StreetComplete - edytor na Androida

Moim zdaniem dodanie publicznej uwagi powinno być możliwe wyłącznie razem ze zrobieniem zdjęcia miejsca, którego dotyczy uwaga. Sporo uwag ze StreetComplete “wisi” na mapie, bo brak jest szczegółów. Pomimo tego że już ktoś był w tym miejscu i zauważył, że trzeba mapę poprawić, to i tak kolejna osoba musi pojechać w to samo miejsce, żeby jeszcze raz sprawdzić, co się nie zgadza i wprowadzić zmiany na mapę.

Ale na osm nie da sie dodac zdjec i od lat to jakos funkcjonuje. Oczywiscie, ze zdjeciem o wiele latwiej rozwiazac uwage, ale to by musialo byc dodane do osm i obslugiwane przez osm, a nie zewnetrzny serwer. Obecnie, chcac dodac latwo zdjecie, to chyba tylko SC to umozliwia, a z cala reszta, to trzeba by kombinowac. Robic zdjecie, wrzucac na jakis portal ze zdjeciami, dodawac link.

Swoja droga, swietna funkcja, ktora na pewno bardzo ulatwia rozwiazanie problemow na mapie.

Chodziło mi o dodawanie uwag właśnie poprzez SC (bo tej aplikacji dotyczy wątek). Wiadomo, że osoba korzystająca ze SC ma aparat w smartfonie, więc wystarczyłoby, gdyby SC wymuszał zrobienie zdjęcia do zgłaszanej uwagi.

Oj, uwierz. Wymuszanie czegos na uzytkownikach raczej rzadko wychodzi na plus, zwlaszcza, jesli ktos robi to bezinteresownie.

Lepiej, zeby byla jakas uwaga bez zdjecia, niz brak uwagi. Zawsze jest to jakas szansa na naprawe.

Wystarczyłoby sugerować zrobienie zdjęcia, czy wręcza wchodzić w tryb robienia zdjęcia z automatu. Z opcją wyłączenia tego w ustawieniach.

uwaga na podstawie dzisiejszego przypadku: szedłem ulicą zaznaczoną na OSM jako remont:

https://www.openstreetmap.org/way/870412796

ponieważ remont jest ukończony zaznaczyłem to na streetcomplete. Apka prawidłowo zdjęła tagi construction…ale na ulicy została zmieniona nawierzchnia na kostkę brukową, natomiast w tagowaniu został asfalt sprzed przebudowy.

Wniosek: jeżeli użytkownik zgłasza koniec przebudowy powinien dostawać z automatu pytanie czy się zmieniła nawierzchnia lub powinien następować reset ustwaień nawierzchni. Gdybym nie zajrzał w tagi na JOSMie to asfalt by tam może był po wsze czasy :smiley:

Mozesz sprobowac zglosic buga, ale mam watpliwosci, czy go uznaja. Jesli mnie pamiec nie myli, zglosilem w tym watku problem zwiazany z oznaczaniem budynku jako wybudowany. Brakuje niestety pytania, czy teren wokol budynku takze jest nadal w budowie i jak oznaczysz, ze budyne jest skonczony, to teren wokol, nadal jest oznaczony jako w budowie.

To nie wina StreetComplete, tylko użytkownika, który zaznaczył budowę - powinien był usunąć tagi surface, smoothness, lanes, maxspeed itp.

Myślę, że ZNACZNIE lepszy efekt osiagnie się, usuwając te tagi automagicznie przy zaznaczaniu końca remontu w StreetComplete, niż ewangelizując użytkowników, żeby usuwali te tagi przy ustawianiu construction.

StreetComplete też nie zmusisz, żeby to robiło, bo dlaczego? Na jakiej podstawie miałby usuwać coś, co może być poprawne?

Mateusz, a może by tak zmienić nazwę wątku? Bo już nie taki nowy… :slight_smile:

Zmusić - nie zmuszę, ale namówić mogę próbować :slight_smile:
A w kwestii “dlaczego” - bo skoro ktoś w SC zamyka remont, to zakładamy że widzi i można go od razu odpytać o aktualne parametry, a nawet jak nie od razu, to możemy założyć że ktoś tam z SC łazi i ustawi właściwe.

W sumie nie upieram się, zeby kasować, można i prosić o potwierdzenie dotychczasowych parametrów, w przypadku odpowiedzi że inne, pytać jakie i dopuścić odpowiedź że nieznane i wtedy dopiero kasować.

Zachęcam do obserwowania odpowiedniego zgłoszenia

StreetComplete w jednym zadaniu pyta tylko o jedną rzecz i tak są też grupowane zadania.
Nie tylko nawierzchnia może się zmienić. Przy większym remoncie lub przebudowie oprócz surface mogą się zmienić: geometria,
smoothness, maxspeed, source:maxspeed, lanes, turn:lanes, access, oneway. Więc i tak lepiej będzie te tagi albo usuwać albo zakomentowywać przy dodawaniu remontu.

Usuwać ich automatycznie nie powinno, bo ktoś mógł na bieżąco śledzić budowę i dodać surface=asphalt, lanes=2 i inne tagi, a droga nadal może być zamknięta i w budowie.

https://www.openstreetmap.org/note/2524633 oraz inne w okolicy.

Dzięki, zmieniłem na “Przydatne gdy zadania nie są aktualne”

Przecinek chyba nie jest potrzebny, ale też nie jestem w tej dziedzinie wybitny.

Co do tłumaczenia - każdy może to robić (linki na https://github.com/streetcomplete/StreetComplete/blob/master/CONTRIBUTING.md#translating-the-app )

Dobra uwaga, uspójniłem to co https://poeditor.com/projects/po_edit?order=&filter=&per_page=20&id=97843&id_language=127&search=ostepne+dla+osob znalazło

Czy StreetComplete pokazuje użytkownikowi komentarze do jego zmian?

Natrafiłem przypadkiem przeglądając błękitne mrówki:
https://www.openstreetmap.org/changeset/99881718

Nie, chyba żaden edytor nie pokazuje. To powinno pójść na e-mail. Z tym, że np. Gmail wkłada to do kategorii “Powiadomienia”.

Komunikacja z mapującymi w StreetComplete jest bardzo często w ogóle niemożliwa.
W JOSM’ie (a chyba także w iD?) bezpośrednio w oknie edytora pokazują się chociaż powiadomienia o nowych wiadomościach prywatnych. Dzięki temu, nawet jeśli dany user nie sprawdza swojego e-maila, to i tak jest możliwość nawiązania z nim kontaktu.

Może warto by dodać taką funkcjonalność w StreetComplete ?