Chatki i Toalety w Karkonoskim Parku Narodowym

W paru uwagach na terenie KPN odezwała się niejaka Pani Monika Rusztecka, Dział Udostępniania KPN https://www.openstreetmap.org/user/Moniaruzia/notes

W tych uwagach wstawiła taką wiadomość, przeklejam tu po prośbie RicoElectrico:

Dalej tłumaczy też przeznaczenie tych chatek:

Co z tym robimy?
Skoro to są prywatne obiekty parku i do tego ich odwiedzenie jest niezgodne z prawem, to chyba trzeba wywalić tagi amenity=, dać jakiś access= i notatkę w note=*

Nazwy też są chyba do poprawy (które nie wiem, skąd się wzięły)

Chyba wg zdjęć z internetu są napisane na chatkach, przynajmniej niektórych.
amenity=toilets, jeśli to jest wychodek dla chatki, to powinno być zdjęte, bo ten tag oznacza toalety publiczne, co w paru miejscach opisu na Wiki jest wyjaśnione.
“Nazwy” dróg typu “droga do chatki xxx” też do skasowania.

Jestem po rozmowie z p.Monika, która jest autorem tych notek. Problem jest poważny. Były włamania do tych obiektów, oraz miały miejsce akty wandalizmu. Nie licząc o osób, które oddalają się od wyznaczonych szlaków w miejsca, które powinny być ostoją dla zwierząt. Samo oznaczenie tych obiektów powoduje generowanie ruchu w miejscach gdzie nie powinno go być.

Napisałem do gościa co to mapował. Zobaczymy czy się odezwie. Resztę mapowało mapy.cz, też się zobaczy. Jestem generalnie wrogiem usuwania, ale w tym przypadku chyba nie będzie innego wyjścia, bo nam zadepczą.

No tak - ale czy usuwanie coś da?
Jeśli coś istnieje to prędzej czy później ktoś to i tak ponownie zmapuje, więc trzeba by regularnie “strzec” takiego obszaru.
Plus skomunikować z czeską społecznością, bo jest też spore prawdopodobieństwo że ktoś od nich też to (ponownie) zmapuje.
Poza tym na zdjęciach Google widać te chatki dość dobrze, więc jak tam ktoś to zmapuje i okrasi jeszcze zdjęciem z komórki, to po ptakach, Google tego nie wycofa…

O chatkach można sobie poczytać w sieci, a więc dowiedzieć się, że istnieją i jak wyglądają:
https://wyszedlzdomu.pl/karkonoskie-chatki-chatka-wielkanocna-u-podnoza-snieznych-kotlow/#prettyPhoto
http://e-karkonosze.eu/turystyka/wspominajac-chatki-karkonoskie/
Jak tam widać, próby ich ukrywania są podejmowane od dawna.

Ale czy to ma sens? Lokalizacje chatek są np. na popularnym serwisie zdjęciowym:
https://polska-org.pl/558200,Piechowice,Chatka_Wielkanocna.html
https://polska-org.pl/557738,Jelenia_Gora,Chatka_Noworoczna.html

Czy do chatek nie ma dostępu? Skądże: https://www.nocpodgwiazdami.pl/chatka-wielkanocna-w-karkonoszach/
" I tak po długich poszukiwaniach, kontaktach, kilku telefonach, udało się załatwić Klucze do Chatki Wielkanocnej. Dodatkowo zwróciliśmy się do KPN (Karkonoski Park Narodowy) o zgodę na wejście na zamknięty szlak by dotrzeć do Chatki."

Można znaleźć wiele artykułów z których wynika, że te chatki są jak najbardziej używane legalnie przez turystów, tylko to jest wybrana grupa turystów.
Po naszemu: access=private.

Nie ma sensu tego usuwać, trzeba z nazwami zrobić np coś takiego Chatka … (WSTĘP WZBRONIONY). Mimo wszystko te chaty istnieją w terenie i ich usuwanie byłoby dziwne. Toalety i nazwy ścieżek do nich prowadzących do skasowania lub do tagu description/note, dodatkowo można do tych ścieżek dodać access=no lub access=forestry lub przenieść nazwę do pola description/note. Albo dodać note ze stosowną informacją.

To się dopiero będzie w oczy rzucać :slight_smile:

Wiecie do tej pory było tak, że trzeba było znaleźć info o tych chatkach i wiedzieć gdzie szukać teraz są na “wierzchu” bo nasze dane zostały zassane przez większość map turystycznych … ma stronach, które maraf24 podał były zawsze, ale zasięgi były niezbyt pokaźne natomiast z ma korzysta multum ludzi.

Amenity usunąć, budynki zostawić, nazwy też, jeśli weryfikowalne, dodać access=private. Nie widzę powodów, byśmy się mieli przejmować zasięgiem OSM, natomiast błędne tagowanie trzeba poprawić.

Jak budynki są to powinien budynek zostać. Choć kusi mnie skasowanie. Nie skasuję ale gdyby ktoś skasował to nie odtworzę.

Toaleta jeśli nie jest publiczna - skasować.

amenity=shelter skasować jeśli to jest prywatne

dodać access=private

Nazwy - ???

Teoretycznie KPN mógłby pilnować i kasować jeśli się na to byśmy zgodzili.

Otrzymałem następujące info od KPN (Mam nadzieję, że p. Monika niedługo sama do nas zawita - obecnie luźno cytuję):

  • Google na bieżąco kontaktuje się z nimi usuwa zdjęcia i wpisy na naszą prośbę.

  • Wpisy jak ten przytoczony przez Marafa sa trochę na pograniczu “ściemy” Od ok dwóch może nawet trzech lat, do Wielkanocnej wstępu legalnego nie ma nikt. Od ponad roku są tam zdewastowane ganek (zarwany), oraz wepchnięte zamki, tak, że nie można Chatki otworzyć.

  • Chatki nie są używane przez turystów, legalny wstęp do nich mają tylko uprawnieni członkowie klubów i stowarzyszeń (opiekunowie) w celach przewietrzania i utrzymania tych obiektów po uzyskaniu zgody Dyrektora KPN (każdorazowo). To o czym piszesz ma miejsce w Chatce AKT – ale ona jest poza granicami KPN (tam się dzwoni, zamawia nocleg i już).

W związku z tym zastanowił bym się na w pierwszej kolejności nad zmianą tagowanie - w drugiej usunięciem z tych ścieżek, nazw oraz zmiany oznaczenia na acces=no. Można by też zapytać mapy.cz co u nich się renderuje i nie usuwać, ale powiedzmy schować. Co wy na to?

Na początek chyba najłatwiejsze, czyli access=private na ścieżkach (bo jak rozumiem jest sporo osób upoważnionych które tam może zejść).

Dobrze rozumiem że tam (tak jak na ogół w parku narodowym) zwykły turysta nie może zejść ze szlaku?

Brzmi jak turystyka dla wybranych, ale by inni się nie burzyli, nie nazywa się tego turystyką.

To dobry trop, KPN powinien się skontaktować z mapy.cz, osm-carto, Osmandem, Locus Map i poprosić ich o ukrycie określonych obszarów/obiektów.

Tak nie może. Wszystkie obiekty znajdują się na terenie parku. Często w miejscach ostoi zwierząt. Ten fragment ścieżki do chatki noworocznej już ogarnąłem - zdjąłem nazwę oraz zweryfikowałem “acces=no”.

Przy samej chatce mamy jeszcze oznaczone ławki też bym wywalił, co by nie kusiło. Mam wątpliwości co do nazwy, może name zmienić na description?

Biorąc pod uwagę oznaczenie u nas to chyba, z wyjątkiem tego co pisałem o nazwach reszta już spełnia wymogi map. Problemem nie jest samo oznaczenie tylko, błędne czyli ten nieszczęsny WC i tag chalet. W obydwu przypadkach niezgodny z stanem faktycznym.

Może chodzi o to że po czeskiej stronie możemy trafić takie “chaty” które są wychodkami i oni tak mapują (jeśli to Oni) nasze te o których napisano powyżej należacych do KPN


Te są na Smreku po czeskiej stronie przy wieży widokowej