Byla ostatnio na ten temat mowa. Problem moze byc spowodowany przez dwie sprawy:
Kiedys sie uzywalo orto binga bodajze i one tak srednio byly wyrownane
Budynki sa rysowaane na podstawie danychc urzedowych, a one czasami tak srednio sie maja do reczywistosci, ale w tym przypadku chodzi glownie o ksztalt budynku, a nie polozenie.
Pojawiła się nowa funkcjonalność dla zaawansowanych użytkowników polegająca na możliwości pobrania wszystkich budynków z warstwy BDOT. Mam pytanie dotyczące “podmiany” starych obrysów na nowe, dokładniejsze.
Załóżmy, że chcę podmienić kilka/kilkanaście budynków. Pobrałem sobie do JOSM starą i nową warstwę i teraz chciałbym zintegrować nowe i stare dane.
Chciałbym zachować ze starego obrysu:
Historię tworzenia obrysu.
Część tagów, np. wysokość, adres (jeśli istnieje), itp.
Chciałbym dodać z nowego obrysu:
Kształt obrysu
Nowe tagi dotyczące funkcjonalności budynku. np. zastąpić tag buliding=yes tagiem building=detached. EDIT: z tym już sobie poradziłem przez copy / paste tags.
Ja znam tylko taki, że mając wgraną wtyczkę Building Tools, zaznaczasz „stary” i „nowy” obrys budynku (pojedynczymi parami) => więcej narzędzi => zastąp geometrię (CTRL+Shift+G).
Dzięki, o to chodziło. Kopiuje nawet tagi i rozwiązuje konflikty tagowania. Z tą różnicą, że plugin to utilsplugin2. Wujek G namierzył po skrócie klawiszowym
Pobrałem paczkę około 200 budynków i z tego co widzę jest trochę błędów. Widać to na ortofoto, BDOT10k jak i warstwie budynków z integracja.gugik.gov.pl (obrysy na czerwono). Nie pasuje położenie, geometria, a niektóre z nich lądują w miejscu zupełnie “z czapy”. Czemu tak się dzieje? Większość jest ok, ale niektóre wyglądają jak na załączonych obrazkach (na czerwono podświetlone zaimportowane budynki):
Było już wyjaśnione, że BDOT nie jest doskonały i zawiera błędy zarówno geometrii, jak i aktualności. Dlatego jest ostrzeżenie, że należy przeglądać dodawane obiekty.
A może ktoś by postawił jakiś panel czuwający nad stanem działania tych różnych serwisów, może na przykład od razu z wysyłaniem wiadomości do opiekuna? Byłoby łatwiej kontrolować na bieżąco.
Proszę op pomoc. Trzy lata temu kupiłem wersję OSm+ na Androida do komórki.Wszystko było OK. Kilka dni temu musiałem zrestartować komórkę. Zainstalowałem ponownie OSm+, pobrałem wybrane mapy PL i niestety nie wyświetlają mi się kontury budynków i ich numery. Może mi ktoś pomóc?
Przypominam, że na importującym leży obowiązek sprawdzenia obiektów dodawanych do mapy. Gdyby nie trzeba było weryfikować danych, to zrobilibyśmy masowy import botem i strona budynki.openstreetmap.org.pl nie byłaby potrzebna. Oczu patrzących na mapę jest wciąż za mało, więc błędy potrafią leżeć latami, stąd trzeba zrobić raz, a dobrze - i pamiętać, że mapowanie to nie wyścig.
Mam tu na myśli, że sprawdzicie (nawet jeśli przez sekundę) każdy budynek, który dodajecie - czy widać go na podkładach zdjęć lotniczych lub ewidencji budynków (proszę ustalić który podkład jest najaktualniejszy w okolicy) oraz czy ma poprawne tagi.
Można to zrobić używając wtyczki *todo *w JOSM-ie. Zaznaczamy budynki (ale nie ich węzły) i dodajemy do listy. Potem przelatujemy po liście, klawisz ] zaznacza jako zrobione/sprawdzone, klawisz [ zostawia i przechodzi dalej.
Świetna wizualizacja gdzie brakuje adresów i budynków. Można wyłączyć warstwę budynków i skupić się na adresach. Niestety skupiamy się na mapowaniu ławeczek w parkach, a baza adresowa w Polsce zawiera potężne dziury. Jakiś pomysł na szybkie pozbycie się tych niezaktualizowanych obszarów? Budynki, to tylko ładna mapa, ale adresy, to baza danych. Bez nich mapa jest kulawa.
Ja regularnie czyszczę Warszawę i okolicę (co widać na mapie), NieWnen zajmuje się głównie powiatem pruszkowskim, ostatnio też grodziskim i mszczonowskim. Niestety masowe importy nie zawsze byłyby pomocne, ponieważ są wsie, w których zmienił się system adresacji na ulicowy i import nic nie da (w takim przypadku strona nie wykrywa wszystkich nowych adresów, jeśli stary jest w tych samych współrzędnych) Problemem też są nazwy ulic i konieczność ich weryfikacji przed importem. Importy to po prostu żmudna praca, którą należy wykonywać systematycznie, bo jak widać, są już regiony czyste. Dlatego zachęcam więcej osób do importów, na pewno wtedy pójdzie to szybciej.
PS Mój post tutaj co do wsi z nową adresacją https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=840285#p840285