[OSMF] OpenStreetMap Poland Local Chapter Application - Weryfikacja

Niektórzy z was już pewnie widzieli. Na listy mailowe OSMF-talk oraz talk-pl dostaliśmy informację na temat możliwości wypowiedzenia się co do nadania statusu Local Chapter dla stowarzyszenia. Zapraszam wszystkich subskrybentów tych list do udzielenia wsparcia, dla naszej inicjatywy. Konsultacje trwają do 14.02.

Można się też wypowiedzieć tutaj, to podlinkuję na liście mailingowej.

Dla niezorientowanych: napiszesz co to nam daje?

No i tu mnie masz, bo tak naprawdę samo OSMF chyba jeszcze do końca nie wie. Oficjalnie mamy tylko taką informację


Benefits to local chapters
As an OSMF Local Chapter an organisation can:

Use the name and logo of the OSM Foundation to promote themselves on their website, through the media and on promotional material.
Receive donations, funding or other resources based on their affiliation to OSM
An OSMF Local Chapter cannot:

Represent itself as an official legal representative of the OSMF
Expect any resources, such as servers, domain names from the OSMF (except by special agreement)

W związku z tym powiem, co to oznacza dla mnie:

Po pierwsze dajemy jasny przekaz, że społeczność jest zorganizowana i jest partnerem do rozmów - Local Chapter(LC) - legitymizuje nas jako krajowego “przedstawiciela” - choć to chyba nie do końca odpowiednie słowo. Część z was pamięta zapewne cele w jakich zostało powołane Stowarzyszenie. Jednym z ważniejszych była możliwość reprezentacji w kontaktach z instytucjami i LC jest tego logicznym następstwem.

Po drugie biorąc pod uwagę to co się wokół OSM dzieje, należy założyć, że znaczenie być lub nie być zorganizowanym i zrzeszonym będzie miało coraz większe znaczenie. Ci którzy śledzą co się dzieje wokół projektu na arenie międzynarodowej widzą, jak zmienia się postrzeganie oraz udział biznesu oraz administracji publicznej w OSM. Jestem przekonany, że znaczenia LC będzie z czasem wzrastać.

Podsumowując. Obecnie nabycie statusu LC ma dla mnie charakter marketingowy, jestem przekonany że z czasem będzie ewoluować i nabierać znaczenia i wolę być w tym pociągu niż patrzeć jak przejeżdża :smiley: no i na końcu … Czechy i Słowacja mają dlaczego my nie :wink:

To jest moja odpowiedź (Jak nie jesteście na grupach ;-)) na zapytanie z OSMF:

Jako członek OSMF oraz członek zarządu " Stowarzyszenia OpenStreetPolska" w pełni popieram tą inicjatywę.
Wszyscy, którzy znają nasze podejście do reprezentacji społeczności wiedzą, że jesteśmy w pełni otwarci na wszelkie uwagi oraz staramy się działać w sposób w pełni przejrzysty. Inicjatywy jakie wspieramy oraz organizujemy są skierowane do całej społeczności OSM w Polsce nie tylko do osób związanych ze Stowarzyszeniem OpenStreetMap Polska

As a member of OSMF and a board member of " OpenStreetPoland Association" I fully support this initiative.
Everyone who knows our approach to community representation knows that we are fully open to any comments and we try to act in a fully transparent way. The initiatives we support and organize are addressed to the whole OSM community in Poland not only to people associated with the OpenStreetMap Poland Association.

Dla mnie jest to “foka aprobaty” :smiley: od OSMF, że się do nas przyznają - i że spełniamy pewne wymagania “governance” (“ład” w znaczeniu np. “ład korporacyjny”). Czego dowodem była duża objętość dokumentów, które zostały przygotowane, przetłumaczone i przekazane do Local Chapter and Communities Working Group.

I w tym miejscu należą się kolejne brawa dla tych co tłumaczyli. Konrad, Mateusz w szczególności, trochę Alicja. Gdyby nie ich zaangażowanie do tej dyskusji by niedoszło.

Odsubskrybowałem listę mailingową, ale w pełni popieram tą inicjatywę. Status lokalnego chaptera to jest chociażby prestiż, który się przyda w przyszłości podczas współpracy z wszelkimi organizacjami zewnętrznymi, a nie sądzę, by to nas coś kosztowało.

Daje nam to też to, że możemy oficjalnie się nazywać tak jak się nazywamy. Bez posiadania tego statusu zasadniczo posługujemy się logo i nazwą OSM “na dziko” i teoretycznie OSMF mogło by wystąpić pewnego pięknego dnia do sądu w Polsce o zmianę naszej nazwy, tak żeby nie było w niej “OpenStreetMap”. tudzież ścigać nas za to, że się posługujemy logo OSM przy naszych działaniach. Oprócz tego zdaje się, że będziemy mieli jedno miejsce w “Advisory board” przy OSMF - które jak wskazuje nazwa tego ciała - doradza czasem zarządowi OSMF, tudzież zarząd OSMF zasięga porady tegoż ciała jak samo się zastanawia nad jakąś decyzją.

Ma to sens, dzięki. Kompletnie to przegapiłem.

A czy w ogóle są jakieś argumenty żeby NIE zostać lokalnym oddziałem OSMF?