Budynki widma na osm

Ostatnio przegladam troche mape i sprawdzam, czy sa jakies budynki do dodania i natrafilem w wielu miejscach na budynki widna, ktorych nie ma w rzeczywistosci.
W niektorych obiektach sa tagi odwolujace sie do czegos, co sie nazywa GIS.
Domyslam sie, ze co najmniej czesc tych budynkow, to import, ale jak miec pewnosc, ze to blad ktory nalezy poprawic, a nie celowo stworzony obiekt.
Najnowszy przyklad.
Dodalem budynek https://www.openstreetmap.org/way/896797050, ale tuz obok tego budynku, jest inny duzo mniejszy obiekt, ktory wg tagow jest budynkiem, ale nie widze na orto2020 zadnego budynku.

Spotkalem sie tez z taka sytuacja, ze budynek na osm wielkoscia i ksztaltem przypominal rzeczywisty bunek, ale obrocony o 90 stopni.

Co robic z takimi budynkami? Niestety, ale na ukosnych z 2015 roku nie ma jeszcze tego budynku, wiec ciezko zweryfikowac, czy cos tam jest.

Budynek (https://www.openstreetmap.org/way/896797050) ma trochę inny kształt, poprawiłem :smiley: To o czym mówisz to problem aktualności materiałów i typów budynków. Ten mały budynek pewnie jakaś szopa lub warsztat był narysowany w 2011 roku, na podstawie danych dostępnych w tym czasie “WrocławGIS” i na niektórych orto jeszcze jest, wygląda na to, że przy budowie tego nowego go wyburzyli.

W JOSM kombinacja klawiszy “ctrl+h” otwiera historię i możesz sprawdzić jak dawno był narysowany. Dużo dziwnych obiektów powstało kiedy podkładem dopuszczonym był Bing o bardzo słabej rozdzielczości. Obecnie takie dziwne “budynkowe” kształty to często edycja w iD - krzywe i poprzesuwane edytor nie wyrównał “Q”, albo się śpieszył.

Co do duchów to z mojego doświadczenia wynika, że aktualność podkładów jest różna w zależności trwałości budynku. Przy imporcie budynków z Bdot (strona https://budynki.openstreetmap.org.pl/)) należy koniecznie zwracać uwagę na budynki zlokalizowane w okolicy gospodarstw wiejskich - w ich przypadku trwałość może być krótka, często usuwam sporo takich obiektów.

No i na koniec na mapie masz obrys “po dachu” na większości źródeł “GIS” po ścianach lub nawet fundamencie, bez nawisów dachowych. I tu różnice mogą być naprawdę duże.

We Wrocławiu jest bardzo dużo budynków z tego starożytnego importu, poza tym że są średnio dokładne (choć tragedii nie ma) to mają tendencję do nakładania się, wycinania dziwnych dziur albo dzielenia pojedynczego budynku na dziesiątki mniejszych, jak np tutaj: https://www.openstreetmap.org/way/101136194/history - takie schodki jak na kamienicy Norwida 13 to chyba najbardziej radosna twórczość ludzi z GISu, której nikt w 2011 nie próbował niestety wyłapywać i weryfikować.

Często w tym imporcie jako budynki oznaczano jakieś pojedyncze budki w ogródkach wielkości 1x1metra albo jakieś murki na podwórzach kamienic

Ja się staram scalać i poprawiać geometrię tych budynków, przy okazji usuwam tag WroclawGIS:building:ID, ale tego jest bardzo dużo

Podasz dokładną listę tagów jaki używali? Zobaczymy ile tego jest.

A moglbys powiedziec, na jakiej podstawie zrobiles taka wielkosc i ksztalt tego budynku? Po pierwsze, budynek na orto2020 jest sporo wiekszy (nawet patrzac na podstawe), a po drugie, skad wziales to wciecie na srodku budynku? Teraz spojrzalem na orto2018 i tam widac budynek w budowie (bez dachu) i budynek przypomina kwadrat, bez zadnych wciec.

Kolejna sprawa, czemu dales ta linie przez srodek budynku? To sugeruje, ze domek to blizniak i pewnie tak jest, ale nie widac drugiego numeru, a tak raczej nie powinno byc (chyba).

Tak tez myslalem, ze to problem z aktualinoscia danych, ale co z takim czyms robic. Pol biedy, jak jest dobrej jakosci orto i mozna zweryfikowac, czy tam cos jest, ale jak ten budynek widmo jest zasloniety i go nie widac na orto, to co robic?
Wielokrotnie widzialem w terenie jak na mapie sa pokazane jakies budynki, a w rzeczywistosci ich nie bylo. Mowa wlasnie o takich malaych budynkach.
Dobrze by bylo cos z tym zrobic, bo z czasem problem takich budynkow widmo bedzie sie powiekszac, jak nie bedzie sie ich usuwac.

Dzieki za skrot, nie znalem go. Musze sie jeszcze sporo dowiedziec o tym JOSM.

To jak powinno sie rysowac? Mi kiedys powiedziano, ze wg podstawy(fundamentu) budynku, wiec tak staram sie robic, ale jak zdjecie jest zrobione centralnie naad budynkiem i dach zakrywa podstawe, to ciezko rysowac wg fundamentow.

Na koniec, na Bielanach Wroclawskich, np w okolicy ulic Jagodowej i Agrestowej, jest sporo budynkow, ktore sa poprzesuwane. Wielkosc i ksztalt sie zgadza, wiec to wyglada jakby ktos uzywal innego podkladu, ktory nie jest wyrownany i takie kwiatki wychodzily.

Ostatnio “trochę” walczę z budynkami wiec po krótce:

1.Adresy to osobny temat, jest bałagan w osm, jest bałagan w prg. Czasem jeden blok ma jeden adres z 10 klatek, czasem jedna klatka ma adres tym się nie ma co sugerować.
2. Budynek jest odrysowany zgodnie z jego urzędowym kształtem z podkładu “Budynki” - Ewidencja gruntów czyli musisz sobie dodać warstwę:
https://integracja.gugik.gov.pl/cgi-bin/KrajowaIntegracjaEwidencjiGruntow?SERVICE=WMS&REQUEST=GetCapabilities&language=pol
do JOSM-a
3. To jak rysujesz zależy od dostępnych źródeł, większość dostępnych budynków jest odrysowana po dachu. Powinno się rysować obrysie ścian, (https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Modelowanie_dachu ) niestety to by oznaczało, że większości obiektów nie dało by przed 2100 rokiem obrysować … :slight_smile: - dane z bdot są “u podstawy” aktualność danych była już omawiana na forum.

ps. Poprzesuwany podkład - u nas sie nazywa BING, często się zdarza, że obiekty rysowane na jego podstawie tzw. lata temu to są całe miasteczka teraz jest orto z geoportalu i tego się trzymamy. Josm ci podpowie, czy dany podkład może być poprzesuwany. (nasze z geoportalu w PL nie są)

131 000 https://taginfo.openstreetmap.org/keys/WroclawGIS%3Abuilding%3AID - może by to botem wyczyścić jak to ręcznie zdejmujemy?

Botem to 20 minut roboty, z godzina na papierkologię z https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Automated_Edits_code_of_conduct i załatwione.

Mogę to zrobić jeśli i tak to usuwamy i jest poparcie (dajcie znać jeśli popieracie).

Kasować. Vespucci jest fajny bo można to od razu zrobić.

Lub chociaż notkę z StreetComplete zrobić ze zdjęciem.

No cóż - lepiej obrys wg fundamentow ale obrys dachu nie jest zły.

Ja bym na razie nie ruszał - stłuczemy termometr. Tak przynajmniej wiemy co trzeba poprawić/zweryfikować.

Dobra, to WroclawGIS:building:ID zostawiam w spokoju.

A to skasowałem :slight_smile:

Ale skad wiadomo co poprawiac? Czesc budynkow mozna zweryfikowac w terenie, ale jak ten watpliwy budynek jest zakryty innym budynkiem od ulicy, a na orto nie widac budynku, bo np zdjecie zrobione pod katem, to nie widze mozliwosci zweryfikowania tego.

Moze by zrobic jakas liste z takimi watpliwymi budynkami, bo na wioskach i osiedlach domkow, to pewnie idzie w setki, lub tysiace jak teren wiekszy. Mozna robic uwagi, ale takie watpliwe budynki, to czasami na co 2-3 posesji, wiec tych uwag byloby od zatrzesienia.

Też bym prosił o nie ruszanie tego, bo tak jak pisał Cristoffs, używam tego by od razu widzieć z czym mam do czynienia bez patrzenia w historię obiektów.

Są tysiące budynków we Wrocławiu, które widać z ulicy a są źle zaimportowane, chociażby wiele bloków ma oznaczoną każdą klatkę i każdy wiatrołap oznaczone jako osobne budynki, albo przecinające się kamienice w centrum. Większość z nich możesz łatwo naprawić z domu na bazie warstwy budynki z geoportalu i ortofotomapy.

Trzeba tylko uważać, czy nie ma tagów 3d, żeby ich przypadkiem nie zepsuć.

Takie budynki są wszędzie, na pewno zauważysz bez listy. Dużo błędów wykrywa walidator JOSMa. Po prostu trzeba powoli to poprawiać tam gdzie się da

Budynki mogą być wyburzone. Takie przypadki najlepiej sprawdzać na zdjęciach lotniczych. Dla Wrocławia dostępnych jest dużo podkładów WMS z różnych lat:
2014: Geoportal 2: High Resolution Orthophotomap
2015: Ortofotomapa Wrocławia 2015
2017: Geoportal 2: Orthophotomap
2018: Ortofotomapa Wrocławia 2018
2019: Bing
Jeśli na starszych zdjęciach budynek był, a teraz go nie ma, to wniosek jest oczywisty.

Nie rysujemy ze zdjęć, jeśli budynek jest w podkładzie polska.e-mapa.net.

Zgadza się. Jak masz cierpliwość i czas, to możesz poprawiać :wink:

Bez przesady. Jak widzisz zły obrys - poprawiasz. Jak budnek wyburzony - usuwasz.
Wrocław w miarę dobrze stoi jeśli chodzi o aktualność budynków, więc skupiać trzeba się na tych na nowych budowach.

Nie, proszę was nie ruszajcie tych tagów. Nie są potrzebne, ale ułatwiają mi pracę, bo od razu widać, bez patrzenia do historii, że budynek jest z importu i najpewniej należy go poprawić, skorygować obrys, zrobić w 3D i sprawdzić.

Święte słowa - wygląda na to, że trzeba będzie nowy stream zrobiś wyłącznie z walidacji i do tego trzeba by się ze skryptami HOSTM przeprosić. Oni mają narzędzie do sprawdzania czy budynek jest poprawny geometrycznie …

Czegos tu nie rozumiem. Od dawna slysze, ze na osm przedstawiamy stan rzeczywisty, a nie teoretyczny, a teraz sie dowiaduje, ze mamy korzystac e-mapy (co to wlasciwie jest - tak tylko pobieznie przejrzalem), ktora jak zauwazylem, to te ksztalty budynkow, to czasami bierze z kosmosu.
Wspomniany juz domek.
Z tego co zauwazyzlem, to ta e-mapa nie bierze np pod uwage balkonow, ale niektore budynki maja balkony ktore sie ciagna przez pol bloku i czasami na te balkony nachodza dachy, co powoduje, ze balkon wyglada jak czesc bloku, co znaczaco zmienia wyglad takiego bloku.

Obrysy zasadniczo podaje się po linii położenia budynku na ziemi (dokładnie jest to bodaj ok. metra nad ziemią) stąd takie elementy jak balkony formalnie nie wchodzą w obrys budynku. Niektóre konstrukcje typu zadaszenia czy wiaty garażowe w ogóle nie są formalnie budynkami, choć my w OSM jak najbardziej możemy je (z orto) rysować.
Stąd też (poza ewentualnymi błędami które też mogą się zdarzyć) wynikają różnice w tym co (urzędowo) podaje e-mapa.net a wyglądem budynku po linii dachu z orto.

  • jeszcze - jak w GIS jest oficjalna warstwa tworzona nie z pomiarów tylko z planów decyzji budowlanych - no to potem w praktyce budynki potrafią stać inaczej niż są wpisane w tą warstę :slight_smile: A to ktoś doda sobie dziką przybudówkę, a to budynek się “omsknął” o parę metrów w stosunku do warunków zabudowy itd… I oczywiście dochodzą jeszcze budynki, które były, ale w ramach przebudów już ich nie ma.

Jak najbardziej, choć emapa czy zdjęcia lotniecze są bardzo pomocne. Jeśli zdjęcie lotnicze i emapa się zgadzają poza detalami to rację pewnie ma emapa.

Choć oczywiście oba źródła mają swoje problemy.

Czyli podsumowujac, najpierw rysujemy budynki z e-mapy, a potem z orto?

A jaki priorytet ma ta strona https://budynki.openstreetmap.org.pl? Czy ta stroona ciagnie dane z e-mapy?

Czy warstwa w josm “Krajowa Integracja Ewidencji Gruntów: Budynki”, to dane z e-mapy?

Co znaczy najpierw? Rysuje się raz. Jeśli jest na polska.e-mapa.net, to najlepiej stamtąd. Budynki po wybudowaniu zwykle tam trafiają. Czasem w czasie budowy, rzadko przed nią i rzadko z dużym opóźnieniem. Jeśli jeszcze budynku nie ma, bo jest w budowie to jak są dostępne zdjęcia lotnicze, to można przybliżony obrys ze zdjęć.

Na tej stronie jest napisane skąd są dane.
Ale nie importuj stamtąd budynków dla Wrocławia i okolic, bo zaimportujesz wyburzone - nie ma tam aktualnych.

Raczej odwrotnie.