JOSM - różne sprawy, porady

https://www.rp.pl/Ustroj-i-kompetencje/312279936-Nowe-miasta-od-2021-r—zmiany-na-mapie-administracyjnej-Polski.html

Szykują się zmiany jak co roku :slight_smile:

Podobno mamy zgodę na dostęp do prawie wszystkich danych z Geoportalu.
Można w takim razie dodać całą listę WMS’ow do JOSM abyśmy mogli sobie wybierać te które używamy.

Jakich konkretnie brakuje? Pomijając stare orto i nieaktualne topo.

Czy da sie w JOSM zrobic lustrzane obicie obiektu, lub linii?
Przydatne by to bylo przy blizniakach,lub jak obecnie, gdzie jedna czesc budynku jest oswietlona, a druga jest w cieniu i nie widac krawedzi, a wyglada, ze druga czesc dachu jest lustrzanym odbiciem.

https://josm.openstreetmap.de/wiki/Help/Action/Mirror

Włączyłeś tryb zaawansowany?

Dzieki. Ten tryb experta za malo rzuca sie w oczy i nawet nie wiedzialem, ze takie cos jest.

Zdaje się, że Włodek na swoim streamie od razu zalecił jego włączenie :wink:

Podrzuc linka do tego streama, bo moze moje kolejne pytanie juz tam jest ;-), a chodzi mi o obrot obiektu o dany kat, najczesciej o 90 stopni.

A tak przy okazji. Po co wogole jest ten tryb zaawansowany. Poza kilkoma dodatkowymy narzedziami, nie zauwazylem tam nic ciekawego, chyba, ze gdzies glebiej w opcjach.

Chyba przy pobieraniu pokazuje się zakładka z dostępem do Overpass Turbo. I dostęp do większej ilości opcji.

Jak u was dziala josm? U mnie od kilku tygodni wywala sie i to dosc czesto, a czasami, to nawet na dzien dobry po uruchomieniu zawiesza sie i pomaga jedynie potraktowanie go killem. Mam wersje 17428, wiec wyglada na to, ze to najnowsza wersja.

Może masz za mało RAM przydzielone do JOSM a ładujesz kilka wtyczek, które go zapełniają?

U mnie działa bez problemu, co prawda, chwilę czekam aż się wszystko w nim załaduje ale nawet przy dużych edycjach i z podkładami rastrowymi nie mam z nim problemu. Odpalam z JOSM.jnlp ale wiem, że kiedyś ustawiałem większą ilość RAM w jakimś pliku konfiguracyjnym i teraz po starcie Java Launcher zajmuje mi 2.5GB RAM.

Mozliwe, bo ostatnio zainstalowalem kilka wtyczek do testow, ale nie pamietam, czy wczesniej tez sie wywalal, wiec ciezko stwierdzic, czy to moze byc ten problem.
A gdzie mozna to zmienic pod Linuksem? Uzywam wersji josm-tested.

Przypisanie większej ilości RAM (tutaj 4GB) np. z linii poleceń w terminalu :

java -Xmx4000M -jar *ścieżka* josm-tested.jar

Rozumiem, ze to tylko na obecna sesje, a nie na stale?
A daloby sie na stale?

W .profile albo .bash_aliases (jeśli masz)

alias jj='java -Xmx4000M -jar *ścieżka* josm-tested.jar'

mowisz o aliasach, a ja myslalem o jakims configu. Skoro nie da sie inaczej, to alias tez dobry. Tylko musze przypomniec sobie, gdzie ja wrzucam aliasy do fisha.

Możliwe, że problem tkwi w używanym podkładzie. Niektóre gugik-owe podkłady po przekroczeniem limitu zapytań powodują awarię JOSM.

To raczej to pierwsze, bo uzywam tylko orto 2018 i 2020 + dzisiaj warstwa z budynkami.
Zobaczzymy jak bedzie ssie sprawowac w najblizszych dniach.

Na zawieszanie się zaraz po uruchomieniu zwiększanie pamięci nie pomoże. Poza tym JOSM potrafi w takim momencie ładnie wyświetlić komunikat o braku pamięci.
Problemu szukałbym w pluginach.

Niekoniecznie, bo zaraz po uruchomieniu pytal sie, czy przywrocic poprzednia sesje, bo JOSM nie zamknal sie jak Bog przykazal. Komunikatu o braku pamieci nie kojarze.
Jesli to nie problem z pamiecia, to pewnie ktorys plugin to powoduje, bo sporo ich zainstalowalem, chcac zobaczyc, co One robia.