Nie wiem gdzie o to można poprosić, więc napiszę tutaj. Czy można poprawić nazwę tagu w edytorze iD dla highway=motorway_junction z “Wjazd/zjazd z autostrady” na “Zjazd z autostrady”? Niedawno ktoś zrobił spory bałagan przy węzłach w Bydgoszczy (https://www.openstreetmap.org/changeset/99183025) i przy zabieraniu się do poprawek zauważyłem, że faktycznie nazwa tagu sugeruje, żeby dawać go też na wjazdach na autostradę/ekspresówkę.
Edit: A, to jest co innego. Zmieniłem na “Węzeł autostradowy”, tak jak jest na Wiki. Angielska wersja to “Motorway Junction / Exit”.
Będzie widoczne dopiero od następnej wersji iD, czyli raczej nieprędko.
Nic bardziej mylnego ;). Na stronie Geoportalu pojawiła się informacja „Nowe usługi WMS i WMTS dla ortofotomapy” - jest tam zdanie: „Zachęcamy do korzystania z nowych adresów usług, ponieważ dotychczasowe adresy zostaną w najbliższym czasie wyłączone”.
Co ciekawe, pod starymi adresami działają starsze zdjęcia, bez użycia nowych adresów nie ma dostępu do nowej orto.
W iD można sobie w custom wms podpiąć orto z 2020. Działa.
Dzięki za info. Zgłosiłem do dodania: https://github.com/osmlab/editor-layer-index/issues/1060. Mógłby ktoś zrobić pull request? Skoro nowy adres już działa, to warto podmienić. Mam nadzieję, że nie będzie sytuacji, że następna wersja iD będzie za 5 miesięcy, a w międzyczasie stary adres przestanie działać.
W JOSM rysujesz budynek + wewnętrzny obrys patio jako linię, następnie zaznaczasz obie linie naraz i dajesz => Narzędzia => Utwórz wielokąt złożony (skrót CTRL+B). W ID też się da ale jest to zdecydowanie więcej zachodu.
Bez przesady
W jednym i drugim edytorze trzeba i tak narysować dwie linie i wykonać operację złączenia, więc tyle samo zachodu.
W iD: rysujesz dwie linie, zewnętrzną i wewnętrzną, zaznaczasz je obie (klikasz jedną, a potem drugą, trzymając shift) i naciskasz [C]. Potem trzeba wybrać rodzaj obiektu, np. budynek.
Fajne - dzięki za podpowiedź
Widać trochę za bardzo przesiadłem już się na JOSM i pamiętałem jedynie inny sposób dojścia do tego samego efektu, ale faktycznie - ta metoda jest sporo prostsza.
Jedyne co, to warto chyba wpierw wybrać że chodzi o budynek rysując zewnętrzny obrys za pomocą area, bo wtedy potem używając „C” Combine (merge) cecha budynku automatycznie przenoszona jest na relację.