Tu się zatrzymaj. Importów nie przeprowadza się poprzez kasowanie tego, co już jest.
Być może w przyszłości narzędzie pozwoli aktualizować istniejące budynki, ale do tego czasu nie należy kombinować w powyższy sposób, bo to niezgodne z dobrymi praktykami oraz zasadami prowadzenia importów.
Dokładnie o takie przypadki chodzi. Jeżeli jest budynek z adresem i innymi dodatkowymi tagami lub historią to (niestety) też preferuję ręczne poprawienie.
Dla budynków tylko z tagiem bulding=yes, które były wprowadzane bardzo niestarannie - często jeden obrys obejmował szereg budynków można to potraktować, jak cofnięcie błędnego wprowadzenia danych - szczególnie jeśli teraz mamy precyzyjne dane. Oczywiście zmiana jest weryfikowana z orto i innymi źródłami.
Wydaje mi się, że już to poprawiłem ostatnio. Dzisiaj wieczorem jeszcze raz to sprawdzę to z Tomkiem. Jeśli natraficie na takie błędy, proszę o info, najlepiej na forum. Tak jak Roco mówił to błąd “literówka” pliku, który tłumaczy bdot na osm. Biorąc pod uwagę ilość linii w tym pliku takie, błędy mogą się zdarzać.
Zauważyłem, że zdarzają się błędy z budynkami, umiejscowione są w niewłaściwych miejscach. Dużo tego nie ma, jakieś 2szt na 100, ale trzeba przeglądać.
Byla ostatnio na ten temat mowa. Problem moze byc spowodowany przez dwie sprawy:
Kiedys sie uzywalo orto binga bodajze i one tak srednio byly wyrownane
Budynki sa rysowaane na podstawie danychc urzedowych, a one czasami tak srednio sie maja do reczywistosci, ale w tym przypadku chodzi glownie o ksztalt budynku, a nie polozenie.
Pojawiła się nowa funkcjonalność dla zaawansowanych użytkowników polegająca na możliwości pobrania wszystkich budynków z warstwy BDOT. Mam pytanie dotyczące “podmiany” starych obrysów na nowe, dokładniejsze.
Załóżmy, że chcę podmienić kilka/kilkanaście budynków. Pobrałem sobie do JOSM starą i nową warstwę i teraz chciałbym zintegrować nowe i stare dane.
Chciałbym zachować ze starego obrysu:
Historię tworzenia obrysu.
Część tagów, np. wysokość, adres (jeśli istnieje), itp.
Chciałbym dodać z nowego obrysu:
Kształt obrysu
Nowe tagi dotyczące funkcjonalności budynku. np. zastąpić tag buliding=yes tagiem building=detached. EDIT: z tym już sobie poradziłem przez copy / paste tags.
Ja znam tylko taki, że mając wgraną wtyczkę Building Tools, zaznaczasz „stary” i „nowy” obrys budynku (pojedynczymi parami) => więcej narzędzi => zastąp geometrię (CTRL+Shift+G).
Dzięki, o to chodziło. Kopiuje nawet tagi i rozwiązuje konflikty tagowania. Z tą różnicą, że plugin to utilsplugin2. Wujek G namierzył po skrócie klawiszowym
Pobrałem paczkę około 200 budynków i z tego co widzę jest trochę błędów. Widać to na ortofoto, BDOT10k jak i warstwie budynków z integracja.gugik.gov.pl (obrysy na czerwono). Nie pasuje położenie, geometria, a niektóre z nich lądują w miejscu zupełnie “z czapy”. Czemu tak się dzieje? Większość jest ok, ale niektóre wyglądają jak na załączonych obrazkach (na czerwono podświetlone zaimportowane budynki):
Było już wyjaśnione, że BDOT nie jest doskonały i zawiera błędy zarówno geometrii, jak i aktualności. Dlatego jest ostrzeżenie, że należy przeglądać dodawane obiekty.