Nie jest aż taki zbędny.
Numer z tego tagu można sobie wyszukać w https://eteryt.stat.gov.pl/eTeryt/rejestr_teryt/udostepnianie_danych/baza_teryt/uzytkownicy_indywidualni/wyszukiwanie/wyszukiwanie.aspx?contrast=default i porównać zapis (teoretycznie zgodny z uchwałą rady gminy) z tym, co jest w OSM. Może się nawet okazać, że dany identyfikator nie istnieje (kompletnie lub w danej miejscowości) - oznacza to z reguły, że nazwa lub zapis nazwy ulicy uległ zmianie. Nie da się tego zrobić w pełni automatycznie, jednak półautomatycznie już tak (można automatycznie wykryć niezgodności i ręcznie je weryfikować).
Przy ręcznym dodawaniu adresów, oczywiście, nie opłaca się dodawać tego tagu. Jednak, wg mnie, przy importach nie ma powodu by z niego rezygnować.
Jak już wspomniałem, dla niektórych ten tag może być nawet przydatny. Stąd uważam, że nie ma sensu by opisywać go jako „zbędny”, a tym bardziej automatycznie usuwać (patrząc na ilość tych tagów w całej Polsce byłoby to zresztą bardzo długotrwałe).
BTW, w Czechach ma się dobrze dużo bardziej zbędny i niepotrzebny tag: ref:ruian:addr=* - czyli numer referencyjny konkretnego adresu…
Najlepiej po prostu przestać go importować.
Mapę robimy dla ludzi, nie dla botów.
Ja od zawsze wywalam ten tag. Skoro nikt przez 12 lat nie udokumentował jego znaczenia i użycia, to znaczy, że nie jest potrzebny.
Jak komuś zależy, to się postara, tu przykład: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity%3Dgive_box
iD go nie wyświetla. A przy usuwaniu całego adresu, ten tag zostaje jako resztki.