No to naprawde ciekawwie to wyglada. Nie sadzilem, ze taki balagan jest u nas. Ciekawe, czy w innych krajach jest podobnie.
Co do pierwszego linka, to nie dziala.
A teraz zadam swoje pytanie, ktore jest powiazane z tematem importu.
Znalazlem ulice na ktorej jest 13 domkow, ale bez wprowadzonych numerow.
Na stronie “https://budynki.openstreetmap.org.pl” niestety, ale nie ma tych adresow, ale sa na geoportalu. Mozna w josm zobaczyc warstwe z tymi adresami, ale ja chcialem sprobowac importu, a to jest doskonaly sposob, bo nawet jak cos skopie, to latwo bedzie naprawic. Jest takze mniejsze prawdopodobienstwo, ze zrobie jakis blad przy dodawaniu adresow.
W zwiazku z tym, mam kilka pytan:
Jak zrobic taki import, zeby tylko wyslac w josm i bedzie dodane do osm?
Czy da sie wybrac jakis niewielki teren (kilka budynkow, ulic, czy tez jakas mala wioska), ewentualnie zaznaczyc jakis obszar i z tego obszaru adresy bylyby dodane ddo josm.
Witam. Mam pytanie. Ostatnio zauważyłem, że użytkownik Dynx zaimportował sporo budynków i adresów w mojej okolicy (miasto i gmina Biłgoraj). Dziś uzupełniając mapę dodatkowo zauważyłem, że występują przecinające się budynki, a geometria budynków często ma zbędne punkty i jest średniej jakości. Czy takie changesety powinny zostać wycofane? https://www.openstreetmap.org/changeset/97750851 https://www.openstreetmap.org/changeset/97601189
Takie importy na ślepo, bez przejrzenia co się robi wymagają specjalnej zgody, tutaj jej nie było. (i wątpie by w Polsce importy na ślepo zgodę by dostały)
I każdy może je wycofać.
Aczkolwiek jak na kogoś na forum się narzeka to powinno się mu dać znać - już to zrobiłem.
Wiem, bo sam bardzo się wkurzyłem gdy pewna osoba wycofała moje zmiany bez poinformowania mnie o wycofaniu i co zrobiłem źle (i nadal tego nie wiem). Dopiero 2 dni temu dowiedziałem się o tym (a wycofane zostały jakieś 20 dni temu) i czekam na odpowiedź tej osoby. Wolałem jednak najpierw zapytać co z tym zrobić, bo średnio się znam na importach i wycofywaniu. Dopiero od niedawna to robię i na małą skalę.
Dobrze, że jest kontakt, a nie tak jak to było z Kaczorem… Cieszę się, że wycofywanie nie będzie potrzebne, bo jednak ten import dodał wiele budynków które od dawna są, a na OSM ich nie było…
Wiem, nie chciałem żeby to zabrzmiało jak porównanie. Cieszę się, że ktoś chce pomóc, bo obecnie Biłgoraj jest tak średnio zmapowany. Główne ulice wyglądają raczej dobrze, ale te mniejsze często pamiętają czasy importu z UMP (2009), a ich geometria jest okropna. W ogóle cały powiat biłgorajski jest pusty, często brakuje landuse (w Biłgoraju w ogóle nie ma residental area [poza fragmentem osiedla Bojary], obszary gdzie są pola i mniejsze lasy są wielką pustką z ścieżkami, które są o dziwo dobrze zmapowanie [dzięki jednemu lokalnemu mapperowi który w przeszłości dodał i uzupełnił sporo ścieżek]). Sam sobie z tym nie poradzę. Pewnie jeszcze poproszę o pomoc z landuse w odpowiednim wątku.
Moim zdaniem wygląda to po prostu źle, szczególnie w porównaniu do innych miejsc.
Bardzo możliwe… Mówię, wiele dróg pamięta czasy importu z UMP 2009 i od tamtego czasu nie było takiego aktywnego mappera który robi w Biłgoraju (użytkownik grypiomi dodał część ścieżek i jakieś budynki w okolicy oraz LafarM coś z przejazdów DW835 i paroma głównymi ulicami dodał, a tak poza tym to w sumie tyle, no chyba że liczymy zmiany Zibiora z 2011-2013 które w sumie jakościowo i aktualnością niezbyt się różnią od importów UMP) więc nic dziwnego… Widzę, że ostatnio zrobiłeś spore zmiany w Biłgoraju, dzięki!
jeśli chodzi o stronę Budynki to cały czas mamy już nowe podkłady z fixme. Jesli chodzi adresy to Szydzio zdradził swój przepis na aktualizację adresów więc czy to nowość?
Mam pytanie - w mojej okolicy jest wiele budynków, które mają tylko building=yes i bardzo niedokładny obrys względem podkładu. Czy jest szansa, aby strona budynki.open… szybciej uaktualniała informację o brakujących budynkach (które są zaznaczone na czerwono)? Obecnie jest to raz na tydzień (w chwili uaktualniania danych z oficjalnego rejestru).
Taka opcja pozwoliłaby na szybkie wykasowanie tych obrysów i ponowny szybki import poprawnych obrysów z właściwymi tagami.
W innym przypadku pozostaje pracochłonne ręczne poprawianie obrysu i uzupełnianie tagów.
Tu się zatrzymaj. Importów nie przeprowadza się poprzez kasowanie tego, co już jest.
Być może w przyszłości narzędzie pozwoli aktualizować istniejące budynki, ale do tego czasu nie należy kombinować w powyższy sposób, bo to niezgodne z dobrymi praktykami oraz zasadami prowadzenia importów.
Dokładnie o takie przypadki chodzi. Jeżeli jest budynek z adresem i innymi dodatkowymi tagami lub historią to (niestety) też preferuję ręczne poprawienie.