You are not logged in.

#1 2021-03-04 14:34:40

Komadinovic Vanja
Member
Registered: 2019-02-05

Поште Србије

Поздрав,

Покрећем одвојену тему од [1] са идејом да стандардизујемо именовање пошти на територији Србије. Такође, искористио бих ову прилику да пробамо да унапредимо информације о поштама.

Урадио сам неку анализу тренутног стања, тренутно имамо ~450 објеката означених са amenity = post_office.

Делује да се тренутно користе следећи облици за име
1. ништа
2. Пошта и варијације на тему, ћирилица, латиница, ћирилица и латиница
3. Пошта Србије
4. Поштански број и званично име, пример ”11053 Калуђерица 2”. У овом случају име се поклапа са именом које се налази у списку Пошта Србије.
5. Поштански број и произвољно име, пример ”11030 Београд-Чукарица”, званично име би било ”11030 Београд 8”
6. описно име, пример ”Pošta u Drenovcu”

Моја запажања су да коршћење 4. делује да носи највише информација, али захтева дозволу за коришћење података од стране Пошта Србије. Такође, званично име је нешто што поштари често упишу на оцепници када не успеју да изврше испоруку, или то ради само мој поштар smile Коришћење 3. делује да је најлакше и пружа могућност некоме ко тражи пошту ( потенцијално странац ) да је брзо нађе мада и симбол доста помаже у томе.

Да ли је уопште битно да имамо стандард како именујемо поште? Уколико успемо да се договоримо око стандарда за именовање шта да радимо са већ постојећим објектима?

За ref се у већини случајева користи поштански број, делује да има смисла да тако и остане. У теорији само појава приватне поште би могла да буде проблематична ал мислим да то тренутно не представља проблем.

За operator поље тренутно користимо варијације на тему Пошта Србије, тренутно стање [5]. Званични списак садржи радну јединицу, да ли би имало смисла то користити као operator?

Brand поље за сада има само вредност ”DHL”, да ли би имало смисла додавати и brand ”Пошта Србије”?

Поред пошти у ”ужем смислу” постоје и поштански шалтери који се налазе у тржним центрима и унутар неких других објеката који врше део услуга Поште Србија, како њих мапирати?

Покушао бих да добијем одбрење за коришћење података од Поште Србије. Користио бих [2] и [3]. Могли би да извучемо локацију, поштански број и потенцијално назив. На списку се налази и податак о улици и броју. Не знам да ли би било корисно извући и ПАК?

Поздрав,
Вања

[1] https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=15978
[2] https://www.posta.rs/cir/alati/lokacije.aspx
[3] https://www.posta.rs/DocumentViewer.asp … ta-cir.pdf
[4] https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag … ost_office
[5] вредности за поље operator

JP Pošta Srbije
POŠTA SRBIJE
Република Србија
ЈП ПТТ Саобраћаја "Србија"
Српска пошта
Пошта Србије
ЈП ПТТ Србија
PTT "Srbija"
PTT
Posta Srbije
Телеком
ЈП Поште Србије
PTT Србија
Pošta Srbije
ПТТ Србије
ЈП „Пошта Србије“
Pošte Srbije
Pošta
ЈП "Пошта Србије""
PTT Srbija
JAVNO PREDUZEĆE „POŠTA SRBIJE”
ЈП "Пошта Србије"
Javno preduzeće „Pošta Srbije”
Poštanska Štedionica
Telekom srbije
ПТТ Србија
JP "Pošta Srbije"

#2 2021-03-04 17:00:42

Branko Kokanovic
Member
Registered: 2017-10-02

Re: Поште Србије

Ako uspeš da izvučeš odobrenje, to bi bilo sjajno! Ja sam (na osnovu dvominutnog razmišljanja) za varijantu 3. Jel ima razlog da u ime upisujemo poštanski broj, ako to već imamo u ref-u? Deluje kao redudantno, ali bih se složio i za varijantu 4, ako je drugima to lepše.

Да ли је уопште битно да имамо стандард како именујемо поште? Уколико успемо да се договоримо око стандарда за именовање шта да радимо са већ постојећим објектима?

Pa ako imamo standard i dobijemo odobrenje, možemo da sredimo celu Srbiju lako. Ako ne dobijemo odobrenje, mislim da je svejedno da li imamo standard, ako već ne možemo import da radimo.

За operator поље тренутно користимо варијације на тему Пошта Србије, тренутно стање [5]. Званични списак садржи радну јединицу, да ли би имало смисла то користити као operator?

Ova radna jedinica ima smisla.

Brand поље за сада има само вредност ”DHL”, да ли би имало смисла додавати и brand ”Пошта Србије”?

Ja ne bih, previše istih podataka...

Поред пошти у ”ужем смислу” постоје и поштански шалтери који се налазе у тржним центрима и унутар неких других објеката који врше део услуга Поште Србија, како њих мапирати?

Pored toga, ako pogledaš ove njihove lokacije, imaš tu tri tipa - Pošta, Šalter i Postomat. Šta si ti tačno mislio od ova tri da se sređuje/uvozi? Sve ili samo nešto. Ako je sve, kako tagovima napraviti razliku između ovih?

Не знам да ли би било корисно извући и ПАК?

Kako da ne, samo koji bi tag stavili za PAK? Neki naš novi tag? "source_ref", "ref:pak"...?

#3 2021-03-05 09:42:07

Duja
Member
Registered: 2019-03-13

Ja sam za varijantu 4 ili 5. Zvanično i nezvanično ime će se najčešće poklapati, osim u tim slučajevima kao što Beograd 8 -- tada možemo staviti različite official_name i name. 3 mi nikako ne dolazi u obzir, ta informacija je već sadržana u amenity=post_office; to je isto kad se landuse=cemetery da name=Groblje.

Poštanski broj treba da ide (bar) u ref, a ja bih ga stavio i u name, ipak je sastavni deo imena (iako generalno ne volim prenatrpana imena).

Wiki kaže da

operator=* - if a private company operates it.

što ima smisla. Pošto su sve naše pošte deo istog sistema, deluje mi redundantno tagovati i operator/brand. Ako se ipak odlučimo, možemo uneti i brand:wikidata=Q769311.

Postomat bi valjda bio amenity=post_box. Za klasifikaciju samih poštanskih ureda postoji Key:post_office:type, ali nema globalne specifikacije šta u njega ide, možemo napraviti svoju ako želimo.

#4 2021-03-05 10:23:17

Pedja
Member
From: Užice, Serbia
Registered: 2012-03-22
Website

PAK je adresni podatak. On u stvari sledi na osnovu adrese.
Ako bi se PAK unosio u bazu onda bi to trebalo da bude jedan od adresnih podatka kao što su ulica, broj, sprat, ulaz i slični.

U addr:* nisam našao ključ koji bi mogao da se upotrebi pa je verovatno najbolje dodati neki novi na primer addr:postal_area ili tako nešto

Last edited by Pedja (2021-03-05 10:54:24)

Board footer