addr:street:sym_ul

Pojawia się takie coś, jak w tytule wątku i wiem, że jest wykorzystywane przez co najmniej jednego bota/skrypt do QA, więc nie ruszam.

Ale mimo objasnień pod koniec spotkania, nadal nie rozumiem, po jaką cholere sym_ul zostało wepchnięte w schemat addr:, bez żadnej dokumentacji na wiki zresztą. Tzn. nie widzę powodu, dla którego to nie jest w schemacie teryt:.

Uważam, że należy przerobić bota/skrypt (boty/skrypty?), żeby jednak szukał sym_ul w tagu teryt:sym_ul i globalnie zmienic tagi, zamiast śmiecić w dobrze udokumentowanym addr:*.

Oraz udokumentować schemat teryt:*.

Załóż podstronkę na OSM wiki project poland. Niech autorzy dopiszą w nich co mieli na myśli.

Chyba lepiej tutaj.

  1. to forum jest miejscem, gdzie dyskutujemy.

  2. kiedy już sobie uzasadnimy, nikogo to nie będzie interesować na tyle, żeby leżało na wiki (wikiw, amen).

  3. na wiki się kiepsko dyskutuje, tu łatwiej

  4. a w ogóle, pewnie tam nikt nie zajrzy i tak się skończy dyskusja.

+1

Przede wszystkim, warto ustalić, co tego używa.

WiktorN to ujednolicał, więc pewnie wie, gdzie to jest używane (ten jeden bot/skrypt QA, o którym wiem), ale może ktoś jeszcze? Zgłaszać się!

A w kwestii udokumentowania schematu teryt:*, to albo w miejscu, gdzie już mamy jakąś dokumentację do TERYT, albo utworzyć osobny artykuł na wiki, a na wikiproject OSM Polska umieścić do niego link. Mi osobiście drugie rozwiązanie wydaje się lepsze.

To co zrobiłem jest opisane tu:
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Talk:Pl:Importy/Adresy
.
Rzeczywiście, nie zaktualizowałem zamiany teryt:symul na addr:street:sym_ul

Teraz - z czego wynika to, że addr:street:sym_ul jest lepsze niż teryt:symul:

  1. addr:street:sym_ul jasno wskazuje, że jest to dookreślennie obiektu addr:street, i tak jest w istocie
  2. addr:street:sym_ul sugeruje, że zmieniając addr:street trzeba spojrzeć na addr:street:sym_ul
  3. addr:street:sym_ul jest blisko addr:street na liście tagów w JOSM (w przeciwieństwie do teryt:sym_ul)
  4. jeżeli połączymy adres z obrystem, to nie bardzo wiadomo, czego dotyczy teryt:symul - budynky, adresu, amenity, może jeszcze czegoś innego, a mając to w przestrzeni addr:, wiemy, że jest to ściśle powiązane z adresem.

Jedyny kłopot jest taki, że chcąc opisać highway=* / name= za pomocą SYM_UL, to trzeba korzystać z teryt:symul.

PS. Inna sprawa, że to co napisałem, pewnie już dojrzało do tego, by zostać przeniesione ze strony dyskusji na główną.

+1!!

No to będę się upierać.

  • Całe to symboliczne powiązanie sym_ul z addr:street dobrze wygląda na papierze, ale de facto albo ktoś wie, co to jest sym_ul i będzie pamiętać o zmianie również kiedy będzie to w tagu teryt:sym_ul, albo nie wie i wetknięcie refa do addr:street:sym_ul niewiele tu zmieni.

  • I tak musimy kontrolować działanie tych drugich, więc jeśli nawet ktoś wiedzący o sym_ul zapomni o zmianie teryt:symul, to mechanizm kontrolny, jaki by on nie był, wyłapie również i te przypadki.

  • Wprowadzamy niespójność między tagowaniem adresów, a tagowaniem ulic - jak słusznie zauważyłeś, lepszy byłby ten sam tag.

  • Nie powinniśmy dorzucać lokalnych polskich dodatków do globalnego addr:*.

  • Prędzej czy później ktoś spoza Polski będzie się tego czepiać. I prorokuję, że nie przyjdzie z tym do nas, tylko zacznie pytać społeczności międzynarodowej, “co to [ocenzurowano] jest addr:street:sym_ul?”.

  • A my właśnie chcemy przystąpić do OSMF

Czyli dla wątpliwego skojarzenia naszych refów z ulicą ryzykujemy konflikt ze społecznością międzynarodową. To samo dotyczy pozostałych opisanych w zalinkowanej dyskusji(*) lokalnych dodatków do addr:*.

Jak najbardziej, skoro to już działa.

(*)Kawał dobrej roboty, tak poza tym :slight_smile:

Mnie przekonuje argumentacja Wiktora - addr:sym_ul jest powiązane z adresem i nic bym nie zmieniał.

Poza tym @rmikke - od kiedy nie można dodawać swoich tagów, hm? Kiedyś na wiki widziałem taką sugestię, że można dodawać dowolne/swoje tagi, tylko trzeba mieć na uwadze, że nie będą one rozpoznawane przez soft. Nie widziałem nigdzie zakazu dodawania “dziwnych tagów”.

Serio, nie czuję tego problemu. A właściwie przedstawiasz to trochę tak, że odbieram to jako problem typu “ojej, co ludzie (za granicą) powiedzą?”. Osobiście mam to gdzieś, co ludzie za granicą powiedzą - ważne jest to, by było to przydatne dla nas - polskiej społeczności.

Tak, ale: Jeśli jest to udokumentowane, nikt tego nie ruszy. Ktoś z zewnątrz przeczyta na Wiki jaki to ma sens dla lokalnej społeczności i nie tknie bo jest tak jak piszesz. A takich lokalnych tagów jest dużo.

Ostatnio jednak w Nepalu paru ludzi z tzw. Zachodu chciało kasować tagi w Nepalu, bo nigdzie nie były udokumentowane. Trzeba się o to zatroszczyć.

Ok, jasne.

Nie ma zakazu dodawania dziwnych tagów i nikt nam nic nie powie (a w każdym razie - nie powinien) na schemat teryt:*. Natomiast dodawanie naszych kawałków do istniejącego globalnego, dobrze udokumentowanego schematu bez zmiany dokumentacji tego schematu może, a nawet powinno, być źle widziane. I nie mam tu na myśli jakiejś dokumentacji w jakimś naszym kąciku - należałoby rozszerzyć globalny schemat na wiki. Co być może i dałoby się przepchnąć, rozszerzając pomysł Wiktora w taki sposób, żeby można z niego było korzystać globalnie, np. dodając w dokumentacji coś w stylu: można rozszerzać schemat o lokalne dane adresowe, nie mieszczące się w istniejących tagach schematu według wzorca addr:xx:yyyy, gdzie xx jest kodem kraju, a yyyy dowolną końcówką udokumentowaną na wiki. Z tym, że nie wiem, czy nam się chce, bo wtedy i tak trzeba przerobić nasze narzędzia, a do tego trzeba przepchnąć propozycję.

A, jak już pisałem, o ile sama informacja jest jak najbardziej potrzebna, to przydatność ładowania jej w schemat addr:* jest wątpliwa.

I tak de facto ostateczne zdanie ma tu moim zdaniem WiktorN, bo trzeba wtedy przerobić narzędzie do importu i narzędzie do kontroli.

Ostatnie zabawy z importami pokazują mi w osmose kilkaset błędów Level 2 związanych z dodaniem tagu addr:street:sym_ul w adresach . Jak mam postąpić? Zostawić ten tag bez zmian i nie przejmować się tymi błędami? Czy raczej wyczyścić?

Ja przy importach tego tagu ze względu na to co kiedyś pisał Rico nie dodaję.
Jak do tej pory nie zgłosił się nikt komu ten tag byłby faktycznie potrzebny.

Dzięki. Mądrze wyjaśnione. Niestety szukałem na forum po całym tagu i tego wpisu nie znalazłem.
Zatem wyczyszczę te moje importy.

Dodałem do https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:addr:street:sym_ul

Osmose nie patrzy na ten tag.
To co zrobiłeś, to dodałeś automatycznie kilkaset, albo więcej, adresów i nie użyłeś nazwy ulicy taka jak jest w OSM.
http://osmose.openstreetmap.fr/pl/byuser/?username=Piotr_J&level=2
Tu na przykład:
https://www.openstreetmap.org/node/8316098937
dodałeś addr:street=osiedle Nadwiślańskie II
a ulica to name=Osiedle Nadwiślańskie II

Takie rzeczy najlepiej poprawiać przed zaimportowaniem.

Ok, dzięki. Będzie poprawione.