Nic bardziej mylnego ;). Na stronie Geoportalu pojawiła się informacja „Nowe usługi WMS i WMTS dla ortofotomapy” - jest tam zdanie: „Zachęcamy do korzystania z nowych adresów usług, ponieważ dotychczasowe adresy zostaną w najbliższym czasie wyłączone”.
Co ciekawe, pod starymi adresami działają starsze zdjęcia, bez użycia nowych adresów nie ma dostępu do nowej orto.
W iD można sobie w custom wms podpiąć orto z 2020. Działa.
Dzięki za info. Zgłosiłem do dodania: https://github.com/osmlab/editor-layer-index/issues/1060. Mógłby ktoś zrobić pull request? Skoro nowy adres już działa, to warto podmienić. Mam nadzieję, że nie będzie sytuacji, że następna wersja iD będzie za 5 miesięcy, a w międzyczasie stary adres przestanie działać.
W JOSM rysujesz budynek + wewnętrzny obrys patio jako linię, następnie zaznaczasz obie linie naraz i dajesz => Narzędzia => Utwórz wielokąt złożony (skrót CTRL+B). W ID też się da ale jest to zdecydowanie więcej zachodu.
Bez przesady
W jednym i drugim edytorze trzeba i tak narysować dwie linie i wykonać operację złączenia, więc tyle samo zachodu.
W iD: rysujesz dwie linie, zewnętrzną i wewnętrzną, zaznaczasz je obie (klikasz jedną, a potem drugą, trzymając shift) i naciskasz [C]. Potem trzeba wybrać rodzaj obiektu, np. budynek.
Fajne - dzięki za podpowiedź
Widać trochę za bardzo przesiadłem już się na JOSM i pamiętałem jedynie inny sposób dojścia do tego samego efektu, ale faktycznie - ta metoda jest sporo prostsza.
Jedyne co, to warto chyba wpierw wybrać że chodzi o budynek rysując zewnętrzny obrys za pomocą area, bo wtedy potem używając „C” Combine (merge) cecha budynku automatycznie przenoszona jest na relację.
Kwestia czy zieleń na nieużytkach osiedlowych można nazywać parkiem? Moim zdaniem w ten sposób na każdym osiedlu będzie po kilkanaście takich “parków”. Pozdrawiam
Jeśli prowadzona przez zakon to “operator=” a nie “religion=”
W nazwie jest “Seminarium”, “amenity=college” no i “religion=” oraz “denomination=” aby zaznaczyć w jakiej wierze.
Całkowicie to wystarcza.
Dlaczego podkład “polska.e-mapa.net Budynki” został usunięty z iD?
Jeszcze godzinę temu dodałem z niego nowe budynki, teraz weszła nowa wersja iD i nie ma.