Miejsca wykorzystujące OSM

Openstreetmap-Carto po polsku: Na www.osmap.pl dostępna jest nowa polska wersja światowej mapy Openstreetmap. Serwer znajduje się w Olsztyn i jest obsługiwany z Amsterdamu lub Niemiec w przypadku awarii.

Mapa działa bardzo często z tag „name:pl”, jeśli brakuje ważnych nazwisk, dodaj je tam. W przeciwnym razie mapa jest mniej odpowiednia do mapowania, aktualizacje są wykonywane co najmniej raz w miesiącu, przy czym „zoom <9” znacznie rzadziej w roku.

Niestety nie mówię po polsku. Jeśli znalazłeś błąd (na stronie, a nie na mapy), prześlij mi wiadomość w języku angielskim, jeśli to możliwe.

Wielkie dzięki.

Mapa w przeciwieństwie do głównej strony projektu OSM całkowicie jest pozbawiona klkikalności. Prawy przycisk myszy nie działa i nie można wyświetlać dodatkowych informacji o wybranym obiekcie takich jak metryczka firmy lub dane kontaktowe. Nawet papierowe mapy posiadały na odwrotnej stronie odnośniki z numerami telefonów do hoteli lub restauracji. Może mi ktoś wyjaśnić jaki jest sens tworzyć coś tak bezużytecznego?

Choćby łatwe sprawdzenie “polonizacji” nazw na świecie albo wygoda orientacji (bo nie znam chińskiego ani azerskiego). Nie wiem czemu tak łatwo mówisz o “bezużyteczności”, moim zdaniem to nie jest takie zerojedynkowe. Taki sam zarzut można skierować do strony OSM.org - nie jest klikalne lewym przyciskiem i brak skojarzonych zdjęć satelitarnych i z poziomu ulicy, no i nie można nanosić swoich warstw POI.

Thanks, nice rendering!

EDIT: Just added name:pl to Ireland - https://www.openstreetmap.org/changeset/97926255

Kuba wyspa też potrzebuje…

Tu masz rację nie zwróciłem uwagi na tą ważną zaletę. Wszystkie nazwy są napisane zrozumiałym alfabetem łacińskim Ale Maps.me i OSMAnd robią dokładnie to samo nie trzeba zmagać się z chińskimi znaczkami egipskim pismem lub cyrylicą. A brak klkalności zawsze będę uważał za wadę. Dlatego nie jestem entuzjastą Map.cz gdyż tam klkalność co prawda jest ale ograniczona. i dobrze rozwinięta jedynie w Czechach.

Wow… Choćby dlatego było warto! :laughing:

Ten serwis nie jest unikalny, tylko łączy te zalety polonizacji z bogactwem elementów OSM Carto i to połączenie wydaje mi się atrakcyjne (różne obiekty za granicą mogą mieć polskie nazwy, nie tylko kraje i miasta). Brak klikalności jest wadą także moim zdaniem, ale ja mam wysokie oczekiwania i brak personalizowanych stylów wektorowych opartych o OSM Carto na wolnej licencji i nie uwiązanych do własnościowego silnika (ArcGIS zrobił udatny port, ale wymaga ichniego programu) budzi moją niechęć jeszcze bardziej.

I to jest problem przy możliwości dowolnej edycji przez każdego:
https://www.osmap.pl/#8/48.184/25.041 - Stanisławów
https://www.osmap.pl/#9/48.5484/24.9788 - Iwano-Frankiwsk

@maraf24:

Na Ukrainie niestety istnieje wiele problemów z redagowaniem nazwisk w innych językach - wynika to z politycznych wysiłków Ukrainy. Na przykład w przypadku miasta Kijów wiele języków nieustannie przemieszcza się w tę iz powrotem.

@Kocio:

Dzięki, dobrze to wyjaśniłeś. Openstreetmap-Carto jest najbardziej szczegółowym stylem mapy i ma wiele na mapie, co w innym przypadku można osiągnąć tylko za pomocą „overlays”.

@km2bp:

Myślę, że dobrym pomysłem jest podanie większej ilości informacji prawym przyciskiem myszy. Popracuję nad tym. Ale najpierw chcę ulepszyć wyszukiwanie, na pewno jest wiele terminów z kategorii nadal błędnych. (A także poprawnie sformatuj adresy po polsku. Wtedy nadal powinno być możliwe ustawienie „Marker” i udostępnienie mapy. mnie na „kliknięcie POI”.

@Mateusz Konieczny

Thank you for correcting/adding these - don’t forget Santiago de Cuba :wink: Friday next week I’ll pull in new updated data from OSM, so expect to see those changes in the beginning of February. You (and everyone) has 7 days left for correcting all name:pl tags’ll you’ll find missing or misspelled.

[W piątek za tydzień dane zostaną ponownie pobrane z OSM - na początku lutego ponownie wyrenderuję “zooms” poniżej 9 - więc proszę kontynuować przez następne 7 dni :slight_smile: ]

@all:
Komputer przetłumaczył mi odpowiedzi na język polski. Proszę wybaczyć dziwne sformułowania i niezręczne zdania.

Dodałem name:pl do wyspy Kuba.
https://www.openstreetmap.org/changeset/98020928

Lokalizacja opisanego w artykule schronu przeciwlotniczego podana na OSM https://epoznan.pl/news-news-114602-weszli_do_schronu_pod_ulica_jarochowskiego_wejscie_tuz_przy_warzywniaku. Kto będzie pierwszy i naniesie go na mapę?

KFC na stronie konkretnego lokalu używa OSM:
https://kfc.pl/main/home/restaurant/764
©MapTiler ©OpennStreetMap contributors

https://www.przedszkola.edu.pl/warszawa.html
Leaflet | © OpenStreetMap contributors

Pracujące pługopiaskarki we Wrocławiu:
https://ekosystem-az.smok.net.pl/
© OpenStreetMap contributors
Atrybucja jest, ale ukryta, trzeba kliknąć. Domyślnie powinna być rozwinięta, a nie schowana.

https://rejestr.io/krs/113478/agri-plus
bez atrybucji

Tu jest dopiero “kfjatek” :roll_eyes:
https://www.lpr.com.pl/pl/ladowiska/mapa-miejsc-gminnych-oraz-ladowisk-przyszpitalnych/

Zobaczcie na Copyright :smiley: :smiley: :smiley:

Mapa wstrząsów górniczych kopalń Polskiej Grupy Górniczej
https://korporacja.pgg.pl/likwidacja-szkod-gorniczych/mapa/index.html
System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej Zarządu Transportu Metropolitalnego
https://sdip2.metropoliaztm.pl/

sekretariat@lpr.com.pl (z https://www.lpr.com.pl/pl/kontakt/sekretariat/ )

tytuł: Błędnie opisane źródło mapy (to OpenStreetMap, nie Google)

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Lacking_proper_attribution/lpr.com.pl_email
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Lacking_proper_attribution

Dobra robota. Dzięki.

Geoportal firmy Geobid korzysta z map OSM:
https://polska.geoportal2.pl/

Pozwoliłem sobie do nich zadzwonić i przy okazji zapytać o aktualizację danych lotnisk :wink: Pracują nad tematem, ale może to jeszcze potrwać :slight_smile: Dane na mapie dotyczące lotnisk są z 2016/2017 …

https://zielonogorskirowermiejski.pl/mapa-stacji/ Już zgłosiłem brak licencji Automat odpisał natychmiast ze czasu na odpowiedź mają 2 tyg.