Tagowanie kościołów i innych obiektów sakralnych

Kilka lat temu, jak zacząłem nanosić granicę parafii stworzyłem i użyłem relacji boundary=religious_administration, do której wrzucałem (co jest niepoprawne) przynależne obiekty kościelne.
Nie zauważyłem wtedy, propozycji https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Relation:site i https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Relations/Proposed/Site.

Po dłuższym namyśle, wydaje mi się, że bardziej poprawne byłoby rozwiązanie z relacjami:

  1. Pozostawienie relacji boundary=religious_administration, tylko dla granic i centrum administracyjnego.
  2. Użycie relacji boundary=site
    Na przykład:
    “type=site + site=parish” lub “type=site + site=monastery”, obejmujące przynależne obiekty.

A nie lepiej wzorować się na granicach administracyjnych? Jedna relacja, granice z rolą outer, ośrodki z jakimiś punktowymi rolami (w państwowej jest to przede wszystkim rola admin_centre, ale możesz poeksperymentować, a jak dojdziesz do zadowalających Cię wyników, to zaproponować standard).

Tak kiedyś myślałem, ale cmentarz czy dzwonnica nie pasuje w żaden sposób do rola admin_centre. :frowning:
Dlatego chciałbym pozostawić granice parafii/diecezji/dekanatu na zasadach granic administracyjnych.

A kto Cię zmusza do używania akurat admin_centre? Możeszs stworzyć więcej ról.

Przyjęte zasady na Wiki, odnośnie “Relation:boundary” https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Relation:boundary

Ale to jest konkretnie o relacji dla granic administracyjnych, a Ty tworzysz nową na wzór i podobieństwo, zawierającą inne elementy. Ogólna zasada działania jest ta sama i warto się wzorować, ale mżesz stworzyć więcej ról. Warto też nie ograniczać propozycji do kościoła rzymskokatolickiego, więc w relacji powinno być gdzieś wyznanie i denominacja.

Zostawiam relację boundary=religious_administration, która będzie dotyczyła tylko granic danej parafii/dekanatu/diecezji/metropolii czy innych granic różnych wyznań i kancelarii jako centrum administracyjnym.
Tworzę nową relacji dla obiektów religijnych.
Będzie to relacja Relation:site ( https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Relation:site )
o nazwie Obiekty Parafii NN w N. w skład której wejdą wszystkie obiekty których właścicielem jest dana jednostka religijna.

Propozycja #1:

Klucz Wartość
type site
name Obiekty Parafii NN w N

Członkowie
Rola Odniesienie
church Kościół pw. NN w NN
building Plebania
cemetery Cmentarz parafialny
building Dzwonnica
perimeter Park Drogi Krzyżowej

W te sposób zakończę dyskusję na temat niewłaściwego użycia relacji i pochopnego usuwania obiektów z relacji.
Czyli zastosuję zasady proponowane na Wiki.

PS. Dziwię się, że tak rzadko jest używana Relation:site. Na przykład do zgrupowania wszystkich punktów siłowni na wolnym powietrzu, czy też większych placów gier dla dzieci.

Dla mnie to jest komplikatoryka. Będą dwie zupełnie niezależne i niepowiązane relacje dla jednego obiektu (parafii).

W takich przypadkach są one zgrupowane już poprzez położenie na tym samym obszarze (np. wewnątrz leisure=playground) i tworzenie relacji site jest w takim przypadku całkowicie zbędne

W takim razie kolejna propozycja #2:
Pozostawiamy obecną relację a dodajemy jeden człon relacji “role” o nazwie “perimeter”, czyli “obwód”.
Wtedy będziemy mieli:

Klucz Wartość
type boundary
boundary religious_administration
name Parafia pw. NN
admin_level 10

Członkowie
Rola Odniesienie
admin_centre Kancelaria parafialna
outer
… …
perimeter Kościół pw. NN w NN
perimeter Cmentarz parafialny
perimeter Dzwonnica

perimeter - Zamknięty obwód lub nieoznakowany wielobok otaczający podzbiór miejsca. Do relacji nie należy dodawać elementów wewnątrz tego obwodu. Więcej w Proposed_features/Site_Perimeter

To może w końcu ustalić wspólnie sposób tagowania parafii, tak jak to zrobiliśmy dla kancelarii parafialnej w diec. opolskiej, aby nie było zarzutów, że błędnie tagujemy i podstawiamy role

Idea, żeby wszystkie obiekty opędzić jedną rolą ma swoje zalety w sytuacji, kiedy chcemy dość uniwersalną relację stworzyć, a chcemy.
Zostałbym przy tym pomyśle, dobry jest.

Natomiast nie upierałbym się, żeby użyć akurat perimeter z relacji site, chyba lepiej byłoby nazwać tę rolę “object” czy coś podobnego i dopuścić wstawianie w nią punktów. Lepiej nie zakładać, że dzwonnica musi być obrysem, może być i punktem jeśli ktoś nie ma możliwości ładnie odrysować.

Przecież perimeter służy to oznaczania obszarów, gdzie wszystko wewnątrz może być traktowane jako element relacji, a nie pojedynczych obiektów?!

Mnie tam się akurat podobało oddzielenie obszaru parafii (boundary, granice administracyjne jak np. gmina) od obiektów parafii (site). Różnica jest taka jak między rejonem szkolnym (w Polsce chyba nikt nie nanosi, ale oczywiście boundary) a obszarem szkoły amenity=school, albo między obszarem gminy, a zbiorem lokalizacji, gdzie mieszczą się biura urzędu.

A jaka jest z tego podziału korzyść?

Per analogia: rejonu szkolnego nie oznaczysz amenity=school. Ale nie traktujcie tego jako głosu za albo przeciw, mnie grancie parafii są akurat obojętne.

To nie będzie https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Relations/Relations_are_not_Categories ?
Jest granica, jest operator, po co relacja?

Dla domów zakonnych i klasztorów, które posiadają kaplice publiczne, powinno się stosować tag amenity=monastery, czy amenity=place of worship i building=monastery? Biorąc pod uwagę wielość form życia zakonnego, gdzie większość zakonów męskich rezyduje przy parafiach a nie w osobnych klasztorach…

Ja by zastosował amenity=monastery do klasztoru a amenity=place_of_worship do publicznej kaplicy/kościoła

  • odpowiednie tagi building

A jeżeli kaplica jest w tym samym budynku co klasztor, powiedzmy na parterze kaplica, na piętrze pomieszczenia zakonnic?

Zmapowany obszar kaplicy z amenity=place_of_worship + level=0, zmapowany obszar zajęty przez zakonnice z amenity=monastery + level=1? Podobnie jak tagowane są sklepy wielopoziomowe?