Uwagi do zgłaszania błędów w OSM - porady, statystyki

Jeśli mi się będzie nudzić w przerwie świątecznej, to może napiszę sam jakieś parę raportów na swojej stronce np.

  • uwagi, które są potencjalnymi duplikatami (blisko siebie)
  • uwagi zamknięte przez osoby mające 0 edycji
  • rankingi użytkowników (kiedyś był na resultmaps, ale podobno z powodów wydajnościowych został wycofany)
  • jakaś heat-mapa?
    Większość tych rzeczy ręcznie analizowałem i napisałem kwerendy, wystarczy tylko dodać oskryptowanie i wypluć tabelkę w HTML-u.
    Skrypt do importu do bazy PostGIS już mam, choć chciałbym go rozszerzyć o parsowanie RSS z uwagami z openstreetmap.org.

Nie lepiej wstawić na OSM Polska, jeszcze się zmieści :wink:

Mamy już budynki, więc będzie następne. Pomyśl czy nie dodać jeszcze kategorii np. tych anonimowych i super przedawnionych …

Poprosiłem ostatnio o podniesienie limitu do 10 000 co nastąpiło: http://resultmaps.neis-one.org/osm-notes-country-custom?c=Poland&query=open

Widok główny: http://resultmaps.neis-one.org/osm-notes-country?c=Poland

Wasza opinia o tym kiedy można wstawiać uwagę, a kiedy jeszcze nie?

https://www.openstreetmap.org/note/2517774

Ta uwaga była zasadna, tym bardziej, że droga w tym miejscu jako gruntówka istnieje od ponad roku, a teraz albo jest w budowie albo skończona.
To ciekawe, że została zmapowana jako w planach. Na jakiej podstawie?

Jak się zaczyna taką dyskusję - zawsze podlinkuj w uwadze/edycji post na forum. Zrobiłem to.


Jak remont sie nie zaczął, budowy nie ma, nazwa jeszcze nie nadana, droga tylko w planach - to nie ma sensu uwagi otwierać. Choć jak dotyczy to stanu prawnego który jest na etapie vacatio legis a za dwa tygodnie wchodzi, to jest to w miarę OK.

Nie pomyślałem - wszak autor komentarza czyta forum i tak :wink:

O, tego nie wiedziałem. Kolejny dowód, że wiedza terenowa jest często nieodzowna przy rozwiązywaniu uwag i nie da się jej zastąpić.

Wolę nie zakładać że inni czytają 100% wszystkiego - nie ma takiego obowiązku. Plus jest dość irytujące jak się trafi na coś takiego na swój temat po kilku dniach jak wszyscy się wypowiedzieli.

We Wrocławiu ma, miasto lubi ustawiać na polach słupki z nazwą przyszłej ulicy.

A tego się nie spodziewałem, to zmienia sytuacje. Choć jak nie zawsze stawiają to dalej lepiej poczekać.

To pytanie do mnie więc odpowiem: bo na Bingu była ledwo widoczna (a właściwie to wygląda jedynie jak skoszony trawnik), a na orto 2020 wtedy nie popatrzyłem.

Uwaga dotyczyła tylko nazwy ulicy, nie jej fizycznego istnienia - podobnie jak inne uwagi dodane w tym samym czasie przez tę samą osobę.

To przecież niczego nie tłumaczy. Oczekiwanym minimum byłoby tu zapytanie się autora uwagi, czy droga już istnieje. Ideałem byłoby sprawdzenie w terenie. A tak zmapowana została na podstawie rachunku prawdopodobieństwa.

Uwaga dotyczyła ulicy Zecerskiej i w żaden sposób nie precyzowała, czy chodzi o jej istnienie czy tylko o nazwę. W razie wątpliwości przyjętym standardem jest zadanie pytania autorowi uwagi, nawet gdy jest ona anonimowa.
Może chodzi o to, że uwagi na terenie Wrocławia trzeba pisać w formie szczegółowego algorytmu postępowania? Np. sprawdź: <lista podkładów>, nie widać? sprawdź na fotopolska.eu, nie widać? pojedź w teren - nie ma - zmapuj jako planowaną; nie możesz pojechać-zostaw uwagę otwartą.

Zastosowałem tu metodę progresji czasowej.

Uwagi dotyczyły nowych nazw ulic (a nie ich fizycznego istnienia). Nowe nazwy dodaję regularnie od kilku miesięcy - czasem są to nazwy już istniejących dróg, a czasem tylko planowanej drogi, której jeszcze nie ma.

Algorytm postępowania jest napisany przy dodawaniu uwagi: “Zauważyłeś błąd lub brak czegoś? Daj znać innym mapującym, aby mogli to poprawić.”

Mapujących można podzielić na: tych co tylko robią i nic nie sprawdzają, nie weryfikują, bo są nastawieni na działanie (“ufam wszystkiemu i każdemu, jeśli bym wszystko weryfikował w kilku źródłach, to zajęłoby mi to więcej czasu niż mapowanie, więc robię”). Po drugiej stronie są ci, którzy każdą rzecz weryfikują (“100% moich edycji musi być poprawnych, nie mogę popełnić błędu”), ale przez to mało mapują, bo większość czasu zabiera im dyskutowanie - to perfekcjoniści, najgorszy typ mapujących. I jest jeszcze dużo stanów pośrednich.

Gdyby tak było, to uwaga pozostałaby otwarta.

W przypadku omawianej tu uwagi nie można jednoznacznie stwierdzić, że dotyczyła tylko nazwy. Druga uwaga nie jest tu dyskutowana.

Zacytowany algorytm dotyczy postępowania autora uwagi. Moje pytanie dotyczyło podawania algorytmu postępowania dla rozwiązywacza uwagi.

Zauważyłem, że wiele osób mapujących, gdy zrobi błąd pisze “Pomyliłem się, sorry”, naprawia swój błąd i jest po sprawie. Później pilnują się, by w podobnych okolicznościach nie zrobić takiego samego błędu.
Zauważyłem też, że kilka osób mapujących, gdy zrobi błąd, zaczyna karkołomne wywody, byle tylko nie przyznać się do błędu. Później pilnują się, by w podobnych sytuacjach zrobić taki sam błąd, bo inaczej przyznaliby, że wcześniej się pomylili. To najgroszy typ mapujących - stawiają swoje ego ponad OSM.

Ej, ale nie pobijecie się, co?

http://resultmaps.neis-one.org/osm-notes-country?c=Poland
Linia niestety w styczniu poszła w bok, a teraz podskoczyła do góry - a już prawie odwróciliśmy trend :confused:

Kolega “update” raźno się wziął do pracy, jest więc szansa, że zniknie wiele tych trudniejszych anonimowych uwag.
https://www.openstreetmap.org/note/2555141

Edit:
https://www.openstreetmap.org/note/2552866
https://www.openstreetmap.org/note/2543567
https://www.openstreetmap.org/note/2528061

Edit2:
A tę uwagę pamiętam, jest prawdziwa, choć nazwa nie jest urzędowa:
https://www.openstreetmap.org/note/1430411

Edit3:
https://www.openstreetmap.org/note/2441927
https://www.openstreetmap.org/note/2014097

https://www.openstreetmap.org/#map=14/52.4477/16.9571&layers=N
xDD

https://www.openstreetmap.org/note/2523360 …jak zamknąć (tą) uwagę ?

Yyy… tak jak każdą inną? Jeśli tam jest punkt widokowy, to dodaj i zamknij - a jak nie, to skomentuj że nie ma i też zamknij.

Trzy rzeczy dla wyjaśnienia:

  • Te zgłoszenia są od użytkowników apki mapy.cz, a pracownicy je wklejają do OSM (zapewne po odfiltrowaniu śmieci)
  • Nie masz kanału zwrotnego do użytkownika, który zgłosił problem.
  • Czasami zdarzają się głupoty, użytkownicy mapy.cz nie są nieomylni.