Pytania początkujących

U nas w południowo-zachodniej Polsce mówi się wielokąt albo wielobok.

Fajnie, że Wikipedia uwzględnia też żargon i kalki z angielskiego, ale po polsku i w osm to jest jednak wielokąt, a nie poligon.

Przepraszam, poprawię się :slight_smile:

Jako wnuk i syn geodety poznałem słowo poligon znacznie wcześniej, niż zrozumiałem jego znaczenie militarne. Długie lata nie wiedziałem również, że jest to kalka językowa. :slight_smile:

W geodezji ten wielokąt można nazwać np. ciąg poligonowy zamknięty dwustronnie nawiązany. :slight_smile: Może stąd moje żargonowe słownictwo. Ale nic, przyznaję, że język polski jest fajny i wielobok również. :slight_smile: Pozdrawiam. Miłego mapowania. :slight_smile:

Wielobok też jest ok - mam na myśli polskie wiki OSM, gdzie używamy właśnie słów wielokąt/wielobok, ale nie poligon.
Użycie tego słowa w geodezji wyraźnie nie przebiło się do normalnego języka, zapewne z powodu łatwej pomyłki z innym poligonem :slight_smile:

  1. W budowie jest wiadukt po którym będą biegły tory tramwajowe - czy równocześnie z budową wiaduktu dodajemy railway=construction, czy czekamy aż wybudują wiadukt i dopiero zaczną kłaść szyny?
    https://www.openstreetmap.org/changeset/97464660
  2. Czy korytarze ekologiczne zaznaczone na mapce w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Wojkowice to dobre źródło na dodanie leisure=nature_reserve? leisure=nature_reserve wg wiki to obszar chroniony mający duże znaczenie dla przyrody, flory, fauny oraz obiektów geologicznych lub o innym szczególnym znaczeniu, który jest zarezerwowany i zarządzany na rzecz ochrony i zapewnienie szczególnych możliwości dla studiów lub badań

Ani korytarz ekologiczny nie jest formą ochrony przyrody, która nakładałaby jakiekolwiek rygory, ani studium ma moc wiążącą dla przeciętnego człowieka, ani w końcu żadnego śladu po tych korytarzach w terenie zapewne nie ma. Więc nie.

Jak oznaczać serduszko na plastikowe nakrętki:

https://przelom.pl/34133-serce-na-nakretki-stanelo-w-chrzanowie.html

W ten sposób https://www.openstreetmap.org/node/8328936051. Nie zawsze pojemniki te mają kształt serduszek. Drugi przykład . https://www.openstreetmap.org/node/8339827749

Ja się zastanawiam nad stosowaniem dla tego typu obiektów tagu “street_furniture”, bo “amenity” to zbyt ogólna kategoria, ciężka do zdefiniowania przez to, jak różne rzeczy obejmuje. Nie wiem tylko jak nazwać ten konkretny rodzaj, może “cap_collector”?

Wg mnie km2bp znakomicie zmapowal takie pojemniki. Dodatkowe tagowanie skomplikowałoby zapanowanie nad danymi na mapie. Jakby nie było są to przecież śmietniki na nakrętki a ich charytatywny charakter niewiele zmienia.

1 Like

:slight_smile:

Można dać or razu, potraktowałbym budowę mostu jako składową część trasy tramwajowej.

Tak samo, jak idą wyburzenia/wycinka to już można dać railway=construction czy highway=construction

A, przy okazji: rozważyłbym też danie dodatkowo construction=tram

Ale według https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Bottle_top to obejmuje też kapsle. Nie lepiej recycling:plastic_bottle_tops ?

mamy ogólny schemat na tagowanie recyklingu ( https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Tag:amenity=recycling?uselang=pl ) , po co robić wyjątek na ten przypadek?

I czemu amenity będące trudne do zdefiniowania to problem?

Ten odcinek już dawno narysowałem i oznaczyłem https://www.openstreetmap.org/note/2397973
jako:

bridge=viaduct
construction=tram
electrified=contact_line
frequency=0
gauge=1435
layer=1
note=Budowa TAT na Nowy Dwór
oneway=yes
railway=construction
voltage=600

Tagowanie mostów w budowie jest opisane chociażby tutaj: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:bridge

Lepiej. Dzięki

Bo im gorsze definicje, tym trudniej je interpretować. Moim zdaniem przez to gorzej funkcjonuje cały ekosystem OSM.

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Key:recycling:plastic_bottle_tops https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:recycling:plastic_bottle_tops https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity%3Drecycling

Hej, pamiętam, że była kiedyś o tym dyskusja, ale nie pamiętam na czym ostatecznie stanęło. W jaki sposób rozrysowujemy ronda turbinowe? Czy mamy rozrysować te pasy, które są oddzielone tymi małymi karbkami? Pytam, bo nawigacje nie do końca sobie z nimi radzą, np. tutaj pokazują, żeby brać drugi zjazd z ronda, a to ewidentnie jest trzeci zjazd, a tutaj pierwszy zjazd, choć ewidentnie jest to drugi zjazd. Pamiętam też kiedyś jak się szlajałem w okolicach Rzeszowa i nawigacja, której używałem (Magic Earth) w ogóle nie czaiła numeracji zjazdów na tych dwóch rondach, co było nieco irytujące. I w sumie nie wiem jak to poprawić. Zmieniłem kiedyś na rondach w Rzeszowie roundabout na circular, ale nie bardzo pomogło.

Masz zdjęcie jak taki twór wygląda?

1 Like