widzę, że być może trochę narozrabiałem. Nie zauważyłem komentarza wysłanego trochę wcześniej. Śledzę listę swoich błędów i będę je usuwał. Co do dodawania na ślepo - możecie mnie zlinczować, ale dodam, że zdecydowanie omijam obszary, gdzie nastąpiło przejście z adresacji wsi na adresację uliczną. Tu wolę zrobić to “ręcznie”. Jeśli zachowałem się jak słoń w składzie porcelany, to powiem tylko, że będę te kawałki sklejał w najbliższym czasie.
Okej, w porządku. Jeśli używasz Gmaila - spójrz w zakładkę “Powiadomienia”, bo tam one zazwyczaj lądują. A jak nie Gmail, to upewnij się czy adres e-mail w profilu jest tym, który regularnie czytasz.
http://overpass-turbo.eu/s/12yR - 119 tys. budynków w 3 dni. Gdyby na jeden budynek przeznaczyć jedną sekundę, to sprawdzenie trwałoby 32 bite godziny.
Mój błąd - postaram się mieć podgląd w Gmailu. Naprawdę trudno jest się zorientować bez otwartego okna z pocztą. Dopiero blokada pomogła.
Zdecydowanie nie jestem tu, żeby coś psuć. Proponowałbym nie cofać tych zmian. Starałem się wybierać obszary, gdzie nikt dawno nie zaglądał lub nigdy niczego nie dodawał.
Przeczytałem notkę blokadową - jeszcze raz mea culpa. To teraz do rzeczy - w jaki sposób weryfikować poprawnie budynki z importu? Ortofotomapa najczęściej jest nieaktualna dla nowych osiedli. Sądząc po aktualności warstw budynkowych w moim rejonie, to też nie jest pewne źródło. Zdarzają się już wyburzone budynki, kóre widnieją zarówno w warstwie budynkowej, jak i na ortofotomapach. Więc… co radzicie?
Niewątpliwie narzędzie jest bardzo przydatne, tylko w jaki sposób weryfikujecie poprawność importu?
Na resztę też odpowiem, chcę tylko przeprosić jeśli byłem zbyt agresywny ale trochę się bałem że to powrót automatycznego importu. Była osoba która zaimportała z kilka tysięcy obiektów, w 60 sekund późnioej ponownie, zaimportowała 9 000 budynków, potem zaimportowała te same 9 000 dublując je i dalej tak przez kilka godzin.
Zapraszamy, pomoc BARDZO się przyda. A JOSM i importowanie budynków napradę dużo potrafi
Dzięki! Blokada była typu “trzeba przeczytać” i jest specjalnie tego typu. Mam nadzieję że cię nie wystraszyłem, zdecydowanie przyda się pomoc. Co do porad - Discord ci odpowiada?
Cristoffs zna się na importach bardziej niż ja więc już mu zostawię opisanie co i jak.
I dodatkowe wnioski: potrzebujemy lepiej opisac jak z https://budynki.openstreetmap.org.pl/ korzystać. Bieganie za ludźmi i krzyczenie i blokowanie ich to słaby sposób komunikacji.
Spokojnie, ważne, że zadziałało i już wiem, że niekoniecznie tędy droga. Trochę mnie przeraża ilość kanałów komunikacji. Komentarze, maile, forum, discord, pewnie jeszcze coś się znajdzie.
Racja. Zwłaszcza funkcja “Losuj lokalizację” wręcz zaprasza do wariatowania :). Wiem, trochę mnie poniosło. Po ogromnym sukcesie, jakim było dokończenie mojej okolicy, którą wcześniej dłubałem domek po domku, a teraz mogłem skończyć w kilka dni dzięki wspaniałemu narzędziu, nie mogłem się powstrzymać, żeby inni też mieli piękne mapy z domkami w swojej okolicy.
A na poważnie - brak bazy adresowej i dobrej wizualizacji obiektów jest ogromnym problem np. dla służb ratowniczych. Nie wiem, czy zdajecie sobie sprawę, ale OSM służy jako podkład w najbardziej rozbudowanej aplikacji dla jednostek OSP - e-remiza robionej przez Abakusa (sama mapa bez innych udogodnień jest dostępna w aplikacji StrażakOSM, gdzie można dodawać i wyszukiwać hydranty). Dla straży brak informacji na mapie czasem jest kluczowy. W mojej okolicy pogotowie najczęściej jeździ na Yanosiku, bo nie ma aktualniejszej bazy adresowej z opcją nawigacji. Niestety nie wszędzie tak jest. I to chciałbym zmienić.
walę głową w stół Tak zdajemy sobie sprawę. Na DS możesz porozmawiać z Andrzejem (on stoi za częścią rozwiązań w Strażaku) oraz Olgą (Yanosik kierownik działu mapowego), zresztą oboje są w zarządzie OSM POlska
Wybacz, że dopiero teraz Was tu znalazłem. Wyszedłem ze swojego powiatowego grajdołka, a tu widzę masa fajnych, świadomych ludzi.
Serdecznie pozdrawiam jako codzienny użytkownik wszystkich trzech wymienionych aplikacji.
Jeśli napotkasz jakąś okolicę z mocnymi brakami w adresacji lub nieaktualnymi wskutek wprowadzenia np. nazw ulic (w miejsce jedynie numerów wsi) zawsze możesz napisać też prośbę o re-import adresów tutaj.
Powaznie piszesz, ze sluzby typu straz korzysta z danych osm w szukaniu hydrantow, czy tez innych obiektow?
Bylem pewien, ze straz ma bardziej aktualne informacje od odpowiednich instytucji typu wodociagi (czy kto tam odpowiada za hydranty).