Geoportal - mapa topograficzna Polski

Cześć,

Pytanie “nowego”.

Czy to normalne, że przy próbie załadowania mapy topograficznej Polski z Geoportalu jako podkładu wyskakuje mi błąd “Could not read data from: https//mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/WMTS/guest/wmts/TOPO”. To normalne czy może robię coś nie tak?

Z góry dziękuję za informacje.

Gdzie - w jakim programie - chcesz załadować jako podkład ten Geoportal?
Gdy unikasz konkretów, nie licz że ktoś Ci pomoże - bo niby na jakiej podstawie?
Pozdrawiam

Geoportal coś ostatnio mi wadliwie działa w Vespuccim i w iD (ładowały sie białe kafelki)

No tak, nie napisałem konkretnie. Chodzi o JOSM.

Jeśli JOSM, to nie będę w stanie Ci pomóc - codziennie mapuję w tym programie, używam podkładu z listy podkładów w programie (konkretnie: Geoportal WMTS) i nie zauważyłem żadnych problemów w ostatnim czasie (przynajmniej na Mazowszu i w warmińsko-mazurskim).
Patrzyłeś na logi dziennika programu, z menu Pomoc?

Pozdrawiam

Cześć, sprawdź w ustawieniach czy masz odwzorowanie mapy PUWG 1992.
Możesz też sprawdzić, czy coś nie blokuje ci ruchu np. ładując ten podkład w QGIS-ie (choć, no cóż, to cięższy program).

Zakładam, że chodzi o podpięcie nowego podkładu WMTS, ale o ile się orientuję obecnie na WMTS-ie z Geoportalu chodzi tylko Ortofoto i BDOT10k.

Miałem odwzorowanie Merkatora, zmiana nie pomogła więc wróciłem do pierwotnego.

Z ciekawości spróbowałem wgrać BDOT10k… początkowo użyłem adresu skopiowanego z Geoportalu (dodałem podkład a następnie skopiowałem jego adres z okna warstw Geoportalu) co, przy próbie wgrania go do JOSMa, dało taki sam błąd jak w przypadku topo. W drugim podejściu znalazłem adres na wiki i ten wszedł bez problemu. Podkład uruchamia się normalnie. Więc chyba jednak robię jakiś błąd w adresie…

Aaa… kluczem jest to:

{header(User-Agent,Mozilla/5.0 (JOSM)}

Standardowo w user agencie JOSM-a zawiera się m.in. słowo “Java”. Geoportal wtedy blokuje takie połączenia. Z tym, że nie chodzi tu o blokadę JOSM-a, a najpewniej (moja spekulacja) automatycznego pobieracza o nazwie MOBAC napisanego w Javie, który może im nieźle obciążać serwery.

I teraz wszystko działa pięknie :smiley: Skleciłem taki adres:

wmts:https://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/WMTS/guest/wmts/TOPO?SERVICE=WMTS&REQUEST=getcapabilities{header(User-Agent,Mozilla/5.0 (JOSM)}

Bardzo, bardzo dziękuje za pomoc :slight_smile:

Co można zrobić, jeśli gmina zmieniła numer domu z 241 na 245, e-,apa pokazuje 245, a Geoportal:

Gmina prowadzi ewidencję adresową w iMPA ?

Skoro to wiesz, to
addr:housenumber=245
old_addr:housenumber=241

Nie znam się, wygląda jak e-mapa (patrzyłem urzędnikowi przez ramię)

Tam sprawa jest bardziej skomplikowana, nr 241 istniał zasadniczo wyłącznie w papierach i e-mapie :slight_smile:

Na budynku było 168…

Zasadniczo gmina przy następnym zasileniu danymi bazy adresowej PRG musi usunąć nieaktualny numer 241.
Jeśli prowadzi adresację w iMPA (czyli *.e-mapa.net) można taką sytuację zgłosić poprzez funkcję „zgłoś problem”=> „błąd w numeracji adresowej lub przebiegu ulicy”.
Jeśli prowadzi adresację w innym programie to konieczny będzie kontakt telefoniczny do osoby prowadzącej ewidencje adresową i wskazanie na problem.

No to tak:

  1. Prowadzą w iMPA

  2. Na e-mapie jest tylko 245

  3. W Geoportalu są oba

  4. PRG to jest baza, z której korzysta GeoPortal?

Tak dokładnie.