Pytania początkujących

Nie mam nic przeciwko, żeby tak było :stuck_out_tongue:
Ale póki co, podkłady, marki, tłumaczenia i community zależą od nowej wersji niestety.

U mnie dla Standard Resolution działa:

https://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/PZGIK/ORTO/WMS/StandardResolution?LAYERS=Raster&STYLES=default&FORMAT=image/jpeg&CRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}&VERSION=1.3.0&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap

Z tego co widzę High Resolution jest już domyślnie podpięty.

Jak wyciąć dziurę (patio) w budynku?
Z tego co widzę to są osobne obrysy outer i inner a budynek ma tag type=multipolygon
np. tutaj: https://www.openstreetmap.org/edit#map=19/52.15387/20.99598
jak to połączyć?

Relacja “multipolygon” https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Relation:multipolygon

W JOSM rysujesz budynek + wewnętrzny obrys patio jako linię, następnie zaznaczasz obie linie naraz i dajesz => Narzędzia => Utwórz wielokąt złożony (skrót CTRL+B). W ID też się da ale jest to zdecydowanie więcej zachodu.

Bez przesady :stuck_out_tongue:
W jednym i drugim edytorze trzeba i tak narysować dwie linie i wykonać operację złączenia, więc tyle samo zachodu.

W iD: rysujesz dwie linie, zewnętrzną i wewnętrzną, zaznaczasz je obie (klikasz jedną, a potem drugą, trzymając shift) i naciskasz [C]. Potem trzeba wybrać rodzaj obiektu, np. budynek.

Fajne - dzięki za podpowiedź :slight_smile:
Widać trochę za bardzo przesiadłem już się na JOSM i pamiętałem jedynie inny sposób dojścia do tego samego efektu, ale faktycznie - ta metoda jest sporo prostsza.
Jedyne co, to warto chyba wpierw wybrać że chodzi o budynek rysując zewnętrzny obrys za pomocą area, bo wtedy potem używając „C” Combine (merge) cecha budynku automatycznie przenoszona jest na relację.

Witam, proszę by bardziej doświadczeni mapowicze wyrazili swoje zdanie nt. tego changesetu: https://www.openstreetmap.org/changeset/100344696#map=19/50.05637/21.97910

Kwestia czy zieleń na nieużytkach osiedlowych można nazywać parkiem? Moim zdaniem w ten sposób na każdym osiedlu będzie po kilkanaście takich “parków”. Pozdrawiam

Prawie na pewno niewystarczająco urządzony/zadbany/utrzymywany by nazwać to parkiem. Masz może zdjęcia tej lokalizacji?

Jak można zaznaczyć że dana szkoła to seminarium? https://www.openstreetmap.org/way/138355824

(tag religion nie wystarcza, bo może to być po prostu np. coś prowadzone przez zakon)

Dałem college=seminary ale nie jestem przekonany

Jeśli prowadzona przez zakon to “operator=” a nie “religion=”
W nazwie jest “Seminarium”, “amenity=college” no i “religion=” oraz “denomination=” aby zaznaczyć w jakiej wierze.
Całkowicie to wystarcza.

Jeśli np. szkoła ma kaplicę, jest cotygodniowa msza dla każdej klasy w piątek itp itd to tg religion ma uzasadnienie.

Liczyłem na coś bardziej globalnego co nie wymaga wiedzy jak seminarium się nazywa w każdym języku świata.

Dlaczego podkład “polska.e-mapa.net Budynki” został usunięty z iD?
Jeszcze godzinę temu dodałem z niego nowe budynki, teraz weszła nowa wersja iD i nie ma.

Na dole masz nakładki i można włączyć “Geoportal 2: Ewidencja budynków WMS”

Podpinam dlaczego polska.e-mapa.net Budynki zniknęła? Przecież to było bardzo przydatne. Nie może zostać czy co?


Zgadzam się w 100%. Nie ma też jak widać żadnej infrastruktury. Problem w tym, że nowy użytkownik uparcie chce mieć tam park i ciągle zmienia na swoje. Proszę też innych by wrazili swoje zdanie.

Trochę bardziej parkowe od trawniku pod blokiem, ale park to nie jest. Zapytałem się na razie w edycji czy potwierdza że te zdjęcia przedstawiają stan tego miejsca.

Ostatnio z uwagi na nowe zdjęcia dostępne jedynie w edytorze JOSM używałem częściej owego edytora i zauważyłem, że nie obsługuje on tagowania przejść typu żebra (nie obsługuje w taki sposób, w jakim bym się tego spodziewał), które są bardzo popularne w Europie (nie wiem, jak jest z tym na innych kontynentach). Proponowany przez edytor typ crossing=uncontrolled (chyba w postaci linii co podpowiada piktogram) jest (według mojej obserwacji) o rząd wielkości mniej popularny i raczej eksperymentalny z uwagi na oszczędność farby:):slight_smile: jako przejścia dla pieszych na naszym kontynencie. Natomiast przejazdy rowerowe są często typu crossing=uncontrolled. Może mi ktoś wytłumaczyć skąd takie nieintuicyjne tagowanie np. w Europie Środkowej? Nie intuicyjne, ponieważ widzę przejście dla pieszych w postaci zebry (oficjalny typ przejścia), a dysponując narzędziami takimi, a nie innymi nie zastanawiając się nad tematem zastosuję dostępne narzędzia oznaczę takie przejście raczej nie właściwie? Chyba że w ten sposób oznaczane jest wspólne przejście dla pieszych i przejazd rowerowy w przypadku jednej ścieżki wspólnej dla drogi rowerowej i drogi pieszej? Skąd to uproszczenie?

Jakie jest właściwe tagowanie dla:

  1. Przejścia dla pieszych na jedni w postaci linii ? (z moich obserwacji raczej rzadko, lub rzadziej spotykany w Europie - w wielu rejonach raczej eksperymentalny).
  2. Przejście dla pieszych na jezdni w postaci zebry ? (z moich obserwacji bardzo popularny typ przynajmniej w Europie).
  3. Przejazd rowerowy w postaci linii? (skrzyżowanie drogi rowerowej i drogi dla większych pojazdów).
  4. Przejazd rowerowy w postaci zebry? (skrzyżowanie drogi rowerowej i ścieżki dla pieszych).

Edit:
5. Zapomniałem o typie przejść dla pieszych spotykanych prawdopodobnie głównie w Zachodniej Europie lub i na osiedlach w całej Europie bez oznaczeń poziomych jak i pionowych. Najbardziej moim zdaniem pasującym do opisu uncontrolled.

Ogólnie crossing=uncontrolled to przejście oznakowane i bez sygnalizacji świetlnej (to samo oznacza tag crossing=marked). crossing=traffic_lights to przejście z sygnalizacją. W Polsce raczej przyjmujemy, że w obu przypadkach jest to przejście z zebrą. Można też dodać crossing_ref=zebra. Jeśli rowerzyści mogą przez nie przejeżdżać, to dodaje się bicycle=yes.

Wiki zwraca uwagę na konflikt pomiędzy crossing=zebra i crossing=traffic_signals. Być może JOSM próbuje rozwiązać ten problem nie proponując tego pierwszego tagu.

crossing=traffic_signals i crossing=uncontrolled przekroczyły 100000 użyć (każde) około 2012 roku, a crossing=zebra — około 2016 roku (dla kompletności: crossing=marked około 2019 roku).

Dzięki za wyjaśnienie.