Mapowanie w terenie - sposoby, narzedzia, reakcje ludzi itp

W OSMTracker masz kilka dodatkowych ustawień dla samego GPS np. Interwał logowania 0sekund co wpływa na dokładność zapisywanego śladu. Nie mówię że masz zrezygnować z OSMAnda który też jest dobry. Ale spróbować i osobiście porównać nigdy nie zaszkodzi. Jeśli nie spełni twoich oczekiwań to zawsze możesz aplikację odinstalować.

W osmand takze jest ta opcja. Do tego mozliwosc okreslenia minimalnej odleglosci miedzy dwoma odczytami, zeby zapisac punkt itd. Jak masz osmand na telefonie, to zerknij do ustawien rejestrowania ai tam zobaczysz.
Myslalem, ze ten osmtracker uzywa jakis ciekawych algorytmow, bo samo czeste odczytywanie gps-a to malo odkrywcze rozwiazanie. Jakby chociaz umozliwial usrednianie wynikow, to mysle, ze mogloby to miec wplyw na dokladnoscc pomiarow.
Tak jak wspomnialem, jedynie te duze przyciski ktore mozna modyfikowac sa ciekawe.

To ten. Jest już nowsza wersja, więc niedrogi.
UWAGA: to nie jest pełny gimbal, kręci się tylko w dwóch osiach, kiwania góra-dól nie kompensuje. Za to do samej stabilizacji nie wymaga używania dedykowanej aplikacji w telefonie (która jest taka sobie).

Akurat z tego zestawu zdjęć zasadniczo nie ma, bo miałem problem z Mapillary :confused:

Na razie tylko po mojej wsi i okolicach, nikt nawet nie spytał co to.

Zasadniczo tak, ale aplikacja może wyłapywać i korygować wybryki odbiornika GPS (typu jeden punkt 200m w bok, albo do przodu/tyłu), albo nie.

Test swój robiłem dawno i szczerze przyznaję że nie pamiętam czy używałem tego ustawiania.
Tym bardzie warto ponownie porównać. Gdybyś zdecydował się testować to poinformuj o rezultacie.
A co do uśredniania śladu to są 2 metody.
Pierwsza to przejechać ścieżkę w obu kierunkach i rysować ją po środku między przeplatającymi się liniami śladu
A druga to zbierać ślad jednocześnie 2 telefonami i po wgraniu obu śladów włączyć podczas edycji >Ślady GPS< i też widzieć 2 równoległe linie między którymi można dokładnie rysować uśredniony przebieg ścieżki

200m, to sie jeszcze nie spotkalem, ale 20-30 m, to juz tak i to dosc czesto.
Ostatnio szedlem sobie z SC i w pewnym momencie zaczalem sie zastanawiac, czy dobre miejsce mapuje, bo GPS mi pokazywal, ze jestem po drugiej stronie bloku.

Co do testu, to jak nie zapomne, to moge kiedys wlaczyc osmtracker i osmand jednoczesnie i sie zobaczy, ale z tego co patrzylem dzisiaj stojac w miejscu, to praktycznie to samo pokazywalo. Mowa o tym samym urzadzeniu.

Co do tego usredniania, to jak sie przechodzi w jedna, a potem w druga strone, to roznice potrafia wyjsc masakrycznie duze.

A skoro o GPS mowimy, to czy jest soft, ktory potrafi tworzyc sciezke na podstawie sladu GPS? Nie chodzi mi o wyswietlanie, a potem recznie rysowanie, ale o to, zeby slad sie zamienil na sciezke, a potem najwyzej sie bedzie poprawiac. Najlepiej JOSM.

I to jest właśnie najprostszy praktyczny test jaki można zrobić tylko musisz pilnować aby iść dokładnie po tej samej linii W terenie może to być linia na boisku albo krawężnik. Nim linie są bliżej siebie to tym lepiej. A tak testowałem Mi8 jeżdżąc cały czas po prawej skrajni toru.Viewing Trace 2018_08_31_12_20_09.gpx | OpenStreetMap Na dole te rozjechanie linii to mój jeden celowy przejazd przy przeciwnej krawędzi.

Właśnie JOSM — prawy przycisk myszy na warstwie śladu (plik GPX), opcja „Przekształć w warstwę danych”.

To tego nie zauwazylem jak kiedys wiecej sie bawilem w dodawanie sciezek.

Pożyczyć Ci telefon, który potrafił uparcie utrzymywać, że jestem nawet ponad 300m od rzeczywistego miejsca? Yanosik potrafił mnie naprowadzać na ekspresówkę, która już od dłuższego czasu jechałem, bo mu wychodziło że jestem na drodze za laskiem. Wypożyczenie Veturilo z aplikacji było zasadniczo niemożliwe, bo byłem “za daleko od stacji”. Tego telefonu żadna aplikacja nie była w stanie skorygować…

Ale pojedyncze punkty hen daleko potrafią się zdarzyć każdemu odbiornikowi np. pod linią wysokiego napięcia. A na zachód od Pałacu Kultury to nawet Garmin mi wariował.

Jak bedziesz we Wro, to chetnie bym zobaczyl ten wspanialy wynalazek :), ktory ma tak skopany GPS.

Co do dziwnym zachowan, to nie musisz chodzic pod linie wysokiego napiecia, wystarczy, ze wlaczycz plyte indukcyjna i zobaczysz jak Ci np kompas szaleje bedac kilka metrow od plyty.

A co do nawigacji, ktora prowadzi w dziwne miejsca, to ja sie spotkalem z takim ciekawym przypadkiem, jak JakDojade z uporem maniaka sugerowal mi przeplyniecie wplaw Wisly, zeby dostac sie do tramwaju :D.

To jeszcze wrzucę jak wygląda mój sprzęt, chociaż nie jest tak oryginalny jak to co ma rmikke:

Ślad przejazdu zbieram przy pomocy osmtracker, jeśli trzeba coś zapisać to niestety trzeba się zatrzymać i wklepać. W większości sytuacji wystarczy jednak zrobić zdjęcie i czasem nawet da się nie zatrzymywać.

Pojedynczy ślad jest oczywiście niedokładny, więc tam gdzie widać drogę na ortofotomapie - używam jej do skorygowania położenia, natomiast w lasach do nanoszenia/aktualizacji dróg leśnych używam warstwy cieniowania - nawet mało używana droga jest prawie zawsze widoczna.

Zdjęcia wyglądają np. tak:

Zdjęcia z przejazdu przerabiam przy pomocy exiftool na GPX i już można korzystać w edytorze. Akurat korzystam z JOSM - ale to przez Wiki i niniejsze forum, skoro mądrzy ludzie napisali że jest najlepszy, to zacząłem go używać i się przyzwyczaiłem :wink:

A moglbys cos wiecej napisac o tej warstwie cieniowania? Jak tego uzywac i jak to podpiac pod JOSMa?
Sam duzo laze po jakis takich sciezkach i ciezko z GPSa rysowac sciezke, zwlaszcza jak kilka sciezek sie laczy, to wtedy jest koszmar.

Powinieneś mieć ją domyślnie dostępną w JOSM, sprawdź na dole listy podkładów “Geoportal 2: Cieniowanie rzeźby terenu ISOK: ISOK_Cien”

Dzieki. Faktycznie widac, choc nie zawsze, ale jak ma sie slad GPS, to powinno starczyc do narysowania sciezki w lesie.

A jak przerabiasz te zdjecia na GPX? Masz jakis skrypt, czy ten exiftool ma taka opcje? Przejrzalem opcje z manuala i nie widzialem tam zadnej opcji, ktora by mogla to robic.

jeśli pliki są jpg to:

exiftool -fileOrder gpsdatetime -p gpx_wpt.fmt *.jpg > twoja_nazwa.gpx

Dzieki