwykle do takich miejsc używam landuse=village_green. Choć w zależności od poziomu zadrzewienia i zadbania można też dać leisure=park, landuse=recreation_ground i landuse=grass, zdjęcia satelitarne nie wyglądają na aktualne, więc nie jestem w stanie jednoznacznie powiedzieć.

Eee, nie? Przejrzałem czym są parki w tym mieście, innych i za granicą i zdecydowana większość to są kompletne obiekty urbanistyczne mające “ręce i nogi”, w całości zaprojektowane i prowadzone, z infrastrukturą. Co za tym idzie często mają oficjalną nazwę i jak jakieś odzwierciedlenie w papierach jak uchwały, odniesienie w MPZP czy odpowiedni użytek gruntowy pod sobą.

Choćby JEDNEJ ławki? Ktoś sobie wyobraża park bez ławki? Chodnik biegnący obok jest tam od początku powstania osiedla i pełni funkcję komunikacyjną między nim a przystankiem, ciężko go wiązać z rekreacją tego obszaru. W samym tym obszarze powtarzam nie ma ŻADNEJ infrastruktury. Jeśli kiedyś postanie cokolwiek to spoko - można myśleć. Tymczasem to miejsce po prostu nie zasługuje na miano parku.

village_green już prędzej choć landuse=grass było i tak powinno pozostać, wraz z natural=wood w miejscu zagęszczenia drzew i pojedynczymi drzewami obok mapa przedstawiała dokładnie to co jest w terenie.
Warto chyba pomyśleć o użyteczności mapy, ktoś zobaczy że tam jest park i wybierze się mając w głowie powszechne wyobrażenie parku z ławkami i alejkami a na miejscu nie zastanie niczego.
Teren nie jest powszechnie uważany za park czy wykorzystywany do rekreacji - taki teren jest 100 metrów dalej ale się z nim nie łączy. Moim zdaniem robienie z dwóch mało uczęszczanych ścieżek po których ludzie chodzą z psami parku to nieporozumienie.

Kiedyś w ramach walki z PokemonGo obejrzałem sobie kilka tysięcy “parków” w Polsce. Nauczyło mnie to, że taką zieleń najbezpieczniej jest oznaczać leisure=park, inaczej zbyt często prowadzi to do wojen edycyjnych, gdyż zbyt dużo mapujących uważa, że to są parki.
Wcześniej oznaczałem takie miejsca jak landuse=village_green.

Oczywiście - na ławkach może przesiadywać element, więc czasem specjalnie ławek się nie montuje. A w zaniedbanych parkach wszystkie ławki mogą być zniszczone.
Moim zdaniem nie da się czegoś wykluczyć jako park na podstawie tylko jednego kryterium.

Najpierw musiałbyś zdefiniować park z podaniem kryteriów brzegowych. A potem pilnować tego w całej Polsce. Już próbowałem, to niewykonalne.

Co się dzieje z podkładami z geoportal. Jak chce edytować to wyskakuje taki komunikat: “przekroczono maksymalny limit zapytań do usługi w przypadku pytań prosimy o kontakt z gugik”

Coś jest pomieszane z tymi warstwami odkąd to zmodyfikowano.

Jak mogę ustawić które wartstwy tła i nakładki ładują się automatycznie (domyślnie)? Jest jakiś problem z nakładką - geoportal 2 nazwy ulic - dlaczego ona ładuje się za każdym razem kiedy edytuję? Jak ją wyłączyć? Bo jak odznaczam i wchodzę w tryb edycji ponownie to znowu jest zaznaczona. Jak ją odznaczyć na stałe, tak żeby wybór był zapamiętany za każdym razem kiedy klikam - edytuj.

Jak się edytuję ze 100 razy to może faktycznie jakiś limit geoportalu w pobieraniu tej nakładki jest przekroczony? Pomocy.

Zmień IP, to limit zniknie. Albo napisz do nich. Albo mapuj w dni powszechne w godzinach pracy.

Więc po prostu przyłączyłeś się do mapujących pod Pokemon Go? i to ma być argument za parkami w takich miejscach?

To są wyjątki a w tym wypadku ławki nie ma bo nie miało jej być.

Więc odwrotnie - ten obszar nie spełnia większości kryteriów.

W całej Polsce nie, ale na niewielkim obszarze, który znam i jestem pewny - tak.

Obecnie nie można niestety.

Ktoś namieszał, nie powinno tak być. Nie tylko tobie to przeszkadza, wszyscy edytujący w iD mają teraz czarne tło zamiast najnowszej ortofotomapy.

Nie wiem dlaczego zniknęła, ale staram się to wyjaśnić.
Tymczasowo możesz wpisać ręcznie w “Tła → Własne”:
http://integracja.gugik.gov.pl/cgi-bin/KrajowaIntegracjaEwidencjiGruntow?FORMAT=image/png&TRANSPARENT=TRUE&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=dzialki,budynki&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}

Chodnik, lampy i śmietnik to normalna rzecz w mieście i nie wyróżnia parku.

Same nasadzenia parku nie tworzą, zwłaszcza takie marne i mizerne. Może w Arabii Saudyjskiej taka ilość zieleni jest oznaką parku, ale nie w Polsce.

Nasadzenia w Krakowie są np. pomiędzy drogami w https://www.openstreetmap.org/?mlat=50.06415&mlon=19.92166#map=18/50.06415/19.92166 https://www.openstreetmap.org/?mlat=50.06905&mlon=19.95926#map=18/50.06905/19.95926 a pobliskie chodniki mają oświetlenie i kosze. I to nie są parki.

Są przypadki wątpliwe ale to nie jest jeden z nich. To może być coś gdzie park powstanie lub powstaje ale to jeszcze nie jest z całą pewnością park (jeśli zdjęcia są reprezentatywne dla tego miejsca).

To że PokemonGo prowadzi do wandalizmów to absolutnie nie powód by je akceptować. Jak ktoś będzie często zmieniał nazwę https://www.openstreetmap.org/relation/3830877 na “Lubię Kasię” to byłby to powód za akaceptacją?

Ale ich brak sugeruje inne przeznaczenie terenu i poprzez to brak parku.

Podobnie cmentarze i ogródki działkowe. Dlatego swego czasu musiałem przepisać artykuł na wiki o parkach, bo ludzie powołując się na zawartą tam ogólną definicję widzieli w takich miejscach parki.

Jest to niewątpliwie zieleń urządzona w mieście. I bez wątpienia spełnia opis na angielskiej wiki. Nie łapie się też na wykluczenia, które wpisałem na polską wiki.
Ja nie widzę powodów, by komuś odmówić prawa zastosowania tutaj leisure=park.

Jeśli masz pomysł, jak taki obszar wykluczyć z parków, to wpisz regułę na wiki.

Czy jest jakiś tag do oznaczania parkingów dla hulajnóg elektrycznych?

amenity=scooter_parking

Cześć, zrobiłem relację opisującą przebieg ścieżki, która nie ma oznakowań w terenie, a tylko swoją historyczną nazwę. Użyłem type=route, route=hiking, network=lwn, ale tak skonfigurowana ścieżka wyświetla się jak szlak, mimo że nie zdefiniowałem koloru. Chciałbym uzyskać efekt jak przy samych highway=path, name=Moja Ścieżka, ale składa ona się z wielu fragmentów, więc dodawanie do każdego name=“” raczej nie ma sensu i dlatego chcę to załatwić używając relacji.

route=road

Nie wyświetla się nazwa relacji.

W czym? Nie wszystko się wszędzie wyświetla.

“historyczną nazwę” - to jest nazwa czego? Drogi? Trasy? Czy jest ona w jakikolwiek sposób używana czy jest całkowicie martwa?

Chodzi o leśną drogę mającą swoją nazwę (“Trakt Bolka”) występującą na mapach i ogólnie kojarzoną. Nie ma żadnych oznaczeń w terenie. Nie wyświetla się na Waymarked Trails i zwykłej OSM. Wygląda na to, że pomysł ze zrobieniem z niej relacji nie był dobry i trzeba będzie wrócić do dodania name=Trakt Bolka do każdej części drogi.

W takim razie powinna mieć tag name na swoich segmentach