Pytania początkujących

Bo im gorsze definicje, tym trudniej je interpretować. Moim zdaniem przez to gorzej funkcjonuje cały ekosystem OSM.

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Key:recycling:plastic_bottle_tops https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:recycling:plastic_bottle_tops https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity%3Drecycling

Hej, pamiętam, że była kiedyś o tym dyskusja, ale nie pamiętam na czym ostatecznie stanęło. W jaki sposób rozrysowujemy ronda turbinowe? Czy mamy rozrysować te pasy, które są oddzielone tymi małymi karbkami? Pytam, bo nawigacje nie do końca sobie z nimi radzą, np. tutaj pokazują, żeby brać drugi zjazd z ronda, a to ewidentnie jest trzeci zjazd, a tutaj pierwszy zjazd, choć ewidentnie jest to drugi zjazd. Pamiętam też kiedyś jak się szlajałem w okolicach Rzeszowa i nawigacja, której używałem (Magic Earth) w ogóle nie czaiła numeracji zjazdów na tych dwóch rondach, co było nieco irytujące. I w sumie nie wiem jak to poprawić. Zmieniłem kiedyś na rondach w Rzeszowie roundabout na circular, ale nie bardzo pomogło.

Masz zdjęcie jak taki twór wygląda?

1 Like

Rozumiem, że jest to rondo turbinowe z pasami oddzielanymi gumowym krawężnikiem? Ja bym nie rozrysowywał pasów jako osobnych linii highway.

https://www.mapillary.com/app/?menu=false&lat=50.066245453729934&lng=21.925078773843246&z=17&pKey=-gpmIGLDm0s2qieaG_HITg&focus=photo

Mapa ma odwzorowywać to co widzimy w rzeczywistości w terenie. Jeśli tagowanie z “construction” byłoby poprawne, to należałoby tam dodać tag bridge, a to by znaczyło że jest tam most/wiadukt, który mogę sfotografować. Ale nie ma, więc nie mogę zrobić zdjęcia.
Odnoszę się do tego odcinka drogi https://www.openstreetmap.org/way/863628379
Dodawanie wszystkich atrybutów drogi do drogi której nie ma to przesada.
Jakby ktoś chciał policzyć wszystkie drogi dwupasmowe albo z betonową nawierzchnią, to tę też by policzył.

Budowę TAT na OSM na bieżąco aktualizujemy, więc jeśli zaczną budować, to na pewno szybko będzie to oznaczone.
Jak ja kiedyś dodawałem coś na dzień przed otwarciem, to jeden z użtkowników mi takie edycje cofał i były sprzeczki o to.

Gdyby kopali dołki pod fundamenty filarów wiaduktu to moim zdaniem railway=construction bridge=yes już można tagować.

O rany. Niby jest fizyczny podział, ale nie wiem czy bym traktował to jako osbne jezdnie. Z drugiej strony jak się wjedzie na środkowe to w prawo nie skręcisz.

Nie mam pomysłu co z tym zrobić.

Trzeba to rozdzielić na dwa pasy, bo każdy z nich ma inne opcje wyjazdu z ronda.

Zakończyłem sprzątanie po importach. Niestety jest kilkadziesiąt błędów, których nie potrafię samodzielnie naprawić. Spora grupa to relacje sieci transportowej. Błędy pojawiły się po nadaniu nazw ulic na odcinkach, gdzie przebiega np. dłuższa linia autobusowa. Wolałbym sam nie eksperymentować z poprawami.

Druga grupa to sieci dróg rowerowych.

Trzecia to granice obszarów administracyjnych. Tu również wolałbym nie popsuć czegoś.

Czy ktoś bardzie obeznany w temacie mógłby przyjrzeć się tym błędom?
https://osmose.openstreetmap.fr/en/byuser/Piotr_J

“Missing way on level crossing” - chodzi o brak drogi lub toru jak na https://www.openstreetmap.org/node/2467997303


“railway=disused without disused:railway”, “railway=abandoned without abandoned:railway” to nie są realne błędy tylko dziwne pomysły Osmose, to można olać. Schowałem te zgłoszenia.

“boundary=administrative without admin_level” - można zignorować albo usunąć tag boundary=administrative z lini takich jak https://www.openstreetmap.org/way/192490555 (relacje w pełni wystarczają)

“Combined foot- and cycleway without segregated.” - czeka na kogoś z StreetComplete na miejscu, chyba że widać na zdjęciach lotniczych

“Way access mismatch relation route=bicycle” - albo ktoś relację źle zaznaczył, coś jest skopane i wymaga weryfikacji na miejscu lub wadliwa infrastruktura rowerowa. Nie twoja wina.

Ogólnie, tam są błędy których prawie na pewnio nie wywołałeś.


Wygląda na to że przerobione i można dalej importować?

Błędy pojawiają się u mnie, ale tylko dlatego, że coś tam drobnego ruszyłem. Nie są to moje edycje.

Wszystkie problemy, które wyłapałem są już poprawione. Najwięcej było problemów z niewłaściwymi nazwami ulic, adresami, brakiem ulic po dodaniu nowych adresów, nakładkami dróg na budynki.

Te błędy, które tam zostały, nie są związane z importami budynków i adresów, które robiłeś, więc nie musisz się przejmować.
Nieźle, że sobie tak szybko poradziłeś z tysiącami błędów po imporcie, gratki:)

Jak się narozrabia, to nie ma wyjścia i trzeba posprzątać. :slight_smile:

Przy okazji - czy jest jakaś magiczna składnia zapytania w overpass, która:

  1. pokaże zduplikowane adresy.
  2. pokaże obecność 2 różnych adresów w odległości np. 10-15 m?

Niestety, to chyba na Overpass za trudne.

Może Osmose to potrafi znaleźć? Chyba nie, to można dorzucić do zamówień…

Masz jakiś przykład takiego dubla? To bym sprawdził czy http://osmose.openstreetmap.fr/en/map/#zoom=10&lat=50.5404&lon=20.364&item=xxxx&level=1&tags=&fixable= wykrywa

Zawsze możesz Overpassem załadować wszystko w danym rejonie, co ma addr:housenumber do JOSM-a i puścić walidację :wink:

Jeszcze nie, ale na pewno istnieją. Osmose na pewno wykrywa duble w tym samym miejscu, ale już tego samego adresu w kilku lokalizacjach nie.

Ciekawy pomysł. Wypróbuję, dzięki. Edit: bardzo dobre rozwiązanie. Działa! :slight_smile:

Jeszcze tylko muszę znaleźć sposób na wyszukiwanie adresów w mikroodległości od siebie.

Nie wiem gdzie o to można poprosić, więc napiszę tutaj. Czy można poprawić nazwę tagu w edytorze iD dla highway=motorway_junction z “Wjazd/zjazd z autostrady” na “Zjazd z autostrady”? Niedawno ktoś zrobił spory bałagan przy węzłach w Bydgoszczy (https://www.openstreetmap.org/changeset/99183025) i przy zabieraniu się do poprawek zauważyłem, że faktycznie nazwa tagu sugeruje, żeby dawać go też na wjazdach na autostradę/ekspresówkę.

A wjazd na autostradę oznacza się innym tagiem?

Edit: A, to jest co innego. Zmieniłem na “Węzeł autostradowy”, tak jak jest na Wiki. Angielska wersja to “Motorway Junction / Exit”.
Będzie widoczne dopiero od następnej wersji iD, czyli raczej nieprędko.