Pytania początkujących

W ten sposób https://www.openstreetmap.org/node/8328936051. Nie zawsze pojemniki te mają kształt serduszek. Drugi przykład . https://www.openstreetmap.org/node/8339827749

Ja się zastanawiam nad stosowaniem dla tego typu obiektów tagu “street_furniture”, bo “amenity” to zbyt ogólna kategoria, ciężka do zdefiniowania przez to, jak różne rzeczy obejmuje. Nie wiem tylko jak nazwać ten konkretny rodzaj, może “cap_collector”?

Wg mnie km2bp znakomicie zmapowal takie pojemniki. Dodatkowe tagowanie skomplikowałoby zapanowanie nad danymi na mapie. Jakby nie było są to przecież śmietniki na nakrętki a ich charytatywny charakter niewiele zmienia.

1 Like

:slight_smile:

Można dać or razu, potraktowałbym budowę mostu jako składową część trasy tramwajowej.

Tak samo, jak idą wyburzenia/wycinka to już można dać railway=construction czy highway=construction

A, przy okazji: rozważyłbym też danie dodatkowo construction=tram

Ale według https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Bottle_top to obejmuje też kapsle. Nie lepiej recycling:plastic_bottle_tops ?

mamy ogólny schemat na tagowanie recyklingu ( https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Tag:amenity=recycling?uselang=pl ) , po co robić wyjątek na ten przypadek?

I czemu amenity będące trudne do zdefiniowania to problem?

Ten odcinek już dawno narysowałem i oznaczyłem https://www.openstreetmap.org/note/2397973
jako:

bridge=viaduct
construction=tram
electrified=contact_line
frequency=0
gauge=1435
layer=1
note=Budowa TAT na Nowy Dwór
oneway=yes
railway=construction
voltage=600

Tagowanie mostów w budowie jest opisane chociażby tutaj: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:bridge

Lepiej. Dzięki

Bo im gorsze definicje, tym trudniej je interpretować. Moim zdaniem przez to gorzej funkcjonuje cały ekosystem OSM.

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Key:recycling:plastic_bottle_tops https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:recycling:plastic_bottle_tops https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity%3Drecycling

Hej, pamiętam, że była kiedyś o tym dyskusja, ale nie pamiętam na czym ostatecznie stanęło. W jaki sposób rozrysowujemy ronda turbinowe? Czy mamy rozrysować te pasy, które są oddzielone tymi małymi karbkami? Pytam, bo nawigacje nie do końca sobie z nimi radzą, np. tutaj pokazują, żeby brać drugi zjazd z ronda, a to ewidentnie jest trzeci zjazd, a tutaj pierwszy zjazd, choć ewidentnie jest to drugi zjazd. Pamiętam też kiedyś jak się szlajałem w okolicach Rzeszowa i nawigacja, której używałem (Magic Earth) w ogóle nie czaiła numeracji zjazdów na tych dwóch rondach, co było nieco irytujące. I w sumie nie wiem jak to poprawić. Zmieniłem kiedyś na rondach w Rzeszowie roundabout na circular, ale nie bardzo pomogło.

Masz zdjęcie jak taki twór wygląda?

1 Like

Rozumiem, że jest to rondo turbinowe z pasami oddzielanymi gumowym krawężnikiem? Ja bym nie rozrysowywał pasów jako osobnych linii highway.

https://www.mapillary.com/app/?menu=false&lat=50.066245453729934&lng=21.925078773843246&z=17&pKey=-gpmIGLDm0s2qieaG_HITg&focus=photo

Mapa ma odwzorowywać to co widzimy w rzeczywistości w terenie. Jeśli tagowanie z “construction” byłoby poprawne, to należałoby tam dodać tag bridge, a to by znaczyło że jest tam most/wiadukt, który mogę sfotografować. Ale nie ma, więc nie mogę zrobić zdjęcia.
Odnoszę się do tego odcinka drogi https://www.openstreetmap.org/way/863628379
Dodawanie wszystkich atrybutów drogi do drogi której nie ma to przesada.
Jakby ktoś chciał policzyć wszystkie drogi dwupasmowe albo z betonową nawierzchnią, to tę też by policzył.

Budowę TAT na OSM na bieżąco aktualizujemy, więc jeśli zaczną budować, to na pewno szybko będzie to oznaczone.
Jak ja kiedyś dodawałem coś na dzień przed otwarciem, to jeden z użtkowników mi takie edycje cofał i były sprzeczki o to.

Gdyby kopali dołki pod fundamenty filarów wiaduktu to moim zdaniem railway=construction bridge=yes już można tagować.

O rany. Niby jest fizyczny podział, ale nie wiem czy bym traktował to jako osbne jezdnie. Z drugiej strony jak się wjedzie na środkowe to w prawo nie skręcisz.

Nie mam pomysłu co z tym zrobić.

Trzeba to rozdzielić na dwa pasy, bo każdy z nich ma inne opcje wyjazdu z ronda.

Zakończyłem sprzątanie po importach. Niestety jest kilkadziesiąt błędów, których nie potrafię samodzielnie naprawić. Spora grupa to relacje sieci transportowej. Błędy pojawiły się po nadaniu nazw ulic na odcinkach, gdzie przebiega np. dłuższa linia autobusowa. Wolałbym sam nie eksperymentować z poprawami.

Druga grupa to sieci dróg rowerowych.

Trzecia to granice obszarów administracyjnych. Tu również wolałbym nie popsuć czegoś.

Czy ktoś bardzie obeznany w temacie mógłby przyjrzeć się tym błędom?
https://osmose.openstreetmap.fr/en/byuser/Piotr_J